Anasayfa » ALINTI » Sosyal Mecra’da İletişimin Etik Kuralları -1

Sosyal Mecra’da İletişimin Etik Kuralları -1

Sosyal Mecra’da İletişimin Etik Kuralları -1Şirketinizin interaktif kanalda iletişimini gerçekleştiren iletişim uzmanı ya da şirket çalışanı olarak şirketi temsil eden bloglar ve blogcular sosyal mecra kullanımını gerçekleştirirken etik kodlara özen göstermelidir.

Yaşanan örneklerde  çoğu zaman kampanyaların hızla hazırlanması ya da iletişim kanalında gerçekleşecek iletişim stratejisinin önceden sağlıklı bir şekilde oturtulmamış olması ya da farklı nedenlerle mecra’da yapılan onlarca hataya şahit oluyoruz. Yakın bir zamanda Nestle ve Greenpece’de iletişim faciaları yaşanmış ve bunu yakından takip etmiştik. (Nestle ve Greenpace vakaları)

Benzer sorunlar yaşamamak adına internet üzerinde yapılacak iletişimi planlarken çok yönlü düşünmek ve önceden iletişimde kullanacağınız tonu iyi belirlemelisiniz. Ancak ne tür bir iletişim yapılırsa yapılsın temelde etik kodlara uymak gerektiğini kabul ederek işe başlamakta fayda var.

Bu gün itibarı ile her gün bir başlık belirterek bu başlık altında dikket edilmesi gereken maddeleri paylaşacağım.

Kimliğinizin belirtilmesi

  • Kimim, ne yaparım, kimin için çalışırım gibi maddeleri açıkça önceden belirtin.
  • Bir firma adına çalışıyor ve iletişimini gerçekleştiriyorsanız mutlaka belirtin.
  • Sizinle irtibata geçilecek iletşim kanallarını önceden berlitin ve insanların size ulaşabilmesini sağlayın.
  • Hem şirketin hem de sizin reputasyonu adına hem de işin sağlığı açısından işinizi ilgilendiren kanun ve kuralları bilin ve bunlara harfiyen uyun.
  • Fake hesaplar kullanarak markanız adına iletişim yapmaya çalışmayın. Açık ve dürüst olun. Sosyal mecra her zaman dürüst yaklaşımı destekler.
  • Adına çalıştığınız firma için kampanya, güvenlik ve bilimum sebepten ötürü farklı isimler ile hesaplar kullanması gereken durumlarda bu hesapların iletişimi yapılan firma ile olan ilgisini açıkça belirtin ve deklare edin.

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir