Anasayfa » ALINTI » Google Daldan Dala Atlıyor, Rakiplerini Bir Tık’ta Silip Atıyor
Google Daldan Dala Atlıyor, Rakiplerini Bir Tık’ta Silip Atıyor

Google Daldan Dala Atlıyor, Rakiplerini Bir Tık’ta Silip Atıyor

Google Daldan Dala Atlıyor, Rakiplerini Bir Tık’ta Silip AtıyorYeni ekonomi devi, arama motoru pazarının lideri Google’ın pazardaki etkin gücünü internet alanında 2002’den bu yana yatırım yaptığı farklı alanlardaki girişimlerinde kullanması, rakiplerin isyan ettirdi.

İnternet pazarının etkili oyuncularının tepe yöneticileri son dönemde art arda Google yönetimine karşı seslerine yükseltemeye başladılar. Rakiplerin ortak şikayeti Google’ın trafiğe bakarak web sitelerini arama listesinde konumlandırmaması. Google’ın piyasa değeri 195 milyar doları buluyor.

Bugüne kadar pazarda eşit şartlarda, teknoloji ve hizmet tarafında rekabet etmeye çalışan internet şirketleri Google’ın kendilerini arama sayfalarında gerilere atmasından oldukça rahatsız.

Google’ın uygulamaya koyduğu son altyapı sistemiyle birlikte kendi alanlarında internette ziyaretçiler tarafından en yoğun ‘tık’ alan site olmalarına karşılık eskisi gibi ilk sıralarda hatta ilk sayfada yer bulamayan popüler internet girişimleri Google’ın ‘haksız rekabet’ şartlarında kendileriyle mücadele ettiğini belirtiyor.

Analistler bu işten memnun
Seyahat planlama alanında iddialı girişimlerden TripAdvisor sitesinin CEO’su Stephen Kaufer, Google’ın kendilerini yutmaya çalıştığını ve adeta bir lokma gibi yeniliyor almaktan hiç hoşlanmadıklarını belirtiyor. İnternette konum tabanlı sosyal paylaşım sitesi Yelp.com’un CEO’su Jeremy Stoppelman, Google’ın hakim gücünü kullanarak kendilerine baskı yaptığını ifade ediyor.

Analist cephesinde ise Google’ın bu hareketinin pazarı büyütme tarafında olumsuz etkisi olacağı buna karşılık şirketin finansal gücünü artırma adına önemli bir değişiklik olduğunun altını çiziyor.

Arama pazarının yüzde 85’ini kontrol ediyor
Arama pazarının lideri Google, bu alanda internet kullanıcılarının en popüler adresi olmayı sürdürüyor. Hatta o kadar ki, birçok kullanıcı internette bir siteye giriş yapmak için internet tarayıcısında bulunan ‘adres çubuğu’ yerine Google’ın ‘arama çubuğunu’ kullanmayı sürdürüyor.

Rakamlara bakıldığında şirketin ana iş kolu aramada açık ara liderliğini sürdürdüğü görülüyor. Google’ın piyasadaki pazar payı yüzde 85’e işaret ederken en yakın rakibi Yahoo’nun pazar payı yüzde 6.7’lerde kalıyor. Bu ikilinin ardından sırasıyla Çinli Baidu (yüzde 3.4), Microsoft’un arama motoru Bing (yüzde 3.3) ve Ask.com (yüzde 0.6) geliyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir