Anasayfa » ALINTI » Ticaret’in ‘E-’ Hali
Ticaret’in ‘E-’ Hali

Ticaret’in ‘E-’ Hali

Ticaret’in ‘E-’ Haliİnsanların günün gereklerine uygun biçimde geliştirilen hizmet ve ürünleri çok kısa sürede benimseyerek hayatlarının vazgeçilmezlerinden biri haline getirmelerindeki en büyük motivasyon elbette ki ‘hayatı kolaylaştırıyor olmak’. Bugün teknolojideki gelişmelerin hayatı belki 50 yıl önce hayal bile edilemez noktalara taşıyor olması bir yana, bilgi teknolojileri ve internet dediğimiz küresel otobandaki gelişmelerin insanların eli ayağı olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Milyonlarca insan artık mobil dünya ve internet olmadan kendilerini neredeyse çıplak hissediyorlar. Bu durum yaşam biçimlerini de aynı doğrultuda farklılaştırıyor.

Son araştırmalara göre 70 milyona yakın bir nüfusun yaşadığı Türkiye’de 28 milyon civarında bir internet kullanıcı kitlesi mevcut. İnternet kullanıcıları giderek daha fazla ‘internetin temel teşkil ettiği’ bir hayat tarzına adapte oluyorlar. Bu hayat tarzının içinde online alışveriş yapmak, sesli ve görüntülü iletişim kurmak, ilan vermek, eğitim almak gibi sayısız seçenek var. Ticaretin ‘E-‘ hali de tam bu noktada karşımıza çıkıyor.

Geleneksel ticaret biçimleriyle kendiliğinden ortaya çıkan bir uyum içerisinde gelişme gösteren ‘E-ticaret’ kavramı ülkemizde özellikle son 3 yılda büyük bir ilerleme gösterdi. Bugün yalnızca Türkiye’de 10 milyar TL’lik bir e-ticaret pazarından söz ediyoruz (2009 sonu BKM verilerine göre yerli ve yabancı kartların yurtiçi kullanımıyla yapılan e-ticaret).

Müşteri artık ofisinde iş yaparken alışverişini yapabilmek, evinde tadilat işini hallederken bir yandan aradığı motosikleti internette en uygun fiyatlarla alabilmek ve hepsinden öte her şeye çok hızlı erişebilmek istiyor. Pazarın gelişmesindeki en önemli motivasyon da bu noktadaki talep.


E-ticaretin ‘gelecek’ hali

Özellikle önemli bir hedef kitle olan genç nüfusun internete yoğun ilgi göstermesi, e- ticaretin Türkiye’de gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. E-ticaret firmalarının, kullanıcıların web üzerinden ödeme yapmakla ilgili endişelerinin azaltılması yönünde sunduğu güvenlik çözümlerinin artmasıyla birlikte, e-ticaret’in ilerleyen dönemde daha da gelişeceğini öngörebiliyoruz.

Geçmişte daha ağırlıklı kullanılmış olan ‘işletmeden kullanıcıya’ e-ticaret iş modeline ek olarak günümüzde dünyayla aynı paralelde olacak şekilde ‘işletmeden işletmeye’ ve ‘bireyden bireye’ e-ticaret modelleri her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. Çünkü hem güvenli hem hızlı online hareket kabiliyeti, bireyler gibi işletmeler ve kurumların başarısında da çok önemli bir rol oynuyor. Bu olanaklardan yararlanmamak artık söz konusu bile değil.

Bizden bir ya da iki önceki kuşak bugün ‘e-ticaret, güvenli online alışveriş, sanal sohbet’ gibi kavramlardan söz ediyor olmamızı nasıl yadırgıyorsa eminim bundan 20 veya 30 yıl sonra biz de ‘ticarette iş yapış biçimleri’ hakkında kaydedilmiş gelişmeleri aktaracak bir yazıda nelerden söz edileceğini aynı şekilde yadırgıyor olacağız. Birlikte yaşayıp görmek dileğiyle..

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir