Anasayfa » ALINTI » Daha “Açık” Bir Facebook
Daha “Açık” Bir Facebook

Daha “Açık” Bir Facebook

Daha “Açık” Bir FacebookZuckerberg sunumu esnasında; site üzerindeki tüm bilgilerinizi tek biz zip dosyası olarak indirme ile arkadaş listesinin daha işlevsel hale getirmeyi hedefleyen arkadaş grupları oluşturma imkanlarından ve uygulamaların şeffaflaşmasından bahsetti.

Bu üç gelişme de son derece önemli ve sayıları 500 milyonu aşan Facebook kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor. Zuckberg, duyurduğu yeniliklerle bir anlamda daha şeffaf ve daha sosyal bir Facebook’un ilk sinyallerini vermiş oldu.

Zuckberg’in ilk değindiği konu site üzerinde yer alan her şeyin, kullanıcılara ait olduğuydu. Dolayısıyla size ait olan içerikleri dilediğinizde bilgisayarınıza indirip, istediğiniz gibi kullanabilmeniz son derece mantıklı. Facebook’ta bugüne kadar böyle bir imkan yoktu ama siteye ekleneceği duyurulan bu yeni özellik sayesinde son derece kolay bir işlem sonrasında fotoğraflarınızı, videolarınızı, mesajlarınızı, arkadaş listelerinizi ve etkinliklerinizi kendi bilgisayarınıza indirebileceksiniz. Bu özellik kullanıcıların hesaplarında kademli olarak görülmeye başlayacak.

Daha “Açık” Bir Facebook

Daha şeffaf bir sosyal ağ sitesi olma hedefiyle yola çıkan Diaspora’nın gördüğü ilginin, Facebook’taki bu yeniliğin kapısını araladığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Fakat Facebook’taki yeni şeffaflık adımları bununla sınırlı değil. Daha önceden Facebook’ta kullanmaya başladığınız bir uygulanın size ait hangi bilgileri erişebileceğini sadece ilk kurulum esnasında görmek mümkündü. Bundan sonra bu bilgileri kurulumdan sonra da, dilediğiniz zaman gözden geçirebileceksiniz.

Daha “Açık” Bir Facebook

Ayrıca uygulamaların eriştikleri bilgilerinizi daha sonradan da kısıtlama imkanınız olacak. Böylece bir uygulama erişmesini istemediğiniz bilgileri kullanıyorsa, o uygulamayı tamamen silmek yerine sadece uygulamanın bu bilgilere erişimini kısıtlayabileceksiniz.

Kullanıcılar ayrıca bir uygulamanın hangi API’leri kullandığını da inceleme şansına sahip olacak. Uygulamaların size veya arkadaşlarınıza ait hangi bilgileri kullandıklarını da böylece görmek mümkün olacak.

Zuckerberg’in değindiği diğer bir konu ise arkadaş listenizde köklü değişiklikler yapmayı hedefliyor. Facebook’un CEO’su kullanıcıların site üzerinde arkadaşları ile daha sosyal bir şekilde etkileşime girebilmeleri için yeni bir grup mantığı geliştirdiklerini anlattı.

Daha “Açık” Bir Facebook

Bu yeni grup sistemi sayesinde gerçek hayatta sizin için farklı gruplara giren kişileri, Facebook üzerinde de aynı şekilde gruplandırabileceksiniz. Aileniz, okul arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız, hobi kulübünüzden tanıştığınız arkadaşlar artık ayrı gruplar içerisinde yer alacak ve sadece seçtiğiniz grupla etkileşime girmeniz mümkün olacak.

Örneğin sadece belli bir grubun görebileceği şekilde özel mesaj göndermeyi veya bir grubun site üzerindeki aktivitelerini diğerleri ile karışmadan görmeyi tercih edebileceksiniz. Arkadaş gruplarının Facebook üzerinde özel bir isimleri adresi olacak ve bir adres biri tarafından kullanıldığında, başka biri aynı isimle bir grup oluşturamayacak. Yani eğer “ailem” diye bir grup oluşturmayı düşünüyorsanız ya çok hızlı, ya da çok şanslı olmanız gerekiyor…

Daha “Açık” Bir Facebook

Grupların kendi gizlilik özellikleri, grupların ortak paylaşımlarını herkese açık veya sadece üyelerin görebileceği şekilde ayarlamanıza olanak verecek. Böylece açık grupların yanı sıra, kapalı gruplar oluşturmak da mümkün olacak.

Facebook’un bu yeni özelliklerinin tümü daha şeffaf ve kullanıcıların kendi içerikleri üzerinde daha çok söz sahibi olacakları bir site oluşturmayı hedefliyor. Zuckberg’e göre kullanıcılar zaman içerisinde tüm bu yeniliklere adapte olacaklar ama ne kadar etkili kullanılacaklarını zaman gösterecek…

Daha “Açık” Bir Facebook

Görsel Kaynak: TechCrunch, Gizmodo

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir