Anasayfa » ALINTI » Microsoft Aramada Facebook’un Gücünden Faydalanıyor (Google’a Karşı İşbirliği mi?)
Microsoft Aramada Facebook'un Gücünden Faydalanıyor (Google'a Karşı İşbirliği mi?)

Microsoft Aramada Facebook’un Gücünden Faydalanıyor (Google’a Karşı İşbirliği mi?)

Microsoft Aramada Facebook'un Gücünden Faydalanıyor (Google'a Karşı İşbirliği mi?)Facebook ve Microsoft, “sosyal ağ” ile “arama motoru” kavramlarını bir araya getiren bir işbirliği gerçekleştirdiklerini duyurdular.

Facebook, ‘Yazılım Devi’ ile arama motoru Bing üzerinde elde edilen sonuçları kullanıcı tercihleriyle birlikte sunan bir anlaşmaya imza attı. Şöyle ki; Facebook üyesi bir kullanıcı örneğin restoran aramak istediğinde sosyal ağ’daki arkadaşlarının tavsiye ettiklerini de görebilecek. Bu özellik, kullanıcının tercihlerinde belirleyici olabilecek.

Microsoft’un, online iş konusunda sorumlu başkanı Yusuf Mehdi, Facebook’tan gelen veriler çerçevesinde arama sonuçlarının belirleneceğini açıkladı. Bir başka ifadeyle, bir Facebook kullanıcısının arama sonuçlarında arkadaşlarının beğendikleri ilk sıralarda gelecek, önemli bir yer tutacak.

Facebook CEO’su Mark Zuckerbeg ise, yaptığı değerlendirmede anlaşmanın, halihazırda Microsoft ile var olan ortaklığın daha da genişletilmesi anlamına geldiğini ifade ediyor. Görünüşe göre, Facebook ile Microsoft en büyük rakipleri konumundaki Google’a karşı güç birliği oluşturuyorlar. Yeni medya analistleri, kullanıcı beklentileri hakkında çok daha fazla fikir verebilen benzer arama motoru özelliklerinin çok daha yüksek fiyatlardan reklam satışını sağlayabileceği görüşünü dile getiriyorlar.

Microsoft-Facebook ortaklığı, 2007 yılında ‘Yazılım Devi’nin 240 milyon dolar karşılığında Facebook’un yüzde 1.6’sını almasıyla start aldı. O zamandan bu yana iki şirket, sosyal ağ üzerinde reklam ve benzeri çeşitli uygulamaların kurgulanmasına çalışıyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir