Anasayfa » ALINTI » Üzüntüsü Üç Gün Sürdü
Üzüntüsü Üç Gün Sürdü

Üzüntüsü Üç Gün Sürdü

Üzüntüsü Üç Gün SürdüTürkiye’yle Ramuglia’nın yolunun 2008 yılında, Türk mahkemeleri YouTube’a erişim yasağı koyduğunda kesiştiği yazılıyordu. Türkiye’de YouTube yasaklandığında kullanıcılar yasağın etrafından dolanmak için vtunnel.com veya beatfiltering.com gibi ‘proxy’ sitelerine akın etti. Ramuglia ‘proxy’ diye anılan bu yüzlerce internet sitesinin sahibiydi. Hürriyet Daily News & Economic Review gazetesinin sorularını e-postayla yanıtlayan 27 yaşındaki ABD’li girişimci Ramuglia, o günlerde hayatının ‘seçimi’ni yaptığını şu sözlerle anlattı: “Yasağın ilk günlerinde, Türkiye’den gelen aşırı talep bütün sunucularımı çökertti. Çok daha fazla sunucu mu eklemem, yoksa Türk kullanıcıların internet sitemi kullanmasını engellemem mi gerektiği konusunda son derece hızlı karar vermem gerekti.”

TÜNELLERİN MÜDAVİMLERİ

Ramuglia, riski seçti. Türkiye’den gelen talebe yetişebilmek için neredeyse her gün sunucularına bir yenisini ekledi. Bir ara server kirası ve bant aralığı için ayda 15 bin dolar öder hale gelmişti. Eğer yasak onun sunuculara böyle yatırım yapmasından hemen sonra kalksaydı, Ramuglia bugün müflis bir genç girişimci olabilirdi. Ama yasak onun tahmininden bile uzun sürdü. Tam iki yıl. Ramuglia tam miktarı söyleyemese de proxy siteleri sayesinde iyi bir reklam geliri elde etmiş: “Son bir veya iki yılda, Türkiye’den günlük kullanıcı sayısı yarım ila 1 milyon arasındaydı. Tek bir yerden sitelerime bu kadar çok insanın girmesi muazzam bir durum.”

YOUTUBE’UN AÇILMASI ONU ÜZDÜ

Bir kaç gün önce yasaklanmasına neden olan Atatürk videolarını siteden kaldıran YouTube, Ramuglia’yı üzdü. Ancak genç girişimcinin üzüntüsü kısa sürdü. Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntüler yüzünden YouTube yeniden yasaklandı. Anlaşılan Türklerin o vtünelleri ve ztünelleri bir süre daha ziyaret etmesi gerekecek.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir