Anasayfa » ALINTI » Sosyal Ağları, Şikayet Aracı Olarak Kullanmak Yaygınlaşıyor

Sosyal Ağları, Şikayet Aracı Olarak Kullanmak Yaygınlaşıyor

Sosyal Ağları, Şikayet Aracı Olarak Kullanmak YaygınlaşıyorAmerikalı Justin Kurtz’ün, hikayesi sosyal ağları kullananlar için dersler içeriyor olabilir. Olay, 21 yaşındaki öğrenci Justin Kurtz’ün arabasının, oturduğu siteden çekilmesiyle başlıyor. Park izni olan Kurtz, aracının çekilmesine ve buna ek olarak 118 dolar ceza ödemek durumunda kalmasına fena halde içerliyor. Buna karşı bedel ödetmekte kararlı olan Kurtz’un aklına cin gibi bir fikir geliyor.

Üyesi olduğu Facebook’a giren Kurtz, aracını çeken şirkete “Kalamazoo Sakinleri T&J Towing’e Karşı” sayfasını oluşturdu. Kısa bir süre içerisinde 800’ü aşkın kişi sayfaya girerek yorumlarını ekledi. Bunun üzerine, T&J Towing, “itibarını lekelediği” gerekçesiyle Kurtz’a 750 bin dolarlık bir tazminat davası açtı.

T&J Towing’in avukatı, şirketin, Kurtz’un aracını park izni belirgin bir şekilde görünmediği için çektiği savunmasını yaparken, Facebook’taki sayfanın, şirketin kurumsal kimliğini zedelediğini belirtiyor. Kendisinin yanlış bir şey yapmadığını özellikle belirten Justin Kurtz ise, Facebook’taki sayfaya sadece yaşadıklarını olduğu gibi yazdığını ifade ediyor.

Hukukçular, giderek artan sayıda benzer davaların yüzeye çıktığını kaydederken, bazı eyaletler şirketlerin kolayca dava açabilmelerini engelleyecek yasal düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Geçmişte, kendilerine yapılan haksızlıkları politikacılara aktardıkları gerekçesiyle şirketlerce bir şekilde cezalandırılanların yerini çok daha fazla enstrümana(sosyal ağlar, bloglar) sahip internet vatandaşları almış durumda. İstisnaları saymazsak, yapılan, eskisi gibi yapanın yanına kar kalmıyor. “Reklamın kötüsü olmaz” sözü, tarihin tozlu raflarındaki yerini alıyor. Aksi taktirde kurumlar, kamuoyu ilgisini cezbeden sosyal ağlarda adlarından bahsedilmesinden bu denli rahatsız olmazlardı.

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir