Anasayfa » ALINTI » İnternetten Alışveriş Yükselişte
İnternetten Alışveriş Yükselişte

İnternetten Alışveriş Yükselişte

İnternetten Alışveriş YükselişteKredi kartı ile internet üzerinden en çok uçak bileti/seyahat programı, elektronik eşya, sosyal aktivite bileti alımı yapılıyor, yemek siparişi veriliyor.

MasterCard tarafından Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde, 1000 kişi üzerinde yapılan MasterIndex Araştırmasına göre, son bir yılda internet üzerinden alışveriş yapanların oranı yüzde 28. Araştırma katılımcılarından yüzde 7’si internet üzerinden yılda 2-3 kere, yüzde 4’ü yılda 4-6 kere, yüzde 3’ü ayda bir yine yüzde 3’ü iki haftada bir alışveriş yaptığını belirtiyor.

Araştırma sonuçları incelendiğinde son bir yıl içerisinde internet üzerinden en fazla alışveriş yapılan bölgeler yüzde 32 ile Marmara ve Akdeniz olurken, 20-29 yaş grubunun yarısının son bir yıl içerisinde internet üzerinden alışveriş yaptığı görülüyor.

İnternetten Alışveriş Kolay, Hızlı ve Ucuz Olduğu İçin Tercih Ediliyor

Araştırmaya katılarak internet üzerinden alışveriş yaptığını ifade edenlere niçin interneti tercih ettikleri sorulduğundaysa verilen yanıtların yüzde 58’i kolay olduğu için, yüzde 42’si hızlı olduğu için, yüzde 38’i ise fiyat avantajı bulunduğu için oldu. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde daha çok seçenek bulunması ve erişim kolaylığı ise diğer tercih nedenleri arasında.

İnternetten En Çok Uçak Bileti, Seyahat, Elektronik Eşya ve Aktivite Bileti Alınıyor

MasterIndex katılımcılarına kredi kartı ile internetten en fazla ne aldıkları sorulduğunda gelen yanıtlar sırasıyla uçak bileti / tur / seyahat rezervasyonu (yüzde 45), elektronik eşya (yüzde 26), sosyal aktivite bileti (yüzde 7), kozmetik / kişisel bakım ürünü (yüzde 6), yemek siparişi (yüzde 4), kitap / DVD alımı (yüzde 4) oldu.

Sonuçlar bölge kırılımlarına göre incelendiğinde İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’da internetten sosyal aktivite bileti satın alımının diğer bölgelere oranla çok daha fazla olduğu görülüyor.

İnternet Üzerinden Alışverişlerde Şifre Kullanımı Bilinci Yüksek

İnternet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin daha güvenli hale getirilmesi amacıyla, geçtiğimiz aylarda uygulamaya konan güvenlik şifreli işlem bilinci kredi kartlarını internet üzerinden kullanan tüketiciler arasında gittikçe yaygınlaşıyor. MasterIndex katılımcılarının yüzde 50’si internet alışverişlerinde güvenlik şifreli işlem yapılabileceğini biliyor, yüzde 62’si ise bu yöntemin daha güvenli olduğunu düşünüyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yorum

  1. bir internet Sitesinden aldığım ürün rengi belirtilen renk ve modelde gelmedi.sitede antrasit ve siyah renkli olan ürün bana krem ve siyah olarak geldi,bir de uzun kollu.Resimdeki kısa kollu idi.Para iadesi ya da hediye çeki için başvurdum cevap bekliyorum.cevap gelmezse o sitenin de adını ifşa edeceğim.bingomingo sitesinden almış olduğum bir ürün de de belirtilen kumaşla alakasız bir kumaş elime geçti.İNTERNETTTEN ALIŞVERİŞin sadece güvenlik açısından değil,altadıcı satış yoluyla çirkinleştirilmesi de hiç hoş değil.bu sitelere en büyük ceza sanal kanalla tüm kullanıcıları uyararak onları bilgilendirmek olacaktır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir