Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medya Furyası !

Sosyal Medya Furyası !

Sosyal Medya Furyası !Şu anda internet dünyasının en popüler trendi olan sosyal medya hakkında bilmeniz gereken ipuçları burada !

Son zamanlarda kullanım ve popülerlik açısından en fazla göze çarpan siteler arasında Facebook, Twitter, Myspace, Bebo, Flickr, Delicous, Linkedin, Stumbleupon, Xing, Hi5 bulunmaktadır.

Bu siteler sadece okul arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız ve aileniz ile bir sosyal iletişim ortamı sağlayan siteler değil, aynı zamanda bir işletmeyi tüketici sesi ile buluşturan ve tüketiciyi işletmenin yenilikleri ile buluşturan sosyal ağlardır.

Sanmayın ki sadece genç nesiller bu sitelere üye … Facebook’un şu anda dünyada 400 milyon’un üzerinde kullanıcısı bulunmaktadır ve 2009 yılında Facebook 35-54 yaş aralığındaki kullanıcı sayısında 276% büyüme olduğunu kaydetmiştir. Aynı şekilde 2009 yılında 55 yaş üzeri kullanıcı sayısında 194 % büyüme olmuştur.

Sosyal medya ağının bir diğer halkası Blog sayfalarıdır. Blog, blog, blog diyip duruyor herkes, gerçekten nedir bu blog’lar ? Blog (aynı zamanda weblog olarak da bilinmektedir) düşüncelerinizi, görsellerinizi, videolarınızı anında paylaşabileceğiniz, otelinizi veya konseptinizi pazarlayabileceğiniz size ait domain uzantısı olan bir sitedir. Blog’ların en güzel özelliği içerikleri kendiniz kolayca yükleyebiliyorsunuz.

Dünya turizm sektörünün sosyal nabzını elinde tutan Tripadvisor, Expedia, Yahoo Travel Planner, Tripit,  Brightkite, Yelp gibi siteler de bulunmaktadır. Bu siteler özellikle yeni bir otelde rezervasyon yapacak kişilerin fikir almak için ilk baktığı yerlerdir. Bu sitelerde kendinizi takip edin, sizin için neler yazılıyor, neler söyleniyor bunlara hakim olun.

Sosyal içerik sağlayan web sitelerin artışıyla birlikte, tüketiciler artık internette çok daha fazla vakit harcıyor! Parmaklarının ucuyla tüm dünyayı takip etmenin yanı sıra, seyahat yorumları da özgürce internette dolaşıyor. Böylece otelinizde daha önce konaklamış olan kişiler oteliniz için yorumlarını anında paylaşabiliyor. Geçmişte otelinizde konaklamış olan kişiler, gelecekte otelinizi seçecek olan kişilerin kaderini belirleyebiliyor !

Maalesef yorumlar her zaman çok da nazik olmuyor, eleştiriler ve negatif yorumlar da bazen sosyal medya sitelerine yansıyabiliyor, dolayısıyla çok yakın takipte olmalısınız. Sadece pozitif geri dönüşler değil, negatif geri dönüşler aldığınızda kayıtsız kalmaktansa, bunları hemen avantaja çevirerek herhangi bir hizmetinizden memnuniyetsiz kalan misafirinizi anında mutlu etme şansını yakalayabilirsiniz.

Sosyal Medya sitelerine eklenen üye otel sayısı her geçen gün artmaktadır.  Sadece uluslararası zincir oteller değil, dünyanın her bir yanında yer alan münferit markalar, butik oteller, tatil köyleri de sosyal medya furyasına katılıyor. Sosyal Medya’yı pazarlama stratejilerinize eklenmiş yeni bir fırsat olarak görebilirsiniz.

Sosyal iletişim ağlarının pazarlama planınıza en önemli katkıları:

* Ücretsiz hizmet sunmaları bütçenizi zorlamıyor
* Markanızı takip eden kişileri daha yakından tanıma fırsatı yaratmaktadır
* Promosyon ve yeniliklerinizden bir tıklama ile tüm dünyayı haberdar edebilirsiniz
* Websitenize gelen ziyaretçi sayısını arttırmaktadır
* SEO (Search Engine Optimization)’da websitenizin ve markanızın ön plana çıkmasını sağlamaktadır
* Tüm sosyal medya ağlarını bir webmaster’a ihtiyaç duymadan kendiniz takip edebilirsiniz, pazarlama departmanınız  bünyesinde bir kişi bunlardan sorumlu olabilir

Sosyal Medya pazarlama tekniklerinin başlıca amaçları otelinize ilgi yaratmak, promosyonlarınızı  tanıtmak, misafiriniz ile samimi bir ortamda buluşmak, misafirlerinizi otelinizde mutlu ve mutsuz eden unsurları takip etmek, markanıza olan ilgiyi arttırmak, basın’ın ilgisini çekmek, marka bilinirliği yaratmak veya arttırmak ve en önemlisi misafiriniz ile samimi bir ortamda iletişim kurmaktır. Ne kadar şeffaf olursanız, misafiriniz sizi o kadar iyi tanır ve markanızı benimser.

Zaman içerisinde blog sayfanızın ve sosyal medya ağlarınızın internet arama motorlarında websiteniz gibi üst sıralarda listelendiğini göreceksınız. Böylece, internet arama motorlarında sosyal ağlar sizin için ücretsiz bir doğal reklam avantajı da sağlayacak.

Sosyal Medya Furyasına katılmaya karar verdiğiniz zaman öncelikle aşağıdakileri yapmanızı öneririm:

* Pazarlama yapmak istediğiniz hedef kitleleri tespit edin
* En uygun sosyal medya sitelerini tespit edebilmek için araştırma yapın, sizin oteliniz için en uygun siteler hangisi ?
* Hedef sitelerde doğru bilgi girilmesi ve bu bilgilerin zamanında yönetilmesini sağlayınız
* Sadece pozitif değil, negatif yorumlara da sahip çıkın
* Devamlı kaliteli gündem yaratın
* Bol görsel kullanın
* Takipçilerinize özel promosyonlar ve duyurular yapın öncelikli haberdar olmalarını sağlayın
* Basın bültenlerinize yer verin
* Websitenizde sosyal ağlarınızın linklerini ekleyin (sosyal ağ’ın logosuyla birlikte)

Pazarlama için her zaman söylediğim bir söz vardır ; “Eğer hedef kitlen oradaysa, sen de mutlaka orada ol !”

Zeynep Nili Bozatlı

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir