Anasayfa » ALINTI » Yahoo İçin 44,6 Milyar Dolar!
Yahoo İçin 44,6 Milyar Dolar!

Yahoo İçin 44,6 Milyar Dolar!

Yahoo İçin 44,6 Milyar Dolar!İnternet servis piyasasında rekabet gücünü artırmayı hedefleyen Microsoft’un bu amaçla Yahoo’nun hisse senetleri için, hisse başına yüzde 62 prime tekabül eden 31 dolar fiyat önerdiği bildirildi.

Teklif haberinin ardından Google hisseleri yüzde 8 düşüş yaşadı, Microsoft hisseleri de yüzde 3 arttı.

Yahoo zor bir süreçten geçiyor

Yahoo son aylarda zorlu bir süreçten geçiyor. Önce şirket 1000 çalışanının işten çıkardı, sonra büyük ümitlerle CEO olan Terry Semel şirketten ayrıldı. Ardından da kurucu Yahoo kurucularından Jerry Yang bu görevi üstleneceğini açıkladı. Yahoo geçen hafta 2007 son çeyreğinde 206 milyon dolar kar etti, ancak beklentilerin bu kar 1000 kişinin işinden olmasını önleyemedi. Şirketin 2007 geliri 1.8 milyar dolar, net geliri de 660 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İnternette en büyük olmayı hedefliyor!

Microsoft yöneticileri son birkaç yıldır, yazılım pazarının doyuma ulaştığı ve kar marjlarının düştüğünü sıkça dile getiriyordu. Microsoft CEO’su Steve Ballmer, şirketin gelecek dönemde internet servisleri ve kişiselleştirilmiş uygulamalara yöneleceğini açıklamıştı. Microsoft, ilk olarak internet uygulamaları olan Windows Live servisini çıkarmıştı. Google’ın arama motorundan yüksek gelir elde etmesi üzerine Microsoft, MSN Search piyasaya sürerek, arama alanında rekabete girdi. Şirket şimdi de internetin en büyük portalı Yahoo’yu satın alarak, internette en büyük şirket olmayı hedefliyor. Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, internetin en büyük sitesi Yahoo’yu satın almak için 44.6 milyar dolar teklif verdi. Bu Microsoft’un ikinci teklifi oluyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir