Anasayfa » ALINTI » Siyasi Propagandanın Yeni Aracı Facebook
Siyasi Propagandanın Yeni Aracı Facebook

Siyasi Propagandanın Yeni Aracı Facebook

Siyasi Propagandanın Yeni Aracı FacebookDeniz Çiçek’in haberine göre Güvenli İnternet Günü nedeniyle Türkiye’ye gelen Facebook Avrupa Politika Direktörü Allan, AKŞAM’a konuştu. Allan, sanılanın aksine, Türkiye’nin en fazla Facebook üyesi bulunan ülkeler arasında yer almadığını belirterek, ‘Halen ABD ve Avrupa, en büyük pazarlarımız arasında. Türkiye’de, nüfusuna göre çok fazla Facebook kullanıcısı var, ama çok büyük bir pazar değil’ dedi.

İSLAMİYET’İ TARTIŞMAK SERBEST

Facebook’ta oluşturulan nefret, din ve ırkçılık temalı grupları da değerlendiren Allan, bu tür oluşumlarda, bireylere karşı hakaret ve saldırı olursa tavır alıp yasaklamaya gittiklerini kaydetti. Allan, ‘Bunun dışında İslamiyet, Hıristiyanlık ve siyaset tartışılabilir. Bir konu hakkında tartışma serbest. Hakaret düzeyine gelince harekete geçiyoruz’ dedi.

LONDRA’DA TÜRKİYE MASASI

Facebook kullanıcıları için ‘şikayet’ butonunu koyduklarını belirten Allan, ‘Bir kişi hedef alınırsa, kullanıcı buradan şikayet edebilir. Londra’da sadece Türkiye’yi inceleyen bir grup var. Burada Türkçe konuşan insanlar var. Facebook için çalışıp Türkiye’yi inceliyorlar. Rapor edilen sayfa kapatılıp inceleniyor. Ona göre önlem alınıyor. Tamamen kişi şikayetiyle ilgili’ diye konuştu. Allan, Türkiye’deki internet otoritesiyle iyi bir ilişkileri olduğunu ve Türkiye’de kapatılmaları için bir neden olmadığını ifade etti.

ŞİKAYET EDİLENİ KALDIRIRIZ

Facebook’ta hakaret içeren yayınlar konusunda Allan, ‘Facebook bir topluluk. Herkes kendini çok güvende hissetmek istiyor. Kişisel bir videoyu hemen görüp kapatıyoruz. Facebook kullanımı öyle bir birliktelik ki muhakkak şikayet geliyor. Eğer bir görüntü şikayet edilmese biz bunu bilemeyiz. Bunları insanlar yüklüyor’ diye konuştu.

POLİTİK ÖRGÜTLENMEDE KULLANILABİLİRİZ

Mısır’da yaşanan olaylarda internetin yasaklanması ve Facebook’un örgütlenme amaçlı olarak kullanılmasını da değerlendiren Allan, ‘Bir internet servis sağlayıcı olarak bir ülkede internetin kapatılması bizi hiç mutlu etmiyor. Biz insanların birbiriyle her şeyi paylaşmasını istiyoruz. Konuşulan politikaysa bu da konuşabilir. Politik örgütlenmede de kullanılabilir’ dedi. Allan, Türkiye’de yaklaşan seçimlere de dikkat çekerek, ‘Seçim zamanında politik aktivitelerde kullanılması çok normal. Politika dahil her türlü şeyi konuşmalarını isteriz. Seçimde de olabilir. Politika dahil Facebook üzerinden her türlü iletişimi normal buluyoruz’ dedi.

ORTA YAŞLILAR FACEBOOK DÜŞKÜNÜ

Yine sanılanın aksine Facebook’un daha çok gençler tarafından kullanılmadığını kaydeden Allan, ‘Genel düşünce gençlerin Facebook’u kullandığı ancak kullanıcıların geneli 18 yaş, hatta 35 yaş üstü. 18 yaş altı kullanıcıların oranı sadece yüzde 15. Kadın erkek kullanımında da bir farklılaşma yok. Aynı oranda kullanıyorlar. Kullanıcılar bizi her gün mutlaka ziyaret ediyor. Dünya coğrafyasında her yere ulaşıyoruz’ dedi.

 

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir