Anasayfa » ALINTI » Televizyon Dizileri ve Sosyal Medya

Televizyon Dizileri ve Sosyal Medya

Televizyon Dizileri ve Sosyal MedyaÇünkü karakterler için hesap açılmış ve öylece duruyorlar. Karakterleri de gerçek birer kişi gibi düşünecek olursak, biraz hareketli olmaları gerekir. Karakterler sadece fotoğraf albümü ekliyor. Diyebilirsiniz ki, “bunlar kurgusal karakterler ve robot hesap denilen şeyden olmaları gayet normal”. Hayır, normal değil!

Televizyon Dizileri ve Sosyal Medya

 

Madem Ezel Bayraktar olarak bir hesap açtın, ona göre de konuşman, yazışman gerekir. Sosyal medyanın gücü de buradadır. Geçen aylarda AdAge’te haber olan MadMen Twitter hesapları büyük olay yarattı. Sıradan izlerlerin açtığı hesaplar daha sonra haber oldu ve resmen sosyal medyadaki yerini aldı. Don Draper’ın geçtiği “Hilton Oteli brifine çalışıyorum” güncellemesi (tweet) ne derece 2009′a uyar bilinmez ama (sonuçta dizi 60′larda geçiyor) bu da insanların bir şekilde ilgisini çekti.

Bir diğer güçlü örneğe gelirsek… Gossip Girl, yeni bölüm başladığı andan itibaren güncellemelerini sıcağı sıcağına geçiyor. CWTV’de yayınlanan diziyi izleyenler, bir yandan da GG’nin tweet’lerine bakıyor ve diziyle bütünleşmiş oluyor. O güncellemeleri okudukça kulağımda GG’nin sesi (dış ses) yankılanıyor.

Televizyon Dizileri ve Sosyal MedyaÜlkemizde bunun ilk örneklerinden sayılan Yaprak Dökümü’nün Ferhunde’sine gelelim… Ferhunde, güncellemeden ziyade fotoğraf da yayınlıyor. Örneğin sağ taraftaki fotoğrafı “Nikahtan :)” diyerek “tweet” geçmişti… İşte bu yüzden Ferhunde Tekin’in “robot hesap” olduğunu düşünmüyorum.

Sosyal medyadan bahsetmişken, Eyşan Atay’ın duvarına alttaki yorumu yazan kullanıcının sosyal medyadan pek haberi yok anlaşılan… Ya da en azından dizinin resmi sitesindeki “Oyuncular” bölümüne bakması gerekirdi diye düşünüyorum.

Televizyon Dizileri ve Sosyal Medya

 

Karakterlerin konuştuğunu varsayalım… Bu sefer de ülkemiz hayranlarının bunun suyunu çıkaracağı düşüncesi geçiyor aklımdan. Ezel’in bir yoruma bir teşekkür notu yazması, diğer bütün hayranlarına da cevap yazma zorunluluğu doğurur mu? Bilemiyorum ama bekleyip görmek gerek diye düşünüyorum. Eğer Facebook değil de Twitter olsaydı, belki bir anlamda daha rahat olabilirdi. Zira Twitter’da duvarınız yok ve @ezel şeklinde gönderileri kendiniz hesap sahibi olarak görebiliyorsunuz.

Ezel’in sosyal medyadaki bu girişiminin örnek olarak diğer yapımlara da yansıması en büyük temennim. Örneğin Aşk-ı Memnu’da Twitter olsa çok ilgi çekerdi. Bir tek Behlül ya da Bihter değil, Nihal’in de “tweet” geçtiğini görmek güzel olurdu. Polat Alemdar’ın Twitter hesabında (muhtemelen bir hayran tarafından oluşturulmuş) 1 aydan fazladır “işte” olduğu yazıyor…

Dünya, sosyal medyanın gücünün farkına çoktan vardı. Aynı şekilde ülkemizde buna benzer örnekleri çok daha yaygın şekilde görmek dileğiyle…

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir