Anasayfa » ALINTI » Yeni Reklam Aracı: Facebook “Like”
Yeni Reklam Aracı: Facebook "Like"

Yeni Reklam Aracı: Facebook “Like”

Yeni Reklam Aracı: Facebook "Like"Uzun süredir kullandığımız “like” (beğen) seçeneği markalar için bir değer birimi haline geldi. Facebook, bu seçeneği reklam aracı olarak kullanmak için “sponsorlu öykü” bölümünü ekledi. Facebook sayfasının sağ üst köşesinde bulunan bu “sponsorlu öykü” işlem başına ödeme yöntemiyle ücretlendiriliyor. Yani nasıl diğer ilan verenler tıklama başına para veriyorsa, burada ilan veren “like” başına para ödüyor.

Mesela Starbucks “sponsorlu bir öykü” satın alırsa, Starbucks reklamı hem markayı beğenen kişinin news feed (haberler) bölümde hem de reklam olarak sayfada görülüyor.

Bunun yanı sıra, sponsor öyküler markaların Facebook hesapları aracılığıyla da reklam yapabiliyorlar. Mesela, bir Facebook kullanıcısı Coke sayfasına giriyor ve Coke’un fotoğraf yüklemek için bir uygulaması var. Kullanıcı bunu kullandığında “sponsor öykü” o kişinin sayfasına şu mesajı yazıyor: “Murat Yılmaz Coke uygulaması kullanarak fotoğraf yükledi”. Kullanıcı bu yazıyı Facebook sayfasından çıkaramıyor. Hatta Facebook sayfasını kapatsa bile bu yazı Coke sayfasında kullanılmaya devam edebiliyor. Yani Facebook kullanıcıları herhangi bir marka hakkında yorum yaptıklarında, o markanın reklamını sayfalarında engellemeleri henüz mümkün değil.

Bu uygulamayı Coke, Levi’s, Anheuser-Busch, Amnesty International, RED ve Unicef kullanıyor. Birkaç hafta içinde uygulama self servis seçeneğinden ulaşılabilir olacak.

Tahminlere göre, Facebook’un reklamdan kazancı büyüyor. EMarketer, Facebook’un 1.86 dolar reklam geliri olduğunu tahmin ediyor. 2010 reklam gelirinin yüzde 60’ına tekabül eden 1.12 milyar dolarlık kısmı ise daha küçük ölçekli firmaların self servis opsiyonunu kullanarak yaptıkları reklamlardan oluşuyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

2 yorum

  1. Beğen olayı gerçektende çok önemli ama türkiyede bu iş çok yavaş ilerliyor, ABD ile kıyaslamak çok doğru olmaz e-ticaret, e-pazarlama, kurumsal sosyalmedya, sosyalmedya pazarlaması alanlarında.
    bizdede değişik çıkışlar yapılıyor sosyalmedyada beğensayısını arttırmak, tüketiciye ulaşmak adına,
    işte size örneği: http://www.facebook.com/pages/habirealcom/130864890307856?v=app_4949752878&ref=sgm

    sosyalmedy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir