Anasayfa » ALINTI » Çocuklar Sosyal Ağı Nasıl Kullanıyor?

Çocuklar Sosyal Ağı Nasıl Kullanıyor?

Çocuklar Sosyal Ağı Nasıl Kullanıyor?Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de paylaşım ağlarının en heyecanlı kullanıcısı çocuk ve gençler. Ancak oradan farklı olarak çocuk yaştakilerin Facebook kullanımında ailenin kontrolü daha yüksek.

Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu, ODTÜ ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı desteğiyle, ”Çocukların Sosyal Paylaşım Sitelerini Kullanım Alışkanlıkları” konusunda araştırma raporu düzenledi. Rapora konu olan araştırma, üç büyük ilde 9-16 yaş arası 524 çocuk ile birebir görüşme sonucu yapıldı.

Sosyal paylaşım sitelerinde çocukların yüzde 41’i babalarıyla, yüzde 32’si de anneleri ile ”arkadaş”. Çocukların sadece yüzde 3’ü bazı içerikleri ailesinden gizliyor. Söz konusu yaş grubundaki çocukların yüzde 70’i günde en az bir kere interneti kullanırken, yüzde 66’sı da günde en az bir kere sosyal ağlara giriyor ve ortalama 72 dakika zaman harcıyor. Rapora göre çocuklar internette geçirdikleri zamanlarının büyük çoğunluğunu sosyal ağlarda harcıyor. Facebook, yüzde 99 kullanım oranı ile çocukların gözdesi durumunda.

AA’nın yorumuna göre ankete katılan çocukların yüzde 60’ı ‘sosyal ağların ders çalışma sürelerine olumsuz etkisi olduğunu’ söylerken, yaklaşık yüzde 25’i de ‘arkadaşlarına ve ailelerine daha az zaman ayırdıklarını’ ifade etmiş.

Gizliliği Önemsemiyorlar
Rapora göre çocuklar, yine dünyayla paralel olarak kişisel bilgilerinin güvenliği konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değil veya bunları önemsemiyor. Söz konusu gençlerin yarısı sosyal ağlara kaydolurken karşılaştıkları gizlilik ve kişisel bilgileri korumaya yönelik yönergeyi okumadıklarını ya da anlamadıklarını ifade ettiler.

Sosyal ağlarda erkek çocuklar, kızlara göre kişisel bilgilerini daha çok paylaşıyor. Çocukların yüzde 25’i ev adreslerini, yüzde 29’u cep ve ev telefonlarını ve yüzde 51’i aile bireylerinin isimlerini arkadaşlarıyla veya daha geniş bir kesimle paylaşıyor. Raporda dikkat çeken bir önemli istatistik ise yüzde 65’inin tanımadıkları kişileri ”bir şekilde” arkadaş listelerine eklemesi.

Söz konusu çocukların yüzde 83’ü ”Şimdiki arkadaşları ile iletişim kurmak” ve sadece yüzde 0,4’ü, sosyal ağ mantığıyla tutarlı olarak, ”ders” için Facebook sitesini ziyaret ediyor.

Raporda altı çizilen bir diğer önemli husus ise sosyal ağlara üyelik için 13 yaş sınırı olmasına rağmen çocuklar daha büyük olduklarını belirterek siteleri yanıltıyor.

Öneriler
”Aileler, güvenli internet ve sosyal ağ kullanımı konusunda bilgilenmeli, çocuklarının bu ortamlarda ne yaptıklarını takip etmeli ve geçirdikleri zamanı kontrol etmelidir” denilen raporda değişik kesimlere şu uyarılarda da bulunuldu:

”Eğitimciler: Öğretmenler sosyal ağlarda karşılaşılabilecek riskler ve önlemler konusunda öğrencilerini bilinçlendirmelidir.

İnternet servis sağlayıcılar: Ailelerin evde internet kullanımını regüle edebilmelerine yönelik, kolay kullanılabilir yazılımlar sağlamalıdırlar. Ayrıca bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapmalıdırlar.

Sivil toplum örgütleri: Bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapmalıdır.

Sosyal ağ geliştiricileri: Özellikle çocukların karşılaşabileceği riskleri önlemek için gerekli araçlar ve servisler kurmalıdır. Küçük yaştaki çocukların kişisel bilgilerini paylaşması riskine yönelik mekanizmalar oluşturulmalıdır.

Devlet: İnternet’in ve sosyal ağların çocukların güvenli kullanımına yönelik düzenlemeler ve kanunlar yapmalıdır.”

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.