Anasayfa » ALINTI » Dün Sosyal Medyada Ne Öğrendik?..

Dün Sosyal Medyada Ne Öğrendik?..

Onur (Atahan); Ben&Jerry ile ilgili bir başlık açmış.

Onur’un yazdıklarını severim, kıvamında, dozunda yazar. Mesele zaten o değil, altında kopan fırtına. Ben uzun uzun yazmayayım mevzuyu, biliyorsanız biliyorsunuzdur, bilmeyenler de adı geçen feed‘den okuyabilir.

Bir markanın tamamen kendi içinde yaptığı bir uygulama hatası. Bu hatanın internete yansıması ile iş enteresan bir hal alıyor. Her şey bir kenara, tüm yazışmalar, karşılıklı tuhaf alttan almalar, ufuktaki potansiyel iş kapılarını kapatmak istememeler, b*k atıp attığı b*ka basıp yükseleyim derken ayağı kayanlar, alttan alta yaranayım yamanayım diyenler, yerinde tespitler, haklı gözlemler, doğru serzenişler…

Benim en fena gözüme batan mabadları olması gerektiğinden yukarıda duran bir kaç arkadaş oldu.

Ama ne öğrendik derseniz?

  • Sosyal medya tartışmaları; el feneri ile tavşan avcılığı gibi. “Öz” açığa çıkıyor, izleyici olarak kalabiliyorsanız, izleyin.
  • Misal, yukarıda bahsettiğim tartışmada sosyal medya konusunda uzman olduğunu, bu konuları çok iyi bildiğini söyleyen bazı kişilerin “Seeding” ve “Social Media Management” kavramlarının aynı olduğunu sandıklarını gördük. Yapmayın. Siz okuyun, ülkemizde halen yapıştırma duran bazı ünvan ve terimlerin ne olduklarını öğrenin.
  • Gazeteye ilan verseydiniz en fazla bir kaç kişi tüketici haklarını arardı, bir kaç kişi de B&J önünde hır çıkartırdı o kadar. Olay internetten desteklenince tuhaf, absürd bir tartışma çıktı. Yanlış anlaşılmasın, özünde tartışılan konu doğru iken, konu uçtu gitti. Yani, eğer markaysanız, ve dijitaldeyseniz bugüne kadar gelen klasik reklamlara gösterdiğinizden -izninizle o klasik reklamcılıktan bir tabir kullanacağım- “iki tık” fazla özen ve dikkat gösterin.
  • Eğer sosyal medyada fazlaca yer alan bir kişi ve kurumsanız, düz mantık, fazla göze batarsınız. Bunu göze alın. Meşhur “Türk cehennemi” fıkrasını hiç unutmayın.
  • Ve marka olarak iletişimini kimlerin eline bıraktığınıza dikkat edin. Bilhassa tartışmalardaki üsluplara, genel postlara dikkat edin. Vereceğiniz kararda hayati rol oynayabilir.
  • “Friendfeed dediğin zaten kaç kişi ki, orada kopacak fırtınadan ne olur?” diyebilirsiniz. Demeyin. Zira ürününüzün hitap ettiği kesimin sosyo ekonomik profili ile çakışan bir platformda 10 kişi bile tartışırsa, bilin ki o 10 kişi sadece internetten ve o siteden ibaret değiller. Dostları, arkadaşları var. Şunu aklınızdan çıkartmayın; internete yazan adam, gerçek hayatta da oldukça konuşuyordur.

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir