Anasayfa » ALINTI » Kentlerde Yaşayanların Yüzde 61’i Her Gün 1 Saatten Fazla Sosyal Ağlarda
Kentlerde Yaşayanların Yüzde 61’i Her Gün 1 Saatten Fazla Sosyal Ağlarda

Kentlerde Yaşayanların Yüzde 61’i Her Gün 1 Saatten Fazla Sosyal Ağlarda

Kentlerde Yaşayanların Yüzde 61’i Her Gün 1 Saatten Fazla Sosyal AğlardaTüketicilerin yüzde 89’u sosyal ağ kullanıcısı!

Türkiye’deki internet kullanım amaçlarının incelendiği araştırmada “İnterneti gazete, dergi okumak için kullanıyorum” diyenlerin oranı yüzde 80,9 ile ilk sırada yer aldı. Yüzde 76,2’lik oranla müzik dinleyenler ikinci, yüzde 75,2’yle sohbet için kullananlar üçüncü sırada yer aldı. Araştırmada, yüzde 61’lik gurubun her gün 1 saatten fazla vakit geçirdiği sosyal ağ üyeliği sorulduğunda, Facebook yüzde 87,2’yle birinciliği korudu. Yüzde 29,5 ile Youtube ikinci, yüzde 15,3 ile Twitter üçüncü sırada yer aldı. İnternet kullanıcılarının yüzde 10,9’u ise hiçbir sosyal ağa üye olmadığını belirtti.

Hane gelirinin yüzde 5’i yeni teknoloji harcamalarına ayrılıyor

Tüketici Trend Araştırması’na göre hane başı yıllık teknoloji ürün harcaması ortalama 1282 TL oldu. Katılımcıların yüzde 49,4’ü 1000 TL’nin altında, yüzde 19,6’sı 1000 – 3000 TL arasında ve yüzde 9’u da 3000 TL üzeri bütçe ayırdıklarını belirtti. İnternet üzerinden alışveriş yapanların oranı ise yüzde 26’ya ulaşırken online alışverişlerde tercih edilen siteler sorulduğunda; yüzde 61,6’le Gittigidiyor birinci, yüzde 57,1’le Hepsiburada ikinci ve yüzde 16,3’le Türk Hava Yolları üçüncü, Teknosa yüzde 13,5’la dördüncü ve Markafoni yüzde 11,4’le beşinci sırada yer aldı. Tüketicilerin teknoloji alışverişlerini yüzde 71 ile zincir teknoloji mağazalarından yaptığı dikkat çekti. En çok bilinen teknoloji zincirlerinde ise; yüzde 94,4’le Teknosa birinci, yüzde 61,5’le Vatan Bilgisayar ikinci, yüzde 60,6’yla Bimeks üçüncü oldu. Türkiye’ye en son giren teknoloji market BestBuy ise yüzde 7,4’lük bilinme oranıyla listede dokuzuncu sırada yer aldı.

Cep telefonu kullanıcıların yüzde 80’i, GSM operatörünü değiştirmektense, konuşma ve internet erişimi için 2 ayrı fatura ödemeyi kabul ediyor.

Araştırmada; katılımcıların kullandıkları GSM operatörleri konusundaki sadakati dikkat çekici oldu. Araştırmada TTNet Mobil’in bilinme oranı soruldu ve yüzde 71’lik grup bildiğini ifade etti. Katılımcılardan bu hizmeti tanımlamaları istendiğinde ise; hizmeti sadece “internet erişim paketi” olarak bilenlerin oranı yüzde 40,7’yle birinci sırada yer aldı. Yüzde 18,3’lük dilim konuyu bilmediklerini söylerken yüzde 22,6’lık kesim “cep telefonu operatörü ve internete erişim paketi” olarak tanımladı.

Araştırmaya katılanların yüzde 33’ü internetten TV izliyor!

Araştırmada, tüketicinin internet üzerinden TV takibi de ölçümlendi: İnternet üzerinden TV izleyenlerin oranı yüzde 33,1 oldu. Tüketiciye internet üzerinden TV yayını, dizi ve film hizmeti sunan Tivibu’nun bilinirlik oranını sorulduğunda ise, bilenlerin oranının yüzde 57,7 olduğu görüldü.

 

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir