Anasayfa » ALINTI » Şirketler İçin Sosyal Medya
Şirketler İçin Sosyal Medya

Şirketler İçin Sosyal Medya

Şirketler İçin Sosyal MedyaGeçtiğimiz 18 ayda sosyal medya reklamcıları ve pazarlama uzmanlarını memnun etti, şaşırttı ve endişelendirdi. Tüketicilerin farklı zaman dilimlerinde değişik araçlar ile internete ve sosyal ağlara ulaşmaları reklamcıların ve pazarlama uzmanlarının iş yapış şekillerini çok hızlı olarak değiştirmelerini ve yeni trendlere uyum sağlamalarını gerektirdi.

Eskiden tüketiciler bir servis veya üründen memnun değilse eleştrilerini iletmek için ya firmaya mektup yazıyorlardı ya da firmanın çağrı merkezini arayorlardı. Şimdi ise web’in doğrudan ve aynı anda pek çok yerden erişilebilir olması sayesinde yeni bir ürün, servis veya TV programı performansı anında ölçülebiliyor. Ayrıca tüketicilerin tepkileri de neredeyse gerçek zamanlı değerlendiriliyor.

Sosyal ağlara katılan her yaştan insan ve tüketicilerin hergün birden fazla ekrana bağlanmasını sağlayan araçların çok fazla olması öğrenme sürecimizin gecikmesine neden olabiliyor. Sosyal medya da bu resimde aşılması gereken bir mayın tarlası haline gelebiliyor. Önemli olan sosyal medyayı tüketicileri dinlemek, eğitmek, desteklemek ve tanımak için kullanıyor olmamız gerekiyor.

The New Community Rules: Marketing on the Social Web isimli kitabın yazarı ve http://www.techipedia.com/ blog sitesinin kurucusu olan Tamar Weinberg’e göre Sosyal Medya iletişim için kullanılan araçların işbirliğidir. Online dünyada Sosyal Medya iki ve daha fazla insanın bir araya gelmesini sağlayan tüm araçları ve servisleri kapsamaktadır. Sosyal internet çağında interaktif teknolojileri kullanarak yaratılan araçları ve içeriği sosyal medya olarak tanımlıyoruz.

Bu tanıma göre sosyal medya iletişim için kullanılan araçların işbirliğinden oluştuğu için sosyal medya pazarlaması da bir kanal değil disiplin olarak düşünülmeli ve firmaların tüm departmanlarına nüfuz etmelidir. Pazarlamadan PR’a, ürün geliştirmeden müşteri hizmetlerine sosyal unsurlar süreçlere, kampanyalara ve sonuçlarına yedirilmelidir.

Peki nereden başlamalı?

Mesajınızı iletmek için sosyal medyadan yararlanmak, memnun olmayacağımız PR geri dönüşlerini fazla büyümeden engellemek, tüketiciler ile iletişim kurarak ürün ve stratejilerinizi anlamalarına yardımcı olmak, yeni gelecek ürün ve servisler hakkında bilgi vermek için kullanmak bu noktada önemlidir.

Dinleyin ve katılın!

Tüketicilerinizin nerelerde iletişime geçtiğini bulup sizin de o platformlarda yer almaya başlamanız ilk adımınız olabilir. Burada başkası gibi davranmak yarardan çok zarar verebilir. Açık, güvenilir ve şeffaf olmak tüketicilerin size güvenmesini ve sağlıklı bir diyalog kurmanızı sağlar. Böylelikle aksiyon alabileceğiniz geri bildirimleri tüketiciden alabilirsiniz.

Blog yaratın!

Blogları mesajınızı iletmek, ilginç bir haberinizi paylaşmak, yeni ürününüzün resmini veya videosunu yayınlamak için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bloglar, bireylere ve firmalara diyalog formatında ve gündelik konuşma dilinde resmi bir ses kazandırıyor. İyi hazırlanmış, düzenli olarak güncellenen, ulaşılabilir ve bilgi verisi yazıların yer aldığı bir blog tüketiciler için altın madeni olabilir. Blog yaratırken takip etmeniz gereken bazı adımlar var: Hedefinizi belirleyin: Sadece PR ve haberler için mi blog kuracaksınız yoksa blogda tüketicilere yardım ve destek verecek misiniz? Yardımcı olacak bir içerik biraz da interaktif bir formatta verildiğinde tüketicilerin daha fazla ilgisini çekiyor. Bloğu kimin yöneteceğine karar verin çünkü bloğunuz güncel olmazsa tüketiciler 1-2 ziyaretten sonra tekrar gelmezler. Bloğunuzu oluşturduktan sonra başarıyı nasıl ölçeceğinize karar verin: Trafiğin artması, gelen yorumlar vs.

Başarılı olduğumuzu nasıl anlayacağız?

Bazı firmalar sosyal medya denizine kendi attığı gibi bazı firmalar da dışardan neler olup bittiğini izlemekteler. Önemli olan hedeflerinizi net olarak düşünmek ve hangi metrikleri başarıyı ölçmek için kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Neden blog veya Facebook, Twitter sayfası açmak istendiği sorulduğunda pek çok kişi ölçülebilecek amaçlar dile getirememektedir.

Takipçi, hayran ve tekil kullanıcı sayısı anlamlı bir büyüme gösteriyorsa önemli metriklerdendir. Hitap ettiğiniz kitle büyüdükçe bloğunuz veya sayfanız sizin yerinize hikayenizi anlatmaya başlar.

Bloğunuz veya sayfanız yeterli trafiğe eriştiğinde ağızdan ağıza pazarlama için sizin değer biçilmez bir platform olacaktır. Sosyal medyanın paylaşımcı tarafı işte burada devreye girmektedir. Analiz araçlarının doğru çalıştığından emin olun yani trafiğinizin nereden geldiğini ve nereye gittiğini doğru şekilde raporluyor olduğunuzu kontrol edin. Firma içinde sosyal medyanın kullanılmasını teşvik edin. Ekibinizin ürün ve servislerle övünmesini, arkadaş ve aile çevresi ile paylaşmalarını sağlayın. Bir sonraki sosyal kampanyanız için şirket içinden geri bildirim alın. Çalışanların kendilerini ilgili hissetmeleri sonuçların pozitif olmasını arttırmaktadır.

Sosyal medyada çözümler firmadan firmaya değişmektedir. Firmanız için neyin en iyi çalışıp çalışmadığını deneyerek ve test ederek bulabilirsiniz. Sosyal medyayı diğer pazarlama aktivitelerinizin arasında görmeniz önemlidir. Sosyal medya tüketicileri dinlemek ve mesajınızı iletmek için tek yol değildir. Diğer mecralarla entegrasyon buradaki anahtardır. TopRankMarketing’den Lee Odden’a göre sosyal medya herkesin kullanabileceği gümüş mermi değildir. Başarısı çeşitli faktörlere dayalı olan ek bir iletişim platformudur.

 

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

2 yorum

  1. Merhaba.

    Kanalımız için sosyal medya planlaması yapmak istiyoruz.
    Bu konuda sizler ile görüşme imkanımız olur ise sevinirim.
    Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir