Anasayfa » ALINTI » “Adını Facebook Koydum”
“Adını Facebook Koydum”

“Adını Facebook Koydum”

“Adını Facebook Koydum”Devrim sürecinde özellikle Facebook, önemli rol oynadı. Bu sebeple bazı Mısırlılar olayı ‘Facebook devrimi’ olarak nitelendiriliyor.

Mısır’da muhalif gruplar, Facebook ve Twitter’ı bir iletişim aracı olarak kullanmış ve bir örgütlenme sağlamıştı. Facebook’u takip eden kişiler buluşma ve eylemleri haber alıp meydanlara akın ediyordu. Bunun üzerine Hüsnü Mübarek hükümeti, ülkenin tüm internet bağlantısını keserek Facebook ve Twitter’daki gruplaşmanın önüne geçmeye çalıştı.

Devrim hareketinin başlangıcında Facebook’un büyük rol oynadığını düşünen Mısırlılar için bu sosyal site artık çok farklı bir yere sahip. Öyle ki tüm Arap dünyası Facebook’a ısınmış durumda. Facebook’un açıkladığı rakamlara göre geçtiğimiz ay içinde Arap ülkelerinden kullanıcılar 32,000 yeni grup kurdu ve 14,000 yeni sayfa yarattı.

Fakat Mısırlıların Facebook sevgisi bununla da sınırlı değil. TechChrunch, Mısır’ın Al-Ahram gazetesine dayandırdığı haberinde, yeni doğan bir bebeğe Facebook adı verildiğini belirtti. Jamal İbrahim isimli baba, yeni doğan kızına Facebook Devrimi’nden esinlenerek ‘Facebook’ ismini verdi. Kızına, ülke gençliğinin elde ettiği zaferi hatırlatması amacıyla Facebook ismini verdiğini belirten baba, çevresindeki insanlardan da büyük övgü almış.

Birçok kişi 25 Ocak tarihini ‘Facebook Devrim günü’ olarak kabul ediyor. Facebook bebek de Mısır’ın önemli simgelerinden biri olacak gibi. Bakalım Mark Zuckerberg’in bu olaya tepkisi nasıl olacak?

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir