Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medya: Kobiler İçin 5 İleri Düzey Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal Medya: Kobiler İçin 5 İleri Düzey Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal Medya: Kobiler İçin 5 İleri Düzey Sosyal Medya Pazarlama StratejisiÇoğu kobi bir topluluk oluşturmak için çevrimiçi araçlardan nasıl daha iyi yararlanacağını ve sosyal pazarlamanın özünde etkileşimin ve müşteriyle muhatap olmanın yer aldığını anlamaya başladı, ama büyük bir kısmı sırada ne var, bilmiyor.

Aşağıda çevrimiçi dünyada bir yer edinmek için ne yapmaları gerektiğini bilen ve belki küçük de olsa bir çevrimiçi topluluğu oluşturmayı başarmış kobiler için beş ileri düzey strateji yer alıyor.

İleri Düzey Strateji Nedir?

İleri düzey sosyal strateji sosyal ortamlarda sadece varolmanın bir adım ötesidir. Bir yandan bir pazarlama mesajı oluştururken ya da varolan mesajı güçlendirirken, diğer yandan kullanıcıyı başka bir profile veya iş sitesine yönlendirir. İleri düzey bir stratejiye geçmeden önce, firmanızın sosyal pazarlamayı iyice anlaması, müşterilerle muhatap olmayı öğrenmiş olması ve çevrimiçi pazarlamayı en azından temel düzeyde çözmüş olması gerekir.

Strateji 1: Çokluortam Kullanımı

?Bir resim bin kelimeye bedeldir? sözü hiç bugünkü kadar doğru olmamıştı. Tüketiciler artık interneti ürün resim ve videoları bulmak için kullanıyor. Ürün hakkında daha fazla bilgi arıyorlar ve almayı düşündükleri şeyi önceden görmek istiyorlar. Bir şirketin ürün ve hizmetleriyle ilgili resim ve videolar hazırlayıp yayınlaması da hiç zor değil.

Ürünlerin fotoğraflarını yayınlamakla kalmayıp işyerindeki etkinliklerde çektiğiniz fotoğrafları da yayınlayarak şirket kültürünü vurgulayabilirsiniz. Bu, insanları sizinle çalışmaya ve sizden satın almaya iteceği gibi (tüketiciler kibirli olmadığınızı, onlardan biri olduğunuzu görür), insan kaynakları departmanına da yeni çalışanlar alma noktasında yardımcı olur. Doğum günlerinde partiler düzenleyen, iyi vakit geçirmeyi bilen bir firmayla çalışmayı kim istemez ki?

Videolar ise karmaşık işlerin nasıl yapılacağını ve tasarımları açıklamada iyidir. Bir işin nasıl yapılacağını adım adım anlatan bir video aynı iş için hazırlanmış en kapsamlı yazıdan bile daha büyük bir etki yaratabilir. Şirketlerin iyi videolar oluşturmak için büyük paralar harcaması da gerekmez. Bu konuda oldukça hesaplı bulduğum Flip el kameralarını tavsiye edebilirim, harika videolar çekebilirsiniz ve teknik becerisi olmayan bir pazarlamacı için bile kullanması kolaydır.

Çokluortam, dışarıdan soğuk görünen şirketinizden tüketiciye satış akımını yumuşatarak firmanızın daha dost canlısı görünmesini sağlar. Fotoğraf ve videolar yoluyla işinizin eğlenceli olduğunu, çalışanlarınızı ve en önemlisi de müşterilerinizi önemsediğini gösterebilirsiniz.

Örnek: Worldmusicsupply.com

Perakende müzik enstrüman ve aksesuarları satan Worldmusicsupply.com güçlü bir çevrimiçi topluluk oluşturmak içinYoutube‘u kullandı. Açtıkları kanal 7000′den fazla aboneye erişti ve videoları 260.000 kez izlendi.

Sosyal Medya: Kobiler İçin 5 İleri Düzey Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Strateji 2: Çevrimdışı ve Çevrimiçi Reklamları Birleştirin

Pek çok kobi, ister radyo, ister basılı medya, isterse yerel kanallar olsun, çevrimdışı reklamları kullanır. Sosyal pazarlama ise firmaların çevrimdışı ortamda yaptıkları satışı artırmasına olanak verir.

Sosyal olduğunuzun bir kanıtı olarak mesela çevrimdışı reklamlarda Facebook sayfanızın veya blogunuzun adresini vererek potansiyel müşterileri topluluğunuzu görmeye davet edebilir ve size duyulan güveni artırabilirsiniz.Çevrimiçi ve çevrimdışı reklamları birleştirmek hem dönüşüm sürecine, hem de topluluk oluşturmaya yardım eder. Potansiyel müşterilere sosyal profillerinizi tanıttığınızda, onlara önce topluluğunuza katılma ve daha sonra da sizden birşeyler satın almanın yolunu açmış olursunuz.

Strateji 3: Mesaj Uyarlama

İş dünyası, sosyal medya nedeniyle daha karmaşık hale geldikçe, daha fazla sayıda çevrimiçi platformdan faydalanıyor. Ancak çoğu yayınladıkları şeyleri her siteye göre özelleştirmek yerine hemen her platformda aynı mesajı gönderiyor.

Oysa her bir sosyal platformun kendine ait bir ekosistemi vardır. Tumblr‘a uygun olan birşey Facebook‘ta spam olarak görülebilir. Twitter‘da kullanacağınız belirli bir ifade tarzı FriendFeed’de başarısız olabilir. Her sitenin farklı olduğunu gözönünde bulundurup mesajınızı ona göre özelleştirmek, her sitede istediğiniz başarıyı elde etmenizi sağlayacaktır.

Mesajınızı siteye göre özelleştirmek mesajın yayılmasında fayda sağladığı gibi, kullanıcıların aynı mesajı tekrar tekrar almasını da önler. Firmanızı hem Twitter’da hem Facebook’ta takip eden bir müşteriye aynı mesajı iki kere göndermek yerine iki farklı mesaj göndererek bu noktadaki potansiyeli sonuna kadar kullanabilirsiniz.

Strateji 4: Yerel Sosyal Ağlar, Yelp’in Ötesi

Yerel aramalar küçük işletmeler açısından büyük farklar yaratabilir. Bulundukları bölgede birşey arayan müşterilere görünür olmak çok önemlidir. İhtiyaç duyduklarında müşterilerin sizi bulabilmesi için sitenizin yerel ticarethane kataloglarında yer almasını sağlayın. Bazen o kadar çok siteyi bulmak zor olabilir, fakat bu önemlidir.

İlk olarak, rakiplerinize bir bakın. Onlar nerelerde listelenmişler? Kendinizi ekleyebileceğiniz ticarethane kataloglarına ulaşmak için onların sitelerindeki bağlantıları kontrol edin. Ayrıca Yerel İşletme Merkezi kullanarak firmanızın Google Haritalar’da yer almasını sağlayın.

Hakkınızda sunabileceğiniz her türlü bilgiyi mutlaka dahil edin ve eski haberleri de güncellemeyi unutmayın. Çoğu müşteri için, firmanızla ilk etkileşimleri burada olacaktır.

Örnek: New York’taki Bella Napoli

Bella Napoli mümkün olduğunca çok sayıda New York yerel aramasında görünür olmayı başarmış küçük bir pizzacı.

Sosyal Medya: Kobiler İçin 5 İleri Düzey Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Strateji 5: Çekilişler ve İndirimler

Topluluk oluşturma süreci aslında sosyal pazarlamanın sadece ilk adımı. Sosyal medyanın gerçek gücü ise o topluluk vasıtasıyla satışları artırmak, pazarlama faaliyetlerini büyütmek ve işlemleri topluluğa yaymak için kullanıldığında ortaya çıkıyor. Belirli bir sosyal ortamdakilere çekilişler veya özel indirimler sağlamak da kullanıcılar arasında rekabet üreterek topluluğu hareketlendirmek için kullanılabilecek yöntemlerden. Çekilişler organik bir hareketlilik sağlamakla da kalmaz, örneğin çekilişe katılanlar arasında en çok yorum alan makaleyi yayınlayan olmak gibi uygulamalarda çekilişin kendisi viral bir hal alır.

İyi bir sosyal ortam çekilişi, kazanmak için bir paylaşım ve hareketlilik getirmek zorundadır.

İndirimler de toplulukla bağlantı kurmanın güzel yollarından biridir. Sosyal topluluğunuza özel kuponlar vererek hemn onları ödüllendirmiş, hem de sadece etkileşim kurulacak değil, aynı zamanda mal veya hizmet satın alınacak bir marka olduğunuzu hatırlatmış olursunuz.

Örnek: NetFirms.com

NetFirms.com insanların Twitter üzerinden web adresi satın almasına olanak vererek hem alış işlemini kolaylaştırdı, hem de adres satın alanları ve bundan bahsedenleri bir çekilişe kattı.

Sosyal Medya: Kobiler İçin 5 İleri Düzey Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sonuç

Temel bir sosyal ortam varlığı oluşturmak oldukça kolaydır ama topluluğun birşeyler yapmasını sağlamak nispeten zordur. Bu stratejilerden faydalanmak bir topluluk oluşturmanıza, pazarlama faaliyetlerinden daha fazla verim almanıza ve alışverişi özendirmenize yardım edecektir.

* bu yazı Mashable yazarlarından Samir Balwani’nin makalesinden tercüme edilmiştir.

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir