Anasayfa » ALINTI » Sosyoloji ve Sosyal Medya
Sosyoloji ve Sosyal Medya

Sosyoloji ve Sosyal Medya

Sosyoloji ve Sosyal MedyaSosyal medya içeriği üreten birçok blogta “10 adımda sosyal medyada nasıl başarılı olurum”, “sosyal medyanın 5 kuralı” gibi tablet bilgiler mevcut. Aslında bu bilgilerin birleştiği tek ortak nokta, sosyal medyanın akıllı kullanımı. Sosyal medyada başarılı olmak isteyen firmalar öncelikle katıldıkları grubu tanımalılar! Grubu anlayabilmek için de sosyolojik analizler yapmak gerekiyor.

Peki, Sosyoloji eğitimi sosyal medyada nasıl farklılık sağlar? Daha da önemlisi sosyoloji, sosyal medya pazarlamaya nasıl dahil edilir?

Bilindiği gibi, sosyolojinin ana konusu toplumlardır. Sosyologlar toplulukları inceler ve bu toplulukların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya çıkarır. Sosyal hareketliliğin konu edildiği sosyoloji; din, siyaset, iletişim ve endüstri gibi alt başlıklar altında incelenir. Esas itibariyle ise sosyolojinin çalışma konusu, insanlar ve gruplararası sosyal etkileşimdir. (bkz: Yeni Nesil Pazarlamada Sosyal Medya Uzmanı’nın Rolü)

Bir araya gelen insan grupları birbirleri ile iletişim haline geçerek etkileşimde bulunurlar. Sosyologlar ise bu sürecin aşamalarını, nedenlerini ve sonuçlarını araştırırlar. Burada anahtar, grupların değerlerini ve düşüncelerini anlamaktır. Çünkü grubu anladığınızda ona katılabilirsiniz. Katılım ise, grup ile iletişim kurmak ve bilgiyi paylaşmak ya da yayılmasına destek sağlamak açısından önemlidir.

Sosyal medya pazarlamada da durum buna benzer niteliktedir. Sosyal medya neden bu kadar hızlı büyüyor, insanlar neden çevrimiçi topluluklar oluşturuyorlar ve sanal gruplara üye olmanın sebebi nedir ve insanları nasıl etkiliyor sorularının cevaplarını arayarak sosyal medyada yarattığınız grupları müşterilerinizin avantajına kullanabilirsiniz.

Sosyal medya bazlı topluluklar, pazarlama kampanyaları için yeni web özellikleri olarak göze çarpmaktadır. Trafik çekmek, kullanıcıların güvendiği ve kullandığı bilgiyi geliştirmek sosyal medya dünyasının kazanca dönüşmesini sağlar.

İnsanlar neden sosyal medya kullanır?

Sosyal medya; fikirlerin, değerlerin ve bilginin paylaşıldığı interaktif platformlar bütünüdür. Sosyal ağlar, bireyler bilgi paylaşmak, tanımadıkları insanlarla arkadaş olmak ya da sordukları sorulara cevap aramak istediklerinde oluşurlar. Sosyal medya siteleri topluluklar yaratır. Birçok sitede yüzlerce üyesi olan grupları, markaları görebilirsiniz. Örneğin, AdresGezgini’nin Facebook üzerinde 780 kişilik bir topluluğu olduğunu görebilirsiniz.

Sosyoloji ve Sosyal Medya

Benzer zihinlerin birbirleriyle buluştuğu, etkileştiği ve birbirini keşfettiği sosyal medya aslında, kitlelerin geri bildirim üzerinden kontrol edilebilirliğini sağlar. Sosyal medya, doğasından kişiseldir. Kullanıcılar kendi kişisel bilgilerini ve düşüncelerini paylaşırlar, yanıtlarlar ve kendi kişiliklerini yansıtırlar. İşte sosyal medya tam da burada başlar. Sürekli değiştirebilir bilgilerin kişiler arasında paylaşılması.

Pazarlamacılar ise sizin kim olduğunuzu, nelerden hoşlandığınızı ve kimlerle olduğunuzu bilmek isterler. Gelişen küresel iletişimin ve sosyal medya teknolojisinin bilgi değiş-tokuşu konusunda önem kazanması ile pazarlamacılar, yeni mecralarda boy göstermeye başladılar. Sosyal medya pazarlama ile bağlanılabilirlik, ağızdan ağıza pazarlama, viral ve promosyon dikkat çekmeye başladı. Artık insanlar hiç tanımadıkları bir dünyada tanımadıkları kimselerin düşüncelerine değil, sosyal ağlarda üyesi olduğu toplulukların, onunla benzer düşünceye sahip kişilerin fikirlerine değer veriyor. Bu da sosyal medya sitelerini önemli kılıyor çünkü sosyal ağlarda var olmanın en birincil sebeplerinden biri sanal ortamda kurulan ortak bilinç ve ortak grup deneyimidir. Aynı amaç ve aynı çıkarlar doğrultusunda bir araya gelen insanlar birbirlerinin düşüncelerine değer verir ve bu noktada pazarlama devreye girerek bir ürün veya hizmeti o ortak bilince sahip insanlara beğendirmeye çalışır.

Sosyal medya pazarlamacıları, sosyal medya uzmanları ya da sosyal medyada markasını temsilen kimseler, vermek istedikleri mesajlarının video, ses, metin, fotoğraf, hareketli fotoğraf gibi farklı birçok araç ile yayılmasını sağlamalıdır. Sosyal medyada pazarlama, detaya odaklanır. Demografik açıdan ulaşılabilen her bilgi değerlidir. Uygun pazara erişmek ya da kendi pazarlarını yaratmak için özelleştirilmiş bilgilerin yer aldığı sosyal ağlara ihtiyaç duyulmakta. Özelleştirilmiş pazar segmentlerini bulmaya ve o alanda çalışmaya fırsat sağlayan sosyal medyada müşterinize özel stratejiler de geliştirebilirsiniz.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir