Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medya Pazarlamada Yapılan 7 Ölümcül Hata
Sosyal Medya Pazarlamada Yapılan 7 Ölümcül Hata

Sosyal Medya Pazarlamada Yapılan 7 Ölümcül Hata

Sosyal Medya Pazarlamada Yapılan 7 Ölümcül HataYönetimi bu konuda inandırmak için fikirlerinizi ve planlarınızı liderlerin bakış açısıyla sunabilmeniz gerekir. Bunu başarabilmek için de planınızı hezimete uğratacak yedi ölümcül hatadan kaçınmalısınız:

Bölümler Halinde Düşünmek

Bir iş tanımınız var ve büyük ihtimalle işletmenizde dikey bir alan veya bölümde çalışıyorsunuz. Fakat sosyal medyayı iş tanımınızın veya tek bir sorumluluk alanının bir parçası olarak sunmak sosyal medyanın firmanın geri kalanı üzerinde etkilerini gözardı etmek demektir.

Onun yerine sunduğunuz planların müşteriyle ister ilgili olsun ister ilgisiz, firmanın tamamı üzerindeki etkilerini gözönünde bulundurmanız gerekir. Müşteri hizmetleri bölümü nasıl etkilenecek? Pazarlama bölümü? Basınla ilişkiler, ürün yönetimi veya BT bölümleri? Yönetim ekibi sadece size sağlayacaklarıyla ilgilenmez, firmanın genelini nasıl etkileyeceğine de bakar.

Ev Ödevinizi Yapmamak

Bir toplantıya hazırlıksız gitmekten kötüsü yoktur, ve yöneticiler de sizi düşünmüş olmanız gereken detaylar konusunda uyarmayacaktır. Bir sosyal medya inisiyatifi başlatmak istediğinize karar verdiğinizde, strateji ve taktiklerinizin ötesinde sorulara da hazırlıklı olmalısınız.

Onun yerine firmanızın araştırmadan ürün ve servis geliştirmeye varıncaya kadar bütün genel hedeflerini anlamak için önceden sorular sorup araştırma yapın ve sosyal medyanın o noktalarda nasıl etkileri olacağı üzerine tartışmaya hazırlıklı olun. Sosyal medya uzayında rakip firmaların neler yaptığını araştırın, neleri iyi yaptıklarını belirleyin, hangi konularda boşluklar bulunduğunu tespit edin. Firmanızın çalıştığı alanın sosyal medya noktasındaki genel durumunu irdeleyin ve firmanın sosyal medyaya katılmasının ne gibi faydalar getireceğini açıklamaya hazırlıklı olun.

Jargon Kullanmak

“Sohbete katıl”. “İnsanî ol”. “Tesire Katkı”. “İlişkileri güçlendirmek”. Çoğunlukla, patronlarımıza sosyal medyayı kendi arzularımızı gözönünde bulundurarak ve rahat kullandığımız kavramlarla açıklamaya çalışırız. Sorun şu ki, o kavramların ve tamlamaların çok azı iş dünyası bağlamında gerçekten anlam taşır.

Onun yerine, jargondan uzak durun. Sosyal medya lakırdılarından, kendimizi akıllı göstermek ya da okuduklarımızdan faydalanmak için kullandığımız sözlü kısaltmalardan kaçının. Anlam ifade eden iş terimleri kullanın ve sözünüzde anlaşılmayan nokta kalmasın. Yatırımın geri dönüşü kavramının gerçek anlamını bilin ve doğru kullanmaya özen gösterin. Stratejinizi savunurken etki, bağlantı ve nedensellik arasındaki farkı bilin. Nitel ölçümleri tartışmak istiyorsanız, tamam, ama onları bulanık ve duygusal fikirlerden uzak tutabilmeli ve bilinirlik, müşteri sadakati ve memnuniyeti gibi mesleki hedeflere bağlayabilmelisiniz.

Mangırları Unutmak

Sosyal medya insanları olarak bazen satışın ve ticari tutumun yaptıkları işin bir parçası olduğunu, asıl bağlantıların ve görüşmelerin asıl amacının ve önemli olanın en alttaki toplamı artırmak olduğunu unuturuz. O yüzden tüylü ve sevimli şeylerden, ilişkilerden ya da insanlarla ilişkiler kurmaktan bahseder dururuz. Bunlar iyi şeyler, evet, ama:

Başarının esas ölçüsü satışlardır. Anahtar, daha iyi ilişkilerin, daha iyi bir iletişimin, bizi seven daha fazla insan olmasının beraberinde para getireceğini unutmamaktır. Sonuç olarak, bu işi bu nedenle yapıyorsunuz, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş bile olsanız bunların gelecek bağışları etkileyeceğini biliyorsunuz. Sosyal medya stratejinizin doğrudan gelir sağlamasa bile şirketin faturalarını ödemeye ve hissedarların mutluluğuna ne gibi bir katkısı olacağını açıklayabilmesi gerekir. Bu yolda gelişecek ilişkiler, yapılacak görüşmeler ve şirket olarak daha açık olmak büyümeyi hızlandırmaya yarar.

Yola Plansız Çıkmak

Araştırmaya dayalı bir hipoteziniz olması iyidir ama varsayımlarınızı iyice düşünülmüş bir planla desteklemeniz önemli. Evet, sonuçları garantileyemezsiniz, ama hedefe ulaşmak için değişkenlerin sayısını minimuma indiren bir harita gerekir. Müdürlerin karşısına “herkesin bir Facebook sayfası var, bizim de olmalı” diye çıkarsanız, size gülmelerini garantilemekten başka birşey elde edemezsiniz. Bu konuda bana güvenin.

Basit de olsa bir planınız olsun. Hedefler, risk analizleri, para, insan, zaman ve maliyetler açısından kaynak planları, iç ve dış eğitim planları, ölçme ve raporlama öğelerini de mutlaka içersin.

Plan B’yi Atlamak

Eğer bir hedefiniz varsa, oraya ulaşmanın birden fazla yolu vardır. Herşeyin tek yolunun olduğu ya da başarıya ulaşmanın alternatif yollarını içermeyen bir plan sunma hatasına düşmeyin.

Onun yerine ihtiyat planlarınız olsun. Eğer bloğunuz beklediğiniz ilgiyi görmezse ya da altı ayda hedeflerinize ulaşamazsanız ne yapacaksınız? Başarıyı ? başarısızlığı değerlendirmek için bir strateji hazırlayın ve öğrendiklerinizle neler yapacağınızı belli edin. Planınızı bu yolda giderken daha iyi hale getirebileceğinizi gösteren bir esneklik sunun.

Aşırı Güvenmek

Hiçbir riski yok! Olumsuz bir sonuç çıkması mümkün değil! Süper olacak! İnsanlar bayılacak! Herkes böyle yapıyor! Hiçbir patronu bu sözlerle kandıramazsınız. Eğer bir plan sunuyorsanız, kusursuzmuş gibi göstermeye, zorluk içermiyormuş gibi satmaya çalışmayın. Ultra mega süper diye birşey yoktur.

Onun yerine, detaylı bir risk değerlendirmesi yapın. Senaryolarınızda en kötü olasılıkları da dikkate alın ve birşeyler yanlış giderse ona karşı neler yapılabileceğine dair önerilerinizi de geliştirin. Öngörülemeyen kaynaklar ve varsayıma dayalı ölçümler gibi uygulamada karşılaşılacak zorluklar konusunda dürüst olun. Patronun duymak istediğini düşündüğünüz şeyler yerine makul hedefler belirleyin.

Sonuç olarak, yönetime bir sosyal medya planı kabul ettirebilirsiniz. Ama onların dilini konuşmalı ve sunduğunuz şeyi bir iş planı gibi görmelisiniz. Patronunuz bu konuyu etraflıca düşündüğünüzü, hedefleri, stratejileri ve yöntemleri iyice değerlendirdiğinizi görmek ister. Sorumluluk bilincinizi ve güvenilirliğinizi göstermeniz planınızın hakettiği özeni görmesi konusunda çok katkı sağlayabilir.

Bunlara ne eklemek istersiniz? Sosyal medyanın şirketinizde kullanılmasını sağlamak için neler yaptınız, neler başardınız? Paylaşmanızın önünde bir engel yoksa, neleri başaramadınız? Yorumlar sizleri bekliyor.

kaynak: altitude

 

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir