Anasayfa » ALINTI » Twitter’la Uykusuzluk Terapisi
Twitter'la Uykusuzluk Terapisi

Twitter’la Uykusuzluk Terapisi

Twitter'la Uykusuzluk Terapisi Araştırmacılara göre, sosyal medya kullanımı bilgisayar bazlı terapilerin geliştirilmesinde örnek teşkil edebilir.

Mevcut bilgisayar bazlı terapiler, kişinin yalnız olmasını gerektiriyor. Ancak arkadaş, aile ve terapistlere sürekli ulaşabilme imkanı tedavinin olumlu etkilerini uzatabilir.

Uykusuzluk (insomnia) hastalarının çoğuna uygulanan Bilişsel Davranış Terapisi, hastaların uykusuzluğa yol açan aktiviteleri tespit edip bunlardan kaçınmasını sağlıyor. Bazı terapistler daha olumlu davranış biçimleri üretmek için bilgisayar bazlı öğrenme aktiviteleri kullanıyor.

Lincoln Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmanın başı Doktor Shaun Lawson, bilgisayar bazlı mevcut terapi yöntemlerinin insanların değişen bilgisayar kullanımına uyum sağlamadığını belirtiyor.

“İnsanlar bilgisayarı artık odalarında tek başlarına oturup, ekrana bakarak kullanmıyor. Bugün insanlar bilgisayarı birbirleriyle bağlantı kurmak için kullanıyor.”

FARMVILLE ÖRNEK OLABİLİR

Projenin ilk aşamaları sosyal medya kullanım biçim ve sıklığını araştıracak. Lawson sosyal ağların kullanımının yeni terapi yöntemlerinin oluşturulmasına rehberlik edebileceğini düşünüyor.

“İnsanların gündelik sosyal ağ kullanımı aslında terapiyle yapmak istediklerimize çok benziyor. Haftada bir, uzun bir seans yerine, sosyal ağlarda insanlar daha düzenli iletişim kuruyor. Çoğu gün içerisinde aynı siteyi birden fazla defa ziyaret ediyor ve bunu haftada birkaç kere yapıyor.”

Sosyal medya kullanıcıları Twitter ya da Facebook aracılığıyla sık sık nasıl hissettiklerini, normal konuşmalarda yapmayacakları açıklıkta paylaşıyorlar. Sosyal medya incelenirken öncelik son derece başarılı olan FarmVille gibi oyunlara verilecek.

Lawson’a göre “Oyunlar çeşitli mekanizmaları kullanarak insanların duygularına hitap ediyor ve onların geri gelmesini sağlıyor. Size minik görevler veriliyor ancak bu görevlerin sonucunu ancak birkaç gün sonra görebiliyorsunuz.”

“Bizim yapmak istediğimiz de buna benzer. Bilişsel terapinin öğelerini taşıyan, FarmVille benzeri bir oyun yaratabilir miyiz?”

Proje oyunlardan alacağı ipuçlarıyla hastaların terapiye devam etmesini sağlamayı umuyor. Projenin ilk aşaması uykusuzluk üzerine olacak. Oldukça karmaşık sebepleri olabilen depresyonun aksine, uykusuzluk izole edilebilir bir hastalık. Dolayısıyla terapinin sonuç alıp almadığını takip etmek de daha kolay.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir