Anasayfa » ALINTI » İşte Sosyal Medya Mağduru Markalar!

İşte Sosyal Medya Mağduru Markalar!

İşte Sosyal Medya Mağduru Markalar!BP ve Procter&Gamble’ın web ortamında negatif söylentilere maruz kalmaları, sosyal medya ve markalar arasındaki ilişkinin önemini bir kez daha ortaya koydu. sosyal medyada “BP’yi boykot et” kampanyası başlatıldıBP, Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısının ardından, dünya çapında kınamayla yüzleşmek zorunda kaldı. BP’ye yönelik eleştiriler en fazla sosyal medyada gürültü kopardı. “BP’yi boykot et” isimli 140.000 üyelik bir Facebook grubu, şirketin Castrol motor yağı gibi markalarını satın almamaya ve petrol istasyonlarını kullanmamaya teşvik ediyor.

Eleştirilerin artması sonucunda BP, petrol sızıntısını durdurmaya yönelik çeşitli girişimleri ile ilgili olarak insanları bilgilendirmek için kendisine 2.0 web portalı kurdu. Bu, BP Amerika’nın 6,700 takipçisi olduğu Twitter’daki mevcut şirket profilleri üzerine eklenen malzemeyi de içeriyor.

Procter&Gamble’ın yeni ürünü Dry Max, sosyal medyadan tepki buldu Procter&Gamble da bebek bezi markası Pampers’in ABD’de Mart ayında raflarda yerini alan Dry Max ürününden ötürü, internet ortamında olumsuz yorumlara maruz kaldı. Ürünün lansman çalışmalarının bir parçası olarak, şirket, ürün hakkında olumlu söylentiler yaratması için, etki gücü yüksek “anne blog yazarlarına” numuneler gönderdi. Ancak, alınan geri bildirimlerin bazılarında, Dry Max’in, Cruisers ve Swaddler gibi iyi olmadığı ve hatta çocukların cildinde döküntülere sebebiyet bile verebileceği iddia edildi.

P&G’den Pampers’in eski versiyonlarını geri getirmesini isteyen bir Facebook grubu, 11.000 taraftara ulaştı. Başka bir grup ise Dry Max’in, ‘kimyasal yanıklara, enfeksiyonlara ve ciddi döküntülere sebebiyet vereceğini’ iddia etti.

İlkönce,  eleştiri getiren blog yazarlarına bireysel olarak cevap veren P&G, daha sonra “sosyal medya tarafından güçlendirilen ve gittikçe büyüyen ama tamamen asılsız olan söylentilere” karşı resmi bir bildiri yayımladı. P&G’nin bebek bakım ürünleri segmentinin Kuzey Amerika’dan sorumlu başkanı Jodi Allen pek çok kişinin ürünlerini desteklediğini ve kullandığını belirterek, söylentilerin, Dry Max’in, Cruisers ve Swaddlers’in yerini almasından memnun olmayan az sayıdaki ebeveynler tarafından çıkarıldığını ifade etti.

Geçen hafta P&G, dört etkili blog yazarını şirketin Cincinnati’deki merkezine davet etti ve  Dry Max’in tamamen güvenilir olduğunu gösteren araştırma sonuçlarını paylaşarak, ürünleri hakkındaki endişeleri gidermeye çalıştı.

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir