Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medya: Beş Güzel Sosyal Hediye Kampanyası

Sosyal Medya: Beş Güzel Sosyal Hediye Kampanyası

Sosyal internette bulunan şirketler ilişkilerini güçlendirmek için giderek daha fazla uğraşır hale geldiler. Bu sosyal medya çalışmaları kar amacı gütmeyen organizasyonlar ve müşterilerle ortaklık kurma açısından çok güzel ve yeni yollar üretti. Sonuçta yarışmalar, hediyeler, fon üretme yöntemleri ve etkinlikler topluluklara yaradı.

Sebep pazarlama ve şirket sosyal sorumluluk (corporate social responsibility – CSR) programları uzun süredir harika kampanyalarla varolsa da, topluluk merkezli açık sosyal medya kampanyaları yeni yeni hayatımıza giriyor. Biz de piyasadaki en iyi şirket kampanyalarını ele almaya karar verdik.

Bu beş inisiyatif en iyi “topluluğun iyiliği için sosyal medya” kampanyalarının bazılarını ele alıyor.

1. DonorsChoose Crate & Barrel Hediye Sertifikaları

Crate & Barrel reklam giderlerinin bir kısmını müşterilerine çevrimiçi ortamda istedikleri eğitimleri alabilmeleri için DonorsChoose hediye sertifikaları göndermeye ayırıyor. DonorsChoose Amerika çapında öğretmenler tarafından hazırlanan projeler içeriyor ve potansiyel bağış verenler projeleri gezip istedikleri hakkında incelemelerini yazabiliyorlar.

Çalışma beş yıl önce başladığından bu yana 347 bin öğrenci 14.500′den fazla projeden faydalandı ve toplamda 434 bin saatten fazla eğitim aldı. Bir değerlendirme çalışmasına göre, sertifikaların yüzde 11′i bağışlandı, sertifika verilmeyen müşteri kontrol gruplarından birinin yüzde 76’sına nazaran, sertifikalarını kullanan müşterilerin yüzde 82’sinin “bir sonraki ev döşeme veya aksesuar alışverişinde Crate & Barrel’i tercih etmesi kuvvetle muhtemel”di.

Sebep-Sonuç blog yazarı Leyla Farah durumu şöyle ifade ediyor: “Bu örnek olay incelemesinde, iki tüketici grubu da aynı dükkan, ürün ve personelden alışveriş yaptı, fakat dükkandan ayrıldıktan sonra hayır için iş yapma olanağı verilenler yaşadıkları tecrübeyi çok farklı hatırlıyor.”

2. Target Facebook’a Çek Yazdı

Sosyal medyadaki ilk “iyilik yap” kitleye atanan (ç.n. Crowdsourced) kampanyalarından biri olan Target’ın Bullseye Gives programı iki hafta boyunca oylamaya açık olan 3 milyon dolarlık bir kampanyaydı. Target Facebook topluluğunun (şu anda 900 binden fazla) 10 kâr amacı gütmeyen organizasyon arasında seçim yapmasını istedi.

“Target’ın ‘Bullseye Gives’ kampanyası bir şirket sosyal sorumluluk kampanyasını gözle görülür şekilde yarışma biçiminde sosyal medya ile birleştiren ilk şirket sosyal sorumluluk çalışmasıydı ve yarışmalardan bıkkınlık gelecek noktaya varana kadar çoğu firma tarafından (Chase Bank ve Pepsi de bunların arasındaydı) uygulandı,” diyor blog yazarı Alexandra Bornkessel. “Çoğu kişinin katılımını sağlayan yenilikçi bir yaklaşımdı ve insanların bu çalışmadan bahsetmisini sağladı. Target açısından bu çalışma bir kazanımdı ve kâr amacı gütmeyen organizasyonların daha fazlasını istemesine neden oldu, hepimizi daha iyisini yapmaya yönlendirdi.”

3. Ford Amerika Çapında Görünmez İnsanlara Yardım Etti

Bu kampanyaların çoğunda büyük paralar söz konusu olsa da, asıl önemli olan görünürlük ve etki. Bu nedenle Ford’un Mark Horvath’ın Amerika’nın bir ucundan diğer ucuna arabayla yaptığı yolculuk oyunun kurallarını değiştirdi. Şirket Horvath’ın pek bilinmeyen “Görünmez İnsanlar” kampanyasına bir Ford Flex ve şirketin tanıtımını yaptığı sosyal bir site sağladı. Sonuç mu? Ford insanların evsizliği nostaljik Amerikan yolları vasıtasıyla yeniden görmesini sağladı.

Dahası, 18126 kilometrelik çalışma Horvath’ın “Görünmez İnsanlar” çalışmasını çevrimiçi ortamda meşru kıldı. Geçen yazdan bu yana, evsizliğe karşı yürütülen kampanyanın ulusal lideri oldu.

“Gerçekçi olalım, evsizlik keyif veren bir mevzu değil,” diyor Horvath. “Artı, o sırada işsizdim, gelirim yoktu ve ipotekli evimi kaybetmiştim. Ford benimle büyük bir risk aldı ve hem onlar hem de benim açımdan faydalı oldu. Birkaç televizyon programı, çoğu gazetede ve blogda çıktıktan sonra, inanıyorum ki Scott Monty ve Ford’un yatırımına aldığı en büyük karşılık canı yanan insanlara yardım etmek oldu.”

“Ford’un Görünmez İnsanlar projesine desteği asla potansiyel müşteriler düşünülerek değil; biz Mark’ın misyonuna inandığımız ve kendi stratejik inisiyatifimizle uyuştuğu için

Açıklama: Ford Fiesta hareketi Mashable’nin Summer of Social Good kampanyasının sponsorlarından biriydi.

4. Stonyfield Çiftlikleri “Bir İneğiniz Olsun” Diyor

Stonyfield “Bir İneğiniz Olsun” programı ilgilenen kişileri organik çiftliklerdeki hayat ve gezegenin sağlığı üzerine etkileri konusunda eğitiyor. Sosyal sorumluluk çalışması şirketin organik türev alıcısı ile güzelce uyuşuyor. Stonyfield kazancının yüzde 10′unu (gün itibariyle 10 milyon dolar) çevreyi ve organik programları desteklemek üzere ilgili yerlere dağıtıyor.

“Hem kendi hikayelerini hem de sosyal sorumluluklarını etkili, eğitsel ve başarılı bir sosyal medya arsenaline dönüştürdüler: Çiftlik kamerası video günlükleri, bir çiftçinin blogu, Twitter hesabı (standart müşteri hizmet ve promosyonları), çevrimiçi topluluk ve çok daha fazlası,” diyor blog yazarı Amy Sample Ward. “Örneğin, vejetaryen olmama rağmen Stonyfield Çiftlikleri’nin içeriğini o kadar etkileyici buldum ki ben de ‘bir ineğiniz olsun’ programına dahil oldum.”

5. Pepsi Tazele Projesi

Pepsi Tazele hâlâ aktif: Henüz ödüller verilmedi ve topluluk etkisi henüz belirlenmiş değil. Ama Pepsi’nin 20 milyon dolarlık bütçe tahsisiyle bu yılın Super Bowl reklam hezeyanı kartını çok iyi oynadığına şüphe yok. Zayıf bir Super Bowl reklamları yılı da Pepsi’nin kararını haklı çıkardı ve şirkete fazlasıyla tanınırlık kazandırdı.

Yarışmaların yarışması çevrimiçi ortamda da iyi bir destek topladı. Sosyal Medya Kaşifi blogunun yazarı Jason Falls “Pepsi Tazele projesinin işe yaramasının çok sayıda sebebi var, ama ikisi öne çıkıyor,” diyor. “İlki, olay sadece iyi niyetli bir çek yazmak değil, bu program zamanla büyüyebilecek yüzlerce küçük etki yaratacak bir program.”

Falls, “İkincisi, konu Pepsi için o kadar büyük ki parayı kimin alacağına en azından kısmen (görünüşe göre küçük bir kısım da değil) biz oy verenlerin karar vermesi,” diye devam ediyor. “Pepsi’nin topluluklarımıza, çevremize, sağlığımıza ve diğer şeylere nasıl yatırım yapacağına karar vermede Pepsi’ye yardım ediyoruz. Konu sadece bir yerlere iyilik yapmak değil, müşterilerinizin nerelere yardım edeceğinize karar verme noktasında sizi yönlendirmesi.”

* bu yazı mashable’dan Gözde Uslu Tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir