Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medyada Var Olmak KOBİ’lere Neler Kazandırır? (2. Kısım)
Sosyal Medyada Var Olmak KOBİ’lere Neler Kazandırır? (2. Kısım)

Sosyal Medyada Var Olmak KOBİ’lere Neler Kazandırır? (2. Kısım)

 Sosyal Medyada Var Olmak KOBİ’lere Neler Kazandırır? (2. Kısım)Lansmanda sahne alan ve etkileşimli bir sunum gerçekleştiren kişi, bir yemek bloggerı olan Devletşah Özcan. Kendisine ait çok başarılı bir blog sitesi olan bu samimi ve genç hanım aynı zamanda www.bizimusulmakarna.com blog sitesinde yer alan videolu yemek tariflerinin aktif oyuncusu, mutfaktaki ahçı ve eşiyle birlikte sitenin yöneticisi.

Aynı zamanda TV reklam filmlerinde bizzat kendisi rol alırken, lansmanın da sunumunu yapan kişi. Yazının konusu olan etkileşimli pazarlama iletişimde en önemli rolü üstlenenlerden birisi. Sosyal medyanın tam merkezinde rol oynayan sanal dünyanın güleryüzlü gerçek kişisi. Şimdi onun ağzından samimi lansmanın devamını aktarmaya devam etmek istiyorum.

Devletşah sahnede blog sitesinin tanıtımını yaparken sitede yer alan videolu yemek tariflerini hangi meşhur kişilerle çektiklerini ve çekimler esnasında makarnaları birlikte pişirirken ne güzellikler yaşadıklarını, ne eğlenceli dakikalar geçirdiklerini anlattı. Birlikte Türk usulü makarnaları pişirdikleri kişilerin çoğu aslında internet dünyasında ilgili camianın haberdar olduğu, bir kısmını yakından tanıdığı, yemek ve pazarlama dünyasının İnternet’te sosyal medyasını oluşturan meşhurları. Aralarında geleneksel mecrada tanınan çok meşhur yemek uzmanları, sanatçılar da var elbette. Sahnedeki sunumu esnasında birlikte çekim yaptığı kişilerden birkaçını da sahneye davet ederek çekim sırasında yaşanan eğlenceli dakikalarla ilgili yaptığı esprileriyle lansmana renk katmayı da başardı.

Pazarlama iletişimi adına söz etmeye değer olan bir diğer detay ise lansmanın İnternet üstünden naklen yayınlanmasıydı. Sunumun ardından verilen yemekte ise blog sitesinde videolu tariflerinin yer aldığı 25’in üzerinde makarna çeşitleri katılımcılara ikram edildi. Bu sırada yemek bloggerlarının çektikleri fotoğraflar daha sonra kendi blog sitelerinde veya arkadaşlarıyla haberleştikleri mini blog sitelerinde gerçek zamanlı yani neredeyse lansman esnasında yer almaya başladı. Birçoğu mobil iletişimin ustası olan bloggerlar daha yemeklerini yerlerken fotoğrafları ve lansmanla ilgili haberleri yayınlamaya çoktan başlamıştı bile. Geleneksel olmayan yöntemlerle, ama ilgili hedef kitle için çok etkin ve özellikle çok daha verimli olarak gerçekleşen bu pazarlama iletişiminin benzeri bir uygulamadan değer yaratabilecek tüm KOBİ’lerimize örnek olmasını dileyerek alınması gereken mesajı aşağıda özetlemek istiyorum.

Öncelikle İnternette var olmak, erişilebilir olmak önemli. Bunun için artık sadece kurumsal Web siteleri aracılığıyla İnternet ziyaretçileriyle buluşmak yetmiyor. Sosyal medyadan yararlanmak öncelikle pazarlama planı içinde yer almalı. Bu medyada, markanın isminden olumlu bir biçimde söz ettirmek artık yeni nesil pazarlamanın bir gereği. Yukarda örneğini gördüğünüz blog sitesiyle, miniblog sitelerinde adından söz ettirecek etkinlikler yaparak, firmaya ait farklı markalar varsa bu markalara ait siteler kurarak, kampanyaları sırasında kampanyaya yönelik web siteleri, blog siteleri hazırlayarak bu işin icraatını da yönetmek gerekiyor. Diğer bir ifadeyle etkileşimli, samimi, paylaşımcı, yeni nesil pazarlama iletişim uygulamalarını tesadüflere bırakmak yerine planlamak ve yönetmek gerekiyor. Yönetilen her proje veya faaliyet gibi amaca ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmek gerekiyor. Yazıya konu olan firmanın yöneticileri bu aşamada bizlerle şu gerçeği de paylaştılar. “Böyle bir video blogu kurarak farklı makarna tariflerini paylaşmanın makarna pişirme ve yeme kültürümüze katkısı olacak. Firmamız, 360 derece pazarlamaya inanıyor ve yatırımlarını da bu yönde şekillendiriyor. Sosyal ağlar, bloglar, sosyal paylaşım siteleri yeni iletişim alanlarımız olacak” .

Yazıyı hazırlarken sizlerle son bir bilgi paylaşımında daha bulunmak adına çok kullanılan arama motoru google.com’da bu pazarlama iletişiminin etki alanını, Web 2.0 uygulamasına örnek olan bu sitenin kaç kez arandığını baktım. Yöneticilerin de ölçümlemenin önemine işaret ettiğinin de altını çizerek Web sitelerinde, görsellerde, ve blog siteleri arasındaki aramaların anlamlı ve başarı grafiği yüksek olduğunu gösteren bir sayıya ulaştığını görmek şaşırtıcı olmasa gerek.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yorum

  1. Elinize Sağlık Çok Güzel Bilgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.