Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medyada Başarılı Olmanın Yedi Kuralı

Sosyal Medyada Başarılı Olmanın Yedi Kuralı

Hedeflerinizi tanımlayın: İşe şirketinizin sosyal medyada yer alarak ulaşmak istediği hedefleri belirleyerek başlayın. Yeni müşteriler mi kazanmak istiyorsunuz yoksa işveren olarak imajınızı güçlendirmek mi? Kurumsal itibarınızı yönetmek ve iyileştirmek mi istiyorsunuz, yoksa müşteri sadakati sağlamak mı? Hedef kitlenize hangi sosyal çevrede ulaşmak istiyorsunuz, iş odaklı bir ortamda mı yoksa eğlence odaklı mı? Sosyal medya, farklı hedefler için farklı platformlar sunan bir mecradır. XING gibi iş ağları temel olarak iş ve kariyer gibi profesyonel amaçlara yönelikken, Facebook gibi ağlar kişisel paylaşım ve eğlence odaklıdır. İzleyeceğiniz yöntemi belirleyecek olan, hedeflerinizdir. Herhangi bir plan yapmadan sosyal medya ortamına dalmak ise, rotasız bir gemi misali işinizi daha da zorlaştıracaktır.

İşin içinde olun: Sosyal medya büyük bir fırsattır! Şirketler ve hizmet sağlayıcılar hakkında internetten bilgi edinmek günümüzün gerçeklerinden biri. Yani siz isteseniz de istemeseniz de , şirketiniz her durumda online bir varlık sergiliyor. Halihazırda süregelen bu online diyaloga katılma ya da katılmama tercihi ise elbette size ait. Bu süreçte etkin ve verimli bir şekilde var olarak sosyal medyada yer almanın şirketinize somut faydalar sağlamasını istiyorsanız, önce şirketinizin sosyal medya yöneticisi bir kullanıcı olarak sosyal medya içinde yer almalı ve bu dünyanın dinamiklerini keşfetmelidir. Sonrasında şirketinizin online varlığına dair “bilgi toplama” aşamasına geçin. Müşterilerinizin ve blog yazarları gibi fikir önderlerinin, karar vericilerin hangi ağlarda, bloglarda ve forumlarda bilgi alışverişinde bulunduğunu öğrenin. Çevrenizde yer alan gerek iş, gerekse özel yaşamınızdaki arkadaşlarınızın hangi sosyal ağlara üye olduğunu öğrenerek, onlarla söz konusu ağlar üzerinden bağlantı kurun. Böylelikle hem şirketiniz için durum tespiti, hem de ilerleyen zamanlardaki aktiviteleriniz için bilgi ağınızı yaratarak iyi bir başlangıç yapmış olacaksınız.

Dinleyin ve gözlemleyin: Sosyal medya çok boyutlu bir iletişimi temsil eder. Sosyal medyada olumlu tepkilerin yanı sıra eleştiriye de maruz kalabilirsiniz. Her koşulda, size sunulan geri bildirim şirketiniz için önemlidir. Bu durum karşısında yapıcı bir tutum takınmaya özen gösterin. Eleştirileri ciddiye alın ve başınızı kuma gömmekten kaçının. Öte yandan sosyal medyadaki trendlerin yakın takipçisi olun. Hangi kanallar daha güçlü şekilde algılanıyor? Yüksek düzeyde müşteri memnuniyetini hangi alanlarda yakalıyorsunuz? Yeni çıkan araçları ve gelişmeleri takip edin. Rakiplerinizin neler yaptığını izleyin. Ama doğrudan ya da ‘bashing’ olarak bilinen küçük düşürücü kıyaslamalardan kaçının, bunlar sosyal medya kullanıcıları tarafından iyi karşılanmaz.

Özgün olun: Pazarlama dünyasının klişelerinden ve abartılarından kaçınarak kendinize özgün bir yaklaşım belirleyin. Uzman terimleri kullanmak son derece kabul edilebilir bir yaklaşımdır ve yazdıklarınıza kişisel bir ton katmak da faydalıdır. Örneğin, bir etkinliğin ardından “Fuardan geliyorum. Yorgunum ama yepyeni fikirlerim var. gibi kişisel bir not düşebilirsiniz. Başkalarının, hangi aracı kullandığınızı bilmesini sağlayın. Mesela Twitter’da çeşitli kısaltmalar ile bunu sağlayabilirsiniz. (Tweet’in sonunda isminizin baş harflerinden oluşan bir kimlik belirteci kullanabilir, örneğin Umut Arsoy ismi için “^ua^” yazabilirsiniz). Başka bloglardaki yorumlarınızda kesinlikle sahte isim kullanmayın. Bir şekilde bu fark edilerek başınıza iş açabilir.

Kriz ortamında da soğukkanlı olun: Dinleyen, geri bildirimlere yanıt veren bir şirket olduğunuzu göstermek için krizlerden faydalanın. Haklı eleştirileri, hakaretten ayırın ve sadece haklı eleştirilere yanıt verin. Blogdaki açık yorumlar türünden geri bildirimlere imkân tanıyın. Soğukkanlılığınızı koruyun ve sonsuz tartışmalara girmeyin. Şirket olarak herhangi bir bilgi ya da yanıt verdiğinizde, örneğin bir güncelleme yayınladığınızda, bunu sizi eleştirenlere de dostça ve kibar bir tavırla muhakkak bildirin.

Ağların gücünden faydalanın: Şirket çalışanlarınızın sosyal ağlardaki aktifliğini avantaja dönüştürün. Çalışanlarınız ve müşterileriniz, ‘Paylaş’ butonu gibi araçları kullanarak şirketinizi başkalarına önerebilir ve mesajınızın yayılmasına katkıda bulunabilir. (Bu tür araçlar birçok içerik yönetim sisteminde ek program olarak mevcuttur.) Çalışanlarınıza ve müşterilerinize bu olanakları sunun ancak şirketinizin içeriklerini ağ üzerinden yayınlamaları konusunda baskı yapmayın. Bu, onlarım motivasyonunu ve yazdıkları mesajların samimiyetini azaltacaktır.

Hem online’da hem de offline’da iletişim kurun: Sosyal medya, genel şirket iletişiminizin bir parçasıdır fakat mevcut kanalların yerine geçmez, tam tersine bu kanalları tamamlar. Başka mecralarda da sosyal medyaya dahil olduğunuzu göstermek için şirketinizin kurumsal sitesi ve fuar katılımlarınız gibi mevcut aktivitelerinizden faydalanabilirsiniz.

XING Türkiye Ülke Müdürü Hakan Gönenli, şirketlerin sosyal medyaya girişi ve XING’in önerdiği 7 altın kural ile ilgili olarak şu yorumu paylaşıyor: “Sosyal ağlar ve daha geniş kapsamıyla da sosyal medya bir süredir tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmiş bulunuyor. Sosyal medyanın yoğun bir biçimde kullanılması ve bunun getirdiği yeni pratikler şirketler açısından da pek çok süreci etkileyip değiştiriyor. Ülkemizde de bireyler ve şirketler bu sürece adapte olmaya başladılar. Ne var ki, Avrupa’da yapılan araştırmalar, pek çok şirketin sosyal medyaya giriş yapmak istemesine karşın işe nereden başlayacağını bilmediğini ortaya koyuyor. XING olarak, şirketlerin bu ihtiyacına güvenilir bir yanıt üretmek istedik ve dünya çapındaki bilgi ve deneyimlerimizi 7 altın kural etrafında özetledik. Bu kuralların şirketlere yararlı olmasını diliyoruz. Bunun yanı sıra XING platformunda gerek bireylerin gerekse şirketlerin kendilerini etkin bir şekilde tanıtabilmesi için XING Şirket Profili’ni de hayata geçirmiş bulunuyoruz. Sosyal medyanın ve sosyal ağların gücünden yararlanmak isteyenler işe XING ile başlayabilirler.”

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir