Anasayfa » ALINTI » İnsan Kaynakları ve Sosyal Medya
İnsan Kaynakları ve Sosyal Medya

İnsan Kaynakları ve Sosyal Medya

İnsan Kaynakları ve Sosyal Medyaİnsan Kaynakları’nın yasal riskleri en aza indirmenin yanı sıra çok önemli diğer bir görevi ise kurumsal kültürü destekleyip geliştirmektir. Sosyal medya, iş dünyasında giderek daha belirli bir hale geldikçe, İK uzmanlarının ellerinde bu güçlü ortamı firmalarının bir çok unsurunun avantajına kullanabilmek için önemli bir fırsat olacak.

Sosyal medya insan kaynakları alanını nasıl etkileyecek?

1) Kaynaklar Parmaklarınız Ucunda

Mesleğimiz ne olursa olsun, sosyal medyanın bağlantılarımızı arttırmamızı sağladığını hepimiz biliyoruz. Bu durum insan kaynakları için de geçerli. İnsan kaynakları oldukça zor bir meslek aslında.  Bir gün bir kutlama yaparken ertesi gün birinin işine son veriyor olabilirsiniz. İnsan kaynaklarının karşı karşıya olduğu sorunlarla ilgili dünyanın her yerinden meslektaşlarınızla etkileşim kurabilmenin mümkün olması eşsiz bir şey.

Ülkesinde önde gelen mimarlık ve mühendislik firmalarından ve sürdürülebilir tasarımın ulusal liderlerinden biri olan SmithGroup’un insan kaynakları temsilcisi olan Mike Kohn, sosyal medyada yer almasının İK ağını ve endüstri ağını genişletmesini sağladını söylüyor: “Mimarlık endüstrisindeki uzmanlar için aylık bir tweetchat (tweet sohbet) olan #aiachat gibi bilgi paylaşımı aktivitelerine katıldım, SmithGroup iç kültürüne içerik kazandırabildim, firmamızı bir fikir lideri olarak konumlandırdım ve şirketimizin bilinirliğini arttırdım, ve ileride organizasyonumuz için iyi bir tercih olabilecek potansiyel yetenekleri tanıdım.”

İnsan Kaynakları ve Sosyal Medya

Kohn’un da belirttiği gibi, bağlantıda kalmanın organizasyon için yeni yetenekler bulma ihtimali gibi ekstra faydaları var. Global moda perakendecisi H&M insan kaynakları danışmanı Victorio Milian, sosyal medyanın insan kaynaklarının eski çalışanlarla bağlantıda kalmasını sağladığına dikkat çekiyor: “Eski H&M çalışanları için bir Linkedin Mezunlar Grubu yaratmak için halkla ilişkiler ve pazarlama departmanlarımızla çalıştım. Bu, şirketin markayı eski çalışanlarının zihninde tutmasını sağlıyor. Ayrıca bir çalışan işten ayrıldığı zaman kaybolan bilgi miktarını azaltıyor. Son olarak, yeniden işe alımlar için potansiyel bir havuz ortaya çıkmış oluyor.”

İnsan Kaynakları ve Sosyal Medya

2) Üretkenlik ve Değeri Dengelemek

Çoğu insan kaynakları uzmanı işte internet kullanımının popülerleştiği zamanları hatırlar. O dönemde şirketler çalışanlarının bütün gün internette gezineceklerinden ve hiçbir işi yetiştiremeyeceklerine neredeyse emindi. İnsan kaynakları departmanları hala aynı mücadeleyi sürdürüyor. Şimdiki tartışmanın ana konusu ise “sosyal medya”.

Milian değeri anlamanın önemini vurguluyor: “İnsan kaynakları uzmanları hangi sosyal medya araçlarının ve hangi stratejilerin yatırımlarının karşılığını vereceğini anlamalılar. Araçlardan çoğunun ücretsiz ya da düşük maliyetli olması yatırıma değer oldukları anlamına gelmez. Maliyetsiz oluşu, ne amaçla kullanmak istediğinize karar vermeden kolayca balıklama atlamanıza sebep olur.”

Kohn ayrıca yalızca şirketin işleri değil, içsel iş gücü ve endüstri için de değer yaratmanın önemine değiniyor. “Facebook sayfamızda ‘işinize yarayabilecek haberler,’ tasarım endüstrisi ile ilgili eğlenceli bilgiler, çalışanlarımızın katılmış topluluk faaliyetleri ve ofislerimize olan eğlenceli etkinliklere odaklanmak için çok çalıştık. Çalışma arkadaşlarıyla daha fazla bağlantılı olan çalışanların içsel bir takibini geliştirmeyi başardık; bunun akılda kalıcılığı güçlendireceğini düşünüyoruz.”

İnsan kaynakları kurumsal sosyal medya stratejisine çalışanları da dahil etmeye başladığında bu aynı zamanda değişimi destekleyen bir kültür yaratmak için tecrübeli bir liderlikle çalışmak anlamına geliyor. Michigan’da bir beşerî bilimler üniversitesi olan Calvin College’ın insan kaynakları yönetici yardımcısı Deirdre Honner, çalışanlarının işe ilgili konular için düzenli olarak kendisine Facebook üzerinden ulaştığından bahsediyor.

Bir yandan sosyal medya araçları insan kaynakları uzmanlarına kolaylık sağlarken, asıl önemli olan sonuçları ölçmek için uygun metrikler belirlemek olacak. Honner, yakın zamanda başına gelen, seyahat halinde olan bir iş arkadaşının kendisine Facebook üzerinden ulaşmasıyla ilgili bir hikayeyi paylaşıyor. “Bazı zaman kartlarını onaylamayı unutmuştu ve sisteme giriş yapıp maaş hesabını düzenleyebileceği güvenli bir internet bağlantısı bulamamıştı. Bunun üzerine iPhone’undan Facebook’a girip bana mesaj attı. Mesajı aldım ve sorununu çözdüm.”

Çalışanların maaşlarını zamanında alması oldukça önemli bir şey, böylece bu yaşanan kesinlikle değer içeriyor. Ama tıpkı firmaların halkla ilişkiler ve pazarlama bölümleri gibi, insan kaynakları da sosyal medyayı ölçebilmenin yollarını arıyor.

3) Kurumsal Değerleri Yeniden Değerlendirmek

Honner’ın hikayesi, şirketlere sosyal medya kullanımının beklenti seviyelerini nasıl değiştirebileceğini bir kez daha hatırlatıyor. Facebook ve iPhone’lardan önce insanlara bazı zamanlarda ulaşılamayacağı kabul ediliyordu. Ve her ne kadar şu anda “çevrimdışı” bir zaman olması gerektiğini desteklesek de firmaların sosyal medyanın işin içine girdiği durumlarda beklentiler belirlemesi ve bu beklentileri yönetmesi önem taşıyor.

Bu yalnızca sosyal medya kullanan çalışanlar için değil, müşteri hizmetleri için de gerekli. İnsan kaynakları uzmanlarının müşteri demografiğini ve müşteri ihtiyaçlarını anlamak için pazarlama, satış ve operasyonlarla yakından çalışmaları gerekiyor. Milian, insan kaynaklarının sosyal medyayı “daha fazla kaynaktan ve daha hızlı iş çözümleri bulmak için kullanacaklarını” öngörüyor. “Bu aynı zamanda, şirketlerin müşterilerinin ihtiyaçlarına daha hızlı cevap vermeleri gerekeceği anlamına geliyor. Hepimiz olumsuz bir tweet’in ya da öfkeli bir müşterinin yayınladığı bir YouTube videosunun gücüne tanık olmuşuzdur. Diğer yandan, Zappos ve Dell gibi firmalar da sosyal medyanın şirketler için iyi olabileceğini kanıtladı.”

4) İnovasyonu Desteklemek

Belge ve baskı yönetimi, sağlık hizmetleri, endüstriyel üretim, finansal hizmetler, devlet hizmetleri ve perakende endüstrisinin önde gelen kuruluşlarından Standard Register’da liderlik performans danışmanı olan Benjamin McCall, ortak çalışmalar ve gerçek-zamanlı fikirler ve çözümlerin ekip üyeleriyle paylaşımı için sosyal medyada devasa bir potansiyel görüyor. “Gowalla ve Foursquare benzeri özel işletme araçlarının konferans görüşmeleri ya da ekip toplantılarına uygulanacağını görüyorum. İnsan kaynakları uzmanları endüstri konferansları, uzmanlıklarıyla ilgili bilgilerle makalelere ayak uydurabilmek için Twitter’ı kullanacaklar.”

Önümüzdeki yıllarda İK sektörünün sosyal medyayı daha aktif ve verimli kullanacağı şüphesiz. Önemli olan ise, şimdiden bu alanda çalışmalar yaparak sosyal medyanın gücünü keşfetmek!

*Bu yazı “The Future of Human Resources and Social Media” başlıklı makaleden faydalanılarak yazılmıştır.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir