Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medya Optimizasyonu
Sosyal Medya Optimizasyonu

Sosyal Medya Optimizasyonu

Sosyal Medya Optimizasyonuİster online satış yapıyor olalım, ister blog yazarı. Aslında elimizde olan “temel şey” bir web sitesidir. Bu bir e-ticaret sitesi de olabilir; bir blog, forum veya arkadaşlık sitesi de. Sonuç itibariyle bir şeyler satmaya çalıştığımız (hizmet, fikir, don lastiği vs.) web sitemize aslında trafik çekmeye ve bunu sonuca (satış, üye kazanma vs.) dönüştürmeye çalışıyoruzdur.

Türkiye’de bu alanda at koşturan kişi ve kurumlar; son birkaç yılda SEO’nun yükselişini gördü ve artık araba tamircileri bile SEO’nun öneminin farkında. Hep söylediğim gibi, Avrupa ve Amerika’yı bazı alanlarda onlarca yıl, internet gibi akışı hızlı alanlarda birkaç yıl geriden takip ettiğimiz için; biz şu anda sadece SEO’nun önemine odaklanmış durumdayız fakat onlar çoktan SMO’nun, yani sosyal medya optimizasyonunun farkında. Aslında bir yazıda ayrımını yaptığım sosyal medya uzmanı ve sosyal medya stratejisti kavramları; büyük ölçüde SMO konusunda birbirinden ayrılıyor diyebilirim.

Yazılarımı takip ediyorsanız eğer; başından beri sosyal medyada stratejinin önemi üzerinde durduğumu biliyorsunuzdur. Stratejik olarak doğru hamleleri yaparsak eğer; doğrudan sosyal medya optimizasyonu yapmış oluyoruz. Yani aslında iyi bir sosyal medya optimizasyonu, iyi bir sosyal medya stratejisinden başka bir şey değil. Ve bu iki optimizasyon kavramını doğru anlayıp, doğru bir şekilde işimize uyguladığımız takdirde ise başarı kaçınılmaz.

Tıpkı SEO kavramında olduğu gibi, SMO kavramının da zamanla ülkemizde de yaygınlaşacağına ve öneminin kavranacağına inanıyorum. Sosyal medya optimizasyonu, birkaç yıl içinde SEO ile birlikte anılmaya başlanacak ve bunun -naçizane- öncülerinden biri olmak açıkçası beni biraz heyecanlandırıyor.

İlerleyen günlerde sosyal medya optimizasyonuna yönelik çok daha detaylı yazılar yazacağım. Takipte kalın!

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.