Anasayfa » ALINTI » Facebook, ‘Beğen’ Tuşunun İşlevini Değiştiriyor

Facebook, ‘Beğen’ Tuşunun İşlevini Değiştiriyor

Facebook, ‘Beğen’ Tuşunun İşlevini DeğiştiriyorSite sahiplerinin “Beğen” tuşunu sevmesinin ana nedeni, kullanıcıların bu tuşa tıkladıklarında ekstra bir şey yapmalarına gerek kalmadan Facebook sayfalarına bir link ekleniyor oluşuydu. “Facebook’ta Paylaş” tuşuna bastığınızdaysa açılan pencere sonrası sayfa Facebook hesabınızdan paylaşılıyordu.

Burada temel sorun ise “Beğen” tuşuna tıkladığınızda sayfanızda sadece bir satırlık bir link görünmesiydi. Ortada herhangi bir fotoğraf olmadığından dikkat çekiciliği oldukça düşük kalıyordu. Yani paylaşırken sağladığı avantaj, Facebook’ta sade ve dikkat çekmeyen görüntüsüyle dezavantaja dönüşüyordu.

Aşağıdaki görsele bakarsanız aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu göreceksiniz. Zaten bu durumu bugüne kadar fark etmişsinizdir.

 

 

 

 

 

Facebook yazılımcıları da durumu fark etmiş olacak ki “Beğen/Like veya Recommend/Tavsiye Et” seçeneği artık bir görsel ile daha göze çarpıcı hale getiriliyor. Bu gözünüze küçük bir yenilikmiş gibi görünmesin. Site  trafiğini arttırmak isteyen yayıncılar için artık “Beğen” tuşu da oldukça büyük katkılar sağlayacak demek oluyor. Eskiden bir şeyi beğendiğinizde sayfanızda çıkan bir satırlık yazıyı gözden kaçıran bir çok arkadaşınız, bundan sonra çoğunu gözden kaçırmayacak demektir. Yeni beğen veya tavsiye et seçeneği TNW haberine göre aşağıdaki gibi görünecek.

Facebook, ‘Beğen’ Tuşunun İşlevini Değiştiriyor

Öte yandan uygulama geliştiricileri paylaş seçeneğinin güncelleştirme, yenileme çalışmalarına son vermiş durumda.  Buna karşılık yavaş yavaş beğen seçeneği ile ilgili modernizasyon çalışmaları deyim yerindeyse görücüye çıkmaya başladı bile. Facebook sözcüsü Malorie Lucich’in verdiği bilgiye göre paylaş bir anda siteden kalkmayacak ancak beğen giderek daha çok öne çıkartılacak, tavsiye edilecek, özendirilecek.  Bu uygulamanın er geç içerik yayıncılarının internet sitelerinin trafiğini arttırma yönünde olumlu bir etki yaratması bekleniyor. Lucich’e göre ise bu, nihayetinde Facebook üzerine yeni bir platform deneyimi geliştirme çalışması. Bu uygulamanın ne kadar gerekli olduğu, kabul görüp görmeyeceği ise ayrı bir tartışma konusu olacağa benziyor.

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yorum

  1. Teşekkürler güzel paylaşım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir