Anasayfa » ALINTI » Facebook’tan Ping’e Darbe
Facebook’tan Ping’e Darbe

Facebook’tan Ping’e Darbe

Facebook’tan Ping’e Darbe

 

 

 

Amerika’nın en büyük çevrimiçi müzik mağazalarından biri olan iTunes’a sosyal nitelikler kazandırmaya çalışan Apple, geçtiğimiz Aralık ayında Lala’yı 80 Milyon dolara satın alarak bu yönde bir açılım yapacağını göstermişti. Online müzik dinleme, yeni müzikler ve arkadaşlar keşfetme üzerine kurulu Lala, 31 Mayıs’ta kapısına kilit vurmuş ve yeni üye alımını da durdurmuştu. Kendi ömrünü bu şekilde tamamlayan Lala Apple felsefesiyle yeniden doğmakta gecikmedi.

 

Yeni bebek Ping’i canlandırmak isteyen Apple haklı olarak Facebook’tan da faydalanmak istedi. Ancak Facebook’un ortaya koyduğu şartlar Apple için ağır geldi ve Steve Jobs, Facebook’un Ping’in bir parçası olmadığını dile getirdi. Sonuç olarak Ping kullanıcılarının Facebook arkadaşlarına erişmesinin yolu kapandı. Hatırlarsanız Facebook aynı engellemeyi Twitter’a da uygulamıştı.

Apple ile geçmişte çeşitli ortaklıklar yapıldığını ve uygun şartlarda yineleneceğini dile getiren Facebook, elbette ki iTunes gibi katma değeri yüksek bir mecra içinde gelişecek sosyal ağın kendisi için negatif etki yaratacağının da bilincinde. Bu nedenle erişime ağır şartlar eklemiş olabilir ki aksi takdirde yarım milyarı aşan online bir popülasyona sahip rakiplerinin bir tık ötesine bırakmış olur. Kaynaklar halen Facebook Connect için tarafların anlaşmaya çalıştığını söylüyor ve Apple henüz Ping’den Facebook entegrasyonunu kaldırmış değil ancak erişimin sağlanamadığı da ortada.

Ping’in ilk tanıtımında çalışmasına rağmen şimdi engelli olan erişimin sonucu çok net olmasa da Apple’ın yaratacağı dikey bir sosyal ağın Facebook’a darbe vuracağına şüphe yok. Sosyal oyun tarafında elini güçlendiren Google’ın yeni sosyal ağ dedikoduları konuşulurken Facebook yavaş yavaş kendi sonunu mu getirecek?

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir