Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medya’da Google Gibi Düşünmek
Sosyal Medya’da Google Gibi Düşünmek

Sosyal Medya’da Google Gibi Düşünmek

Sosyal Medya’da Google Gibi DüşünmekDünyanın en büyük sosyal arkadaşlık ve paylaşım sitesi Facebook’un 500 milyondan fazla üyesinin site üzerinden fotoğraf paylaşma, yorum yapma, link paylaşma ya da oyun oynama gibi özelliğini kullanmasına karşılık Google, ürünlerini daha fazla sosyal ağ ile birleştirerek 2010 yılının sonlarına doğru Facebook kullanıcılarının aşina olduğu Google Me isimli sosyal paylaşım sitesini yayına alarak daha büyük bir pazar payına hakim olmayı hedefliyor.

Google Me öncesinde Google, bünyesine birçok start-up projesini ekleyerek ve aramalarını yenileyerek adından sıkça söz ettiriyordu. Bunun en son örneği geçtiğimiz Salı günü bir süredir test aşamasında olan Google Instant Search – Google Anlık Arama ile oldu. Google Instant kullanıcılarının aramalar sırasında 3.5 trilyon saniye zaman tasarrufu sunuyor. (bkz: Google Instant Search – Google Anlık Arama)

İnternet teknolojilerine olan katkısı göz ardı edilemeyen Google yarattığı yenilikler ile rakiplerinden daha hızlı hareket ediyor. Peki Google gibi düşünerek sosyal ağlarda nasıl başarılı olunabilir?

3 Adımda Google Gibi Düşünerek Sosyal Ağlarda Başarılı Olmak

Sosyal Medya’da Google Gibi Düşünmek
İnsanların size etkileşime girebilmelerini kolaylaştırın: Sosyal ağ kullanıcılarının vakit geçirdiği sosyal ağları takip edin ve onları gözlemleyin. Onları mutlaka sizin markalı alan adınızı ziyaret etmek zorunda bırakmayın. Nasıl Google daha siz yazmayı bitirmeden sonuçları göstermeye başlıyorsa, siz de müşterilerinize ve muhtemel müşterilerinize bulundukları sosyal medyadan çıkmadan size ulaşma imkânı verin. Çok fazla varlık gösterebilmek için yeterli kaynaklara sahip olmasanız bile en azından sadece kurumsal web sitenize bağlantı veren bir sayfa hazırlayın. Hiç olmazsa bu size, aktif olarak yönetmeye hazır olduğunuzda kullanabileceğiniz bir kanal sağlar.  Aynı zamanda, bulunabilmeniz için fazladan bir kanal yaratır.

Pozitif ya da Negatif İmalara Hızlıca Cevap Verin: Müşterilerinizin kızgın ya da mutlu olduğu anları takip etmek ve ona uygun zamanlamayı kontrol etmek her şeydir. Memnun olan müşterilerinizi ödüllendirin ya da markanıza özel promosyonları önerin. Kızgın müşterilerinizi belirleyerek onların sorunlarına çözümler üretin ya da en azından yaşadıkları problemlerle ilgili bilgi sahibi olduğunuzu ve bu konuyu en yakın zamanda çözüme ulaştıracağınızı bildiren bir bilgi mesajı gönderin. Ne kadar ödüllendirme ya da sorunun çözümü ile ilgili uzun süre beklerseniz müşterilerinizin huzursuzluğu o kadar çok olacak ve bu huzursuzluk devam edecektir.

Farklı İleti Sistemlerini Deneyin: Sosyal medya gerçek dünyada oluşturduğunuz bir arkadaş grubu ya da ailenizin kurduğu ilişkiler gibi değildir.  Kimse Facebook, Twitter ya da benzeri sosyal ağlarda varolan markalardan gelen markayı direkt anlatan mesajları görmek ya da takip etmek istemez. Bu durum sosyal ağları kullananlar için yapay ve samimiyetsiz olarak algılanır. Dolayısıyla sosyal ağlar üzerinde bu mesajlarla ilgili bir filtre oluşturabilirsiniz.  Bu filtrenin bir tonu, içeriği, tarzı olmalıdır. Ondan sonra, hangisinin geri dönüş verdiğini tespit etmek için farklı test senaryoları gerçekleştirin. İnsanlar videoya mı yoksa metine mi daha fazla tepki veriyor? İndirimler mi yoksa promosyonlar  mı? En önemlisi, bu testi gerçek hayat ortamında yapın, tek taraflı bakış açısına sahip bir grup üzerinde değil. Bu performansı doğru şekilde ölçmenin tek yoludur.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir