Anasayfa » ALINTI » Arama Motorundan Daha Çok Şey İsteyin
Arama Motorundan Daha Çok Şey İsteyin

Arama Motorundan Daha Çok Şey İsteyin

Arama Motorundan Daha Çok Şey İsteyinMotor, arama motoru, arama motoru pazarlaması, SEM (search engine marketing) gibi kavramlar pazarlama evreninde günümüzde fazlasıyla cümle içerisinde kullanılan kavramlar. Bu kavramların ne olduğuna, nerelerde kullanıldığına, nasıl kullanıldığına dair herhangi bir ilginiz varsa bu yazı sizin için yazıldı.

‘Arama motoru’

Arama motoru, hayatımızda birkaç yıldır olan yeni bir kavram. Arama kelimesini bilmek ile motor kelimesini bilmek arama motoru kelimesini bilmeyi gerektirmiyor. Arama motoru kavramının zihnimizdeki baskın izdüşümü karşımıza Google olarak çıkıyor. Peki ya diğerleri? Yahoo, MSN, Bing bunlar arama motoru değil mi?

Kullanıcıların aradıkları ya da ilgilendikleri konularla ilgili web sitelerini bulmayı kendine misyon edinmiş yüzlerce arama motoru mevcut. Arama motorları, web sitelerini düzenli olarak kendi veritabanlarında indeksliyorlar ve kullanıcıların sorguda talep ettikleri ile ilgili düzeyine göre web sitelerini sıralıyorlar. Web sitelerini ilgi düzeyine göre sıralamakla kalmıyor, reklam dünyasına yeni modeller ile katma değer sağlıyorlar. Sponsor bağlantılar adı altında arama motoru üzerinde reklam hizmeti sunuyorlar. İşte sunulan bu hizmete ‘paid search’ ya da anlamını yitiren tercümesiyle ödemeli arama deniyor. Arama motorları, doğal arama sonuçlarına ek olarak sayfanın solunda yerleştirdikleri küçük yazılar, bağlantılar sayesinde milyar dolarlar kazanıyorlar. Arama motoru reklamları, doğru ziyaretlerin artmasında, satışların tetiklenmesinde hayli etkin olabiliyor. Arama motoru reklamları, talep bazlı, etkin hedeflemeli, ve kullanıcının ilgili ihtiyacı için aktif olarak bir şeyler aradığı sırada ortaya çıktığı için, reklamcılar cenahında her geçen gün daha da popüler oluyor.

İnsanlar neden arama motoru kullanır?

Aslında “İnsanlar neden arama motoru kullanır?” sorusunun cevabı düşünüldüğü kadar sofistike değil. Sorunun cevabı gayet basit: “İnsanlar arama yapmayı seviyorlar!”

İş görüşmesine gelen adayı, göreve gelecek olan yeni yöneticiyi, toplantı esnasında karşı tarafta yer alan kişileri, ihaledeki rakipleri, yağmurlu bir havada güvertede size ikram yapmaya çalışan görevliyi, kaderi, kısmeti aramayı seviyoruz. Bu sevgi ve tutkumuzdan dolayı “Google’lamak” ve “Egosurfing” kavramları sözlüklere, literatüre girdiler.

Ne arıyoruz?

Özünde, kullanıcılar her çeşit bilgi ile ilgileniyorlar. Ancak yapılan aramaları, ‘motiv’lerine ve konularına göre aşağıdaki gibi üç ana kategoride toplayabiliriz:

İçerik: Haber, makale, video, forum, blog vb peşinde olanlar.

Araştırma: Eleştiri, yorum, ürün özellikleri fiyat kıyaslamaları peşinde olanlar.

Ticaret: Bir şeyler satın alma peşinde olanlar.

Kullanıcılar, Google’ın basit ama etkili arama dilek kutucuğuna, arama niyetlerini ifade eden ke kelimeleri yazarak serüvenlerine başlıyorlar. Gelen sonuçların performansına göre arama kelimelerini değiştirebiliyorlar, yeni kelime(ler) ekleyebiliyorlar. Bu süreç, kullanıcılar için en anlamlı sonuç elde edene kadar devam ediyor. Kullanıcıların bu işlemleri daha hızlı ve etkin gerçekleştirebilmesi için arama motorlarının çoğu internet tarayıcılarına entegre araç çubukları geliştirdiler. Böylece kullanıcılar yukarıda bahsettiğimiz süreci daha hızlı tamamlayabiliyorlar.

Arama motoru pazarlaması… Nedir?

Arama motoru pazarlaması, Google gibi arama motorlarını kullanarak sitenize daha çok ilgi ve ziyaret çekme operasyonudur. Operasyon iki kanaldan ilerliyor.

Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization-SEO)

Arama motoru optimizasyonu, ‘organik’ veya ‘doğal’ arama sonuçlarında daha etkin performans elde etmek için kullanılıyor. Listede yer alan bağlantılara tıklamak ücretsiz. Arama motoru optimizasyonu sabır, uzun vadeli planlama ve yatırım isteyen bir süreç. ‘Aspirin çözüm’ olarak tavsiye edilmiyor. Aspirin çözüm olarak tavsiye edenlerin diplomaları ve Hipokrat yeminleri iptal edilir.

Ödemeli arama (Paid Search)

Ödemeli arama, reklamverenlerin, ücreti mukabilinde kontrol ettiği, reklam olarak nitelendirilen sponsor bağlantıların yer aldığı aramadır. Reklamverenler, belirledikleri arama sorguları ile eşleşen reklamları konumlandırıyorlar. Sponsor bağlantılar, genellikle sayfanın sağ üst kesiminde yer alma eğiliminde oluyor. Herhangi biri bu bağlantılara tıklayıp reklamverenin sitesine gittiği takdirde, reklamveren tıklama başına ödeme yapıyor. Sürecin başında reklamveren ne kadar ödemeye hazır olduğunu tanımlar. Ödemeli arama bir nevi açık arttırma sistemi olarak düşünülebilir. En üstte yer alacak olan reklamlar için en çok ödemeyi gerçekleştirmek gerekir. Arama motoru pazarlaması, aktif olarak online satış yapılmasa bile firmalar nezdinde önemi hızla artan bir konu. Arama motoru pazarlaması, herhangi bir zamanda, herhangi bir platformda aktif arayış içerisinde olan tüketicilere dokunma imkanı sağlıyor. Etkin hedefleme imkanı tanımasından reklamveren tarafında çarpıcı sonuçlara yol açıyor. Yapılan araştırmalar, kullanıcıların aramış oldukları kelime(ler) için çıkan ilk 10 sonucun ötesine geçmedikleri yönündedir. Markanız, organik, doğal aramalarda ilk 10 sonuç arasında yer almıyorsa, ödemeli aramayı (paid search) tercih edebilirsiniz. Böylelikle ilk sayfada sağda sponsor bağlantılar arasında yerinizi alırsınız. Arama motoru pazarlaması, uzaydan gelmiş bir bilgi olmadığı için kolaylıkla öğrenilebilecek bir yöntem. Ancak unutulmaması gereken, bir arama motoru stratejisinin yapılandırılması ve bu stratejinin de pazarlama stratejisinden kopuk olmaması hususudur.

Ödemeli arama (paid search) pazarlaması

Ödemeli arama (paid search) pazarlaması, firmaların ürün ve hizmetlerinin ya da markalarının bilinirliğinin arama motorlarında en üst düzeyde görünürlülüğünü  sağlamak için arama sorguları ile bağlantılı reklam satın alma, yönetme operasyonudur.

Örneğin, ayakkabı mağazanız varsa Google üzerinde “erkek ayakkabıları” gibi bir ifade arandığında ilk sıralarda yer almak isteyebilirsiniz. Bu isteğinizi yerine getirmek için öncelikle “erkek ayakkabıları” ifadesini satın almanız akabinde satın aldığınız bu ifade için reklam tasarlamanız, reklama tıklandığında karşılayacak bir iniş sayfası (landing page) seçmeniz, bütçe belirlemeniz ve sonuç olarak ödemeli arama (paid search) kampanyasını hayata geçirmeniz gerekir.

Ödemeli & ödemesiz arama sonuçları

Yukarıdaki görselden de anlaşılabileceği gibi Google, arama sonuçlarını organik ve ödemeli olmak üzere iki kategoride listeliyor. Sağ tarafta mavi çerçeveye alınmış sütun ve sol tarafta mavi çerçeveye alınmış satır para verilerek satın alınmış “sponsor bağlantıları” ifade ediyor. Sponsor bağlantılara her tıklandığında ilgili reklamı veren tıklama başına bir ücret ödüyor. Kırmızı çerçeveye alınmış sol sütun ise, aramadaki ifadeye Google tarafında en iyi cevap veren siteleri listeleyen doğal sonuçları ifade ediyor.

Hangi sonuçlar beklenmeli?

Ödemeli aramadan şu sonuçları bekleyebiliriz:

• Doğal aramanın yetersiz olduğu durumlarda marka, ürün ve hizmet bilinirliğinin artması

• Satışların ve satışa yönelik aksiyonların artması

• Yüksek dönüşüm oranları

• Yüksek hesap verilebilme, tahminden bağımsız hareket etme imkanı

• Yüksek ölçeklenebilirlik sayesinde etkin bütçe yönetim imkanı

• Bireysel olarak kolayca deneyimleme imkanı

Ödemeli arama süreçlerini kim(ler) yönetir?

Her ne kadar bazı firmalar arama aktivitelerini yönetmek için kendi bünyelerinde çözümler üretmiş olsalar da firmaların çoğunluğunda arama aktivitelerinin yönetimi için dışkaynak kullanımı öne çıkıyor. Ödemeli arama için şirketler, geleneksel medya ajansları, dijital odaklı tam çözüm ajansları, arama motoru pazarlaması ajansları, ödemeli arama pazarlaması ajansları, kurum içi ödemeli arama uzmanları gibi kaynakları kullanıyor.

Nereden başlamalı?

Aslında bu yazıyı okuyarak süreç başladı! Yazının ötesinde bu süreçte atılması gereken ilk adım “ eğitim”. Konu ile ilgili olarak derin bir eğitim sürecine girmek gerekiyor. Sizlerin eğitim sürecine girmeniz yetmiyor, bu konuları yöneticilerinize ve çalışma arkadaşlarınıza da doğru bir şekilde anlatmanız, onları da eğitim sürecinin bir parçası haline getirmeniz gerekiyor. İkinci adım ise, hazırlık aşaması. Hazırlık aşamasında, öncelikle bu mecralarla ilgili hedeflerin belirlenmesi, akabinde ise diğer mecralarla etkileşim stratejisinin ve genel pazarlama stratejisindeki konumunun belirlenmesi gerekiyor. Belirlenen stratejileri doğrultusunda Anahtar Performans Göstergeleri’nin (KPI) tanımlanması gerekiyor. Hazırlık aşamasını da tamamladıktan sonra iş doğru kaynağı belirleyip aksiyon almaya kalıyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir