Anasayfa » ALINTI » Facebook’ta Promosyon Yürütmeden Önce
Facebook’ta Promosyon Yürütmeden Önce

Facebook’ta Promosyon Yürütmeden Önce

Facebook’ta Promosyon Yürütmeden Önce Facebook platformunun bilinenin aksine kuralları var, gayet de önemli kurallar. Bizim medyamız her fırsatta Facebook’u eleştirmek için kendini parçalasa da aslında bu platform kendi içinde bir çok kurala sahip. En önemli olan başlıklardan biri de Facebook platformunda promosyon yürütmek…

Bu kurallar en çok Facebook platformu üzerinde iş yapan ajansları ilgilendirmeli diye düşünüyorum. Fakat ne hikmetse bu kurallara uymayan fakat binlerce kişiye ulaşan onlarca aplikasyon, sayfa, promosyon Facebook üzerinde çalışmaya devam ediyor. Sanırım bu noktada iş şikayeti olanlara düşüyor. Çünkü Facebook çok hızlı büyüyen fakat bu tarz beklentilere cevap veremeyen bir platform haline geldi. Çok önemli eksikleri var, en basit haliyle sayfa istatistikleri çok kısır durumda. Ayrıca şöyle bir yazıda da iş arkadaşım Gergely Kereszturi Facebook’ta reklam platformunun eksik olan özelliklerini ele almıştı, okumanızı tavsiye ederim. Sonuç olarak Facebook’a bir şikayet gitmedikçe bir çok kampanya çalışmaya devam edecek. Neyse ben konumdan şaşmayayım, Facebook’un bu konuda verdiği birkaç örneği sizle paylaşayım;

Yapabilirsiniz;

•    Promosyona katılmak için kullanıcının bir içerik yüklemesini şart koşmak amacıyla bir üçüncü şahıs uygulamasını kullanma. Örneğin, yürüttüğünüz bir fotoğraf yarışmasında bir kullanıcı, yarışmaya girmek üzere resim yüklemek için bir üçüncü şahıs uygulamasını kullanabilir.
•    Promosyon için üçüncü şahıs uygulamasını barındıran sekmeye yalnızca Sayfanızın hayranlarının erişmesine izin verme.
•    Kazanan kişiyle e-postayla veya standart postayla iletişime geçmek için gerekli adresi ya da e-posta adresini üçüncü şahıs uygulaması aracılığıyla toplama.
•    Kullanıcılara, promosyona katılmak için söz konusu üçüncü şahıs uygulamasını ziyaret etmeleri talimatını verme. Kullanıcıların Facebook Platformu üzerindeki bir uygulamaya erişmek için Facebook hesabına sahip olmaları gerektiğinden, bu talimatı vermeniz halinde, kullanıcının bir Facebook hesabı bulunmuyorsa, kendisinden bir Facebook hesabı açması istenecektir.

Yapamazsınız;

•    Promosyona katılım için kullanıcının Facebook üzerinden içerik temin etmesini (bir profilde ya da Sayfa’da bir şey paylaşmak, durum yorumu yazmak ya da bir fotoğraf yüklemek gibi) şart koşma.
•    Kullanıcıların, Sayfanızın hayranı olduklarında otomatik olarak katıldığı bir promosyon yürütme.
•    Kazananlara durumu Facebook mesajları, sohbet, profil ya da Sayfa yazıları aracılığıyla Facebook üzerinden bildirme.
•    Kişilere promosyona katılmadan önce bir Facebook hesabı açmaları talimatını verme (kurallarda veya başka bir yerde).

Umarım Facebook büyümesiyle doğru orantılı olarak kadrosunu da genişletir, kim bilir belki işler sadece Türkiye için böyledir…

Tüm tanıtım kuralları için; http://www.facebook.com/promotions_guidelines.php

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir