Anasayfa » ALINTI » Gerçek Zamanlı Sosyal Medya Katılımı 2010 Yılında % 20 Arttı
Gerçek Zamanlı Sosyal Medya Katılımı 2010 Yılında % 20 Arttı

Gerçek Zamanlı Sosyal Medya Katılımı 2010 Yılında % 20 Arttı


 

Rapor, Global Web Index adı verilen ve halen devam etmekte olan çalışmanın bir parçası. Bu çalışma kapsamında, toplamda 51000 kullanıcıyla, Temmuz 2009  ve Eylül 2010 tarihleri arasında 3 farklı noktada ölçümler uygulandı.

Bu süre içerisinde, statik online konuşmalara katıldığını belirten kişilerin sayısı azaldı. Blog yazımı %4, forumlara katılım ise %11 azaldı. Gerçek zamanlı sosyal medya ve mikrobloglara olan katılım ise %20 artış gösterdi.

Gerçek zamanlı sosyal medyada, Facebook ve benzeri sosyal ağlardan sonra ortaya çıkan Twitter ve Tumblr gibi platformlar; diğer sosyal ağlarla aynı oranda büyüyor. Buna rağmen; sosyal ağların, gerçek zamanlı sosyal web üzerindeki hakimiyeti devam ediyor. Sosyal ağ profillerini her gün güncellediklerini belirten kullanıcıların yüzdesi, mikrobloglarını güncellediklerini belirtenlerin iki katı değerinde. Ayrıca, ankete katılanların yarısından fazlası, daha önce bir sosyal ağ ortamında profillerini güncellediklerini belirtirken; mikroblog kullandıklarını belirtenlerin oranı sadece %29.

Görece yeni bir kavram olan mikroblog geliştikçe,  kişisel içerik oluşturmaktan ziyade  profesyonel içerik paylaşımı için kullanılmaya doğru kayıyor.  Bu yıl haber linki paylaştıklarını ve mikrobloglarında belirli bir ürün hakkında güncellemeler yolladıklarını belirten kişilerin sayısı %10’dan daha fazla artış gösterirken, kişisel fotoğraflarını paylaşan kişilerin sayısı %5 azaldı.

Bu değişim aynı zamanda sosyal medya platformlarının tasarımı üzerinde de etkisini gösterdi. Twitter artık “Şu an ne yapıyorsun?” sorusu yerine “Şu an neler oluyor?” sorusunu soruyor. Tasarımı her yenilendiğinde daha fazla mikroblog havasına bürünen Facebook ise, durum güncellemelerinin önüne “Kullanıcı adı” (“username is”) koymaktan vazgeçti.

Sosyal medyanın potansiyeli – son araştırmalar en az ilişkili olan pazarlarda bile %50 katılım olduğunu gösterdi – genişlemesiyle değil; büyüdüğü yönle belirlenecek. Sosyal medya, profesyonel içerik etrafında gerçek zamanlı diyaloglara odaklı hale gelmeye devam ederse; yazılı basın, televizyon, radyo ya da statik web sayfalarından daha güçlü bir dağıtım kanalı haline gelebilir.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.