Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medyanın Gerçek Maliyeti

Sosyal Medyanın Gerçek Maliyeti

Vodaco Agency olarak sürekli devam eden bir strateji ve planlama, yönetim, uygulama ve denetim döngüsünün sosyal medya yönetiminin esası olduğuna inanıyoruz.

Hatta “denetim” sürecinin servisi verenin dışında bir kurum veya yapı tarafından yapılmasının günümüz bakış açısı ve teknolojisinin temel taşı olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçlerde sırayla dinleme ve durum tespiti, strateji belirleme, yol haritası çıkarma, sohbete dahil olma, diyalog geliştirme, denetleme adımlarının ve gerekli olduğu noktalarda önceden belirlenmiş bir kriz yönetim politika ve sürecinin takip edilmesini öneriyoruz. Tüm bu adımlar ve üretilmekte olan içeriğin stratejik değerlendirmesinin bir yazılım tarafından yapılmasını beklemek günümüz için biraz fazla iyimserlik olacaktır.


Araç amaçlı projelerden kaçınan, stratejiyi varoluş nedenimiz olarak konumlayan yeni nesil bir reklam ajansı olarak sosyal medyanın “ucuz olduğunu” neredeyse ilk günden beri hiç düşünmüyoruz. Fakat bunu dile getirdiğimiz noktalarda ya anlattıklarımız çok ilerici görüldü ya da her şeyi maliyetlendirdiğimiz sanıldı.


Danny Brown’ın “The Real Cost of Social Media” makalesi işte tüm bu dediklerimizi destekleyen anlatımıyla sosyal medyanın ciddiyeti ve önemini vurguluyor.


* Sosyal medya bedavadır.
* Sosyal medya az masraflıdır.
* Rakiplerinizden daha fazla harcama yapmanıza gerek yoktur.
* Sosyal medya zaman kazandırır.
* Sosyal Medya işinizin maliyetini milyonlarca olmasa da binlerce dolardan kurtarır.


Birçok kişinin ağzındaki bu kalıplar temelde “Sosyal medya işinize uygulayabilmeniz için harika bir araçtır çünkü çok uygun maliyetlidir ve çok kısa sürede sonuç vericidir,” mesajını veriyor.


Üzgünüm ama bunlar doğru değil.
Evet, geleneksel medya reklamcılığına eşdeğer harcamalardan tasarruf edeceksiniz. Evet, anında sonuçlar alıp, yatırımınızda ölçülebilir geri dönüşler göreceksiniz. Ama ucuz ve hızlıya gelince… Pek değil. Özellikle bir strateji dahilinde sosyal medya kampanyası uygulamayı düşünüyorsanız.


Planlama Parayla Olur


Varsayalım ki yeni bir ürün ya da hizmetiniz var. Ve yine varsayalım ki rakiplerinizin benzer ürün ya da hizmetleri sunmak için sosyal medya kullanarak sahip oldukları başarıları görüyorsunuz. Sizin ürününüz ya da hizmetinizin onların sahip oluklarından daha iyi olduğu biliyorsunuz ve böylece sosyal medya (doğru bir şekilde kullanılması ile) aracılığı ile rakiplerinizi gölgede bırakacağınızı biliyorsunuz. Ne kadar basit, değil mi? Bir Facebook sayfası kurun, bir Twitter hesabı alın, ya da belki de bir video paylaşım kanalı açın ve işe başlayın!


Şimdi durun. Birazcık geriye çekilin. Başlamadan önce kendinize doğru soruları sordunuz mu?


* Strateji düşündünüz mü?
* Bir sosyal medya denetimi yaptınız mı?
* Yerinde ölçümler yaptınız mı?
* Nerede ve kimlerin sizlerle olacağına karar verdiniz mi?
* Doğru bütçeyi ayırdınız mı?
* Bir iç uzman ya da dış kaynak kullanımı yapacak mısınız?
* Bir şeyler inşa etmenize gerek var mı?


Bunlar daha başlamadan önce sormanız gereken sorulardan sadece akla gelen birkaçı. Bunlara cevap bulmak ise iş saatlerine mal olur. Oldukça çok iş saatine mal olur. Bir de bunu, bu araştırmaları yapacak kişi/kişilere vereceğiniz saat ücreti ile çarparsanız, şimdiden harcamalarınız başlamış olur bile.


Sosyal Medya Ucuzdur. Hmm… Hayır, değildir.
Sosyal Medya kampanyanızı içeriden ya da dışarıdan yönetmenizin hiçbir önemi yok, ne olursa olsun bu iş için para ayırmak zorundasınız. Bunların içinde strateji düzenleme, topluluk yönetimi, mobil uygulama ve moderatörlük/bakım-onarım masrafları vardır.


* Sosyal Medya Stratejisi: Haftada 10 saat @ saati $100 = haftalık $1000. Toplam 52 hafta – $52,000
* Topluluk Yöneticisi: Haftada 20 saat @ saati $60 = haftalık $1800. Toplam 52 hafta – $93,500
* Mikrosite yapımı (var olan bir platform kullanılmıyorsa) – $15,000
* Mobil uygulama (sosyal internet taramalarının 70% den fazlası mobil telefonlar aracılığı ile olmaktadır) – işlevselliğine göre $20,000 ile $150,000 arasında
* Süregelen denetim ve üçüncü kişi uzmanlarının ölçümleri – iş verme sıklığına bağlı olarak $30,000 ile $80,000 arasında
* Toplam = $390,600.


Size sunduğum rakamlar en kötü senaryoyu yansıtmaktadır ki, büyük olasılıkla kampanya süresince sosyal medya stratejisine ihtiyacınız olmayacaktır. Belki de yukarıda bahsettiğimiz zamanın yarısı kadar bir zaman için topluluk yöneticisine gerek duyarsınız. Ayrıca daha ucuza mikrosite kurabilirsiniz, bunun masrafı sizin ne kadar etkileşimli olmak istediğinize bağlıdır.
Bu gibi örnekler ile masrafınızı yarıya indirseniz bile, hala $195,300 a ihtiyacınız var. Yani bir yıl sosyal medya kampanyası yürütmenin masrafı nerede ise $200,000.


Bunu, yapacağınız tek bir işte size $50,000 ile $100,000 arasında bir fiyata mal olacak olan yazılı reklam maliyeti ile kıyaslarsak, evet, şu açıktır ki sosyal medya daha az maliyetli bir çözüm önerir. Ancak buna ucuz ve hızlı demek? Bu yalnızca sizi başlangıçta kusurlu bir yaklaşım yapmaya iter ve ancak uzun vadede size zarar verir.


Peki ya sizce? Siz sosyal medyayı finans ve zaman yönetimi açısından ne kadar pahalı (ya da ucuz) buluyorsunuz? Tecrübelerinizi gerçekten duymak isteriz.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

2 yorum

  1. Vodaco Agency linki hatalı verilmiş, düzeltebilirseniz seviniriz 😉

  2. Uyarınız için teşekkürler hata düzeltildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir