Anasayfa » ALINTI » Facebook Reklamlarının Farkında mısınız?
Facebook Reklamlarının Farkında mısınız?

Facebook Reklamlarının Farkında mısınız?

Facebook Reklamlarının Farkında mısınız?Facebook’un her ölçekteki reklamverenlere sunduğu fırsatlar nelerdir?

Facebook’un reklamverenlere sunduğu en büyük fırsat onları gerçek kişilerle sosyal bir platformda buluşturuyor olması. Büyük ölçekli şirketler ve markalar açısından bakıldığında; Facebook’ta kişiler beğendikleri markaları takip etmekte, markalarla gerçek bir ilişki kurabilmekteler. Sosyal bir platformda kurulan bu ilişki ve ilişki yönetimi markalar için oldukça önemli. Çünkü kişilerin bu platformdaki ilişkileri gerçek hayattaki davranışlarını doğrudan etkiliyor. Facebook, marka sadakatini arttırmak, yeni çıkacak bir ürün hakkında anket yapmak, promosyon kampanyaları ile satışları arttırmak vb. gibi pazarlama amaç ve hedeflerine ve hatta online satışa kısa zamanda cevap verebilen bir platform. Facebook’ta yapılan tüm aktiviteler, kişilerin birbiri ile olan etkileşimi ve Facebook’un farklı reklam modelleri sayesinde hızla yayılabiliyor. Reklam modeli uygulanırken hedefleme yapılabilmesi, reklamverenlerin yaş, cinsiyet, şehir ve eğitim durumu kriterlerine göre ulaşmak istediği kitleyi seçebilmesi mecrayı daha da etkili kılıyor.

Herkesin Facebook’ta bir şeyler yapmaya çalıştığı bu dönemde dikkat çekmek nasıl mümkün olabilir? Marka için Facebook’ta sadece bir sayfa açmak yeterli midir? Ek olarak neler yapılabilir?

Markaların Facebook’taki merkez iletişim noktaları kendi sayfaları. Facebook sayfaları kullanıcı ile marka arasında benzersiz bir diyalog yaratmalarını sağlıyor, marka hayranlarıyla sürekli iletişim kurma iznine sahip oluyor ve hayranlarının sayfa ile ilgili yorumları arkadaşları tarafından görülüyor. Bu da markanın daha da fazla kişiye ulaşmasını sağlıyor. Kitlesel mecralardaki iletişimine dahil etmek ve web’deki diğer uygulamalarından yönlendirme yapması, markanın Facebook sayfasının konumunu güçlendirmek için yapılabilecekler arasında.
Marka, hayranlarına ve arkadaşlarına ulaşmak ve kullanıcılar ile ilişkide kalmasını sağlamak için planlı, paylaşılabilir ve etkileşim kurabileceği güncellemeler yapmalı.
Bu güncellemelerin yanında Facebook’un reklamverenlere sunduğu özel reklam modelleri ile markalar hayran sayısını arttırabilir ve çok daha fazla kişiye ulaşabilirler.

MedyaNet olarak yaptığımız planlamalarla reklamverenlerimizin Facebook’ta bütçelerini efektif şekilde kullanmalarını ve hedefleme yaparken en iyi geri dönüşü almalarını sağlamaktayız.

İstatistiksel veriler ışığında Facebook’un diğer platformlara göre üstünlükleri nelerdir?

Başta sosyal medyanın şu an en geniş platformu olması Facebook’un en büyük avantajı. Sosyal medyanın markalar üzerindeki güçlü etkisini hepimiz biliyoruz. Dijital kullanıcıların yüzde 92’si takip ettiği kişilerin olumlu eleştiride bulunduğu ürünü satın alıyor. Onlardan biri olmak ve onlarla bağlantı kurmak için markaların sosyal medyaya ihtiyacı var.
Facebook, Türkiye’de 24 milyon aktif kullanıcısı ile etkili bir sosyal medya platformu sunuyor. Yapılan araştırmalara göre Türk kullanıcıları Facebook’ta oldukça aktif ve katılımcı bir rol üstleniyor. Şu an Türkiye nüfusunun yüzde 30’u, Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 70’i Facebook’ta. Bu kadar geniş bir platformda yayınlanan kampanyanın viral olarak yayılması da doğru müdahalelerle çok hızlı. Facebook’ta yapacağınız iletişimin sürekli olması da en büyük avantajlarından biri, dünyada kullanıcıların yüzde 50’si her gün giriş yapıyor ve ayda yaklaşık 500 milyar dakika geçiriyor. Bu da takip ettiği marka ile iletişim kurabileceği zamanı gösteriyor.
Facebook’un kendine özgü reklam felsefesi reklamverenlere reklam içeriklerinde sınırsız yaratıcılık sağlıyor. Ve reklamverenlerin doğru kullanımları önemli farklar yaratmalarını sağlıyor.

Facebook’u bir mecra olarak değerlendirmek isteyen pazarlama yöneticileri işe nereden başlamalılar, nelere dikkat etmeliler? Önerileriniz nelerdir?

Reklamverenler, Facebook’u internet planlamalarının içinde ama apayrı bir platform olarak düşünerek, uzun dönemli bir planlama ve buradaki varlıkları için yatırım yapmaları gerekmektedir. Yani sene başından, yıllık pazarlama planları doğrultusunda Facebook’ta ay ay neyin iletişiminin, sayfa güncellemelerinden Facebook reklamlarına kadar, hangi formatta yapılacağını belirlemeliler. Facebook’ta yapacakları müşteri sadakati arttırma kampanyaları, promosyon kampanyaları, yeni ürün tanıtımları, etkinlik duyuruları, yapılabilecek güncellemeler, ana reklam kampanyalarında Facebook’un nasıl kullanılacağı, hayran sayılarını arttırmaya yönelik çalışmalar vb. tüm planlamalar sene başından yapılmalıdır. Bu da bu güçlü mecrada reklamverene tutarlı ve etkili bir kullanım olanağı sağlayacaktır. MedyaNet olarak, bu süreçte kampanya amaçları ve ulaşmak istediği kitle doğrultusunda reklamverenlere en efektif Facebook reklam modelini önerebiliyoruz ve kampanyaları boyunca sonuçları takip ederek daha iyi geri dönüş almalarını sağlıyoruz.

Ülkemizden ve dünyadan Facebook’un başarıyla kullanıldığı kampanyalara örnekler verebilir misiniz?

MedyaNet olarak Facebook’ta 2009’dan bu yana yüzlerce kampanya gerçekleştirdik. Son dönemde yeni uygulamalarında kullanımına örnek olması açısından Türkiye’de ilk Facebook Reach Block reklam uygulamasını yapan Avea’yı örnek olarak verebiliriz. Marka bu modeli 28-29 Eylül tarihlerinde Mobil Öğrenci kampanyası için kullandı. Özellikle genç hedef kitleye, etkili ve farklı bir şekilde seslenmek istediler ve kampanyada Reach Block uygulamasına ek olarak Facebook’ta ‘poll ad’ ve diğer interaktif mecra kullanımlarına da yer verdiler. 2 gün süresince yapılan Reach Block yayını ile 60 milyonun üzerinde gösterime yaklaştılar ve 13,5 milyon tekil kullanıcıya ulaştılar. 350 binin üzerinde kişi reklamla etkileşime girerken, 330 bin kişi reklam videolarını izledi. İki gün içinde 1.500’e yakın yorum ve 5.000’e yakın fan kazandılar. Sonuçlara bakıldığında tarife sayfasının trafiği bu yayınlar neticesinde yüzde 400 oranında artarken, sitede geçirilen süre ikiye katlandı. Facebook fan sayıları da sadece iki günlük yayınla ciddi artış kaydetti.
Bir diğer reklamverenimiz Pizza Hut, 13-34 yaş arasını hedeflediği “Sınırsız Pizza” kampanyasında ana sayfada engagement ad’i tıklandığında video reklamını yayınladı ve 3.500.000 milyon gösterim aldı. Bu kampanyanın başarısı satın aldığı kadar organik impression elde ederek ile reklamının 3.200.000’den fazla impression daha kazanması oldu.
Engagement ad’inde yaratıcı çalışma olarak video reklamını kullanan Penti ise yapmış olduğu 3.500.000 impression satın aldığı kampanyada 30.000’e video izlenme aksiyonu yakaladı. Bu haber yayınlanırken farklı uygulamalarla kullanıcıların dikkatini çekmiş ve onlarla ‘sohbet’ etmeye başlamış daha birçok markanın olacağına eminim.

Facebook’ta reklam modelleri

Facebook’un ana reklam modeli “Premium Ads”. Premium Ads, kullanıcıların ana sayfalarında yani kullanıcıların arkadaşlarının güncellemelerini takip ettiği sayfada ve hem kendi hem de diğer kullanıcıların profil sayfasında yayınladığımız, onların markayla etkileşime girmesini ve reklamı arkadaşlarıyla paylaşmasını sağlayan reklam modelleri.

Reklam içeriklerinde resim, video, logo vb. yaratıcı çalışmalar kullanılabilmekte,  uygulamalardaki aktiviteler kullanıcının arkadaşları tarafından görülebilmekte. Bu modelde marka ister kendi sayfasına ister web sitesine yönlendirme yapabiliyor. Premium Ads reklam modelinde CPM bazlı kampanyalar yapılmakta ve seçilen hedef kitleye reklam kesin gösteriliyor.

Bu modelde reklamverenler farklı formatlar uygulayabilmekteler: Like/Beğen Ad ile yayınladığınız reklamdaki beğen butonuna tıklayan kullanıcı sayfanın ve markanın hayranı olur. Böylece kullanıcı markanın sayfasında yapılan tüm güncellemeleri kendi ana sayfasında görebilir. Bu model markanın sayfasına üye kazandırmasını sağlar. Event/ Etkinlik Ad’de reklamveren markasının bir etkinliğinin tanıtımını yapar ve bu etkinliğe katılımcı sağlar.

Reach Block

Facebook’un en etkili reklam modeli de 24 saat Reach Block. Bu modelde hedeflenen kullanıcıların ana sayfasında ve profil sayfalarında ‘Premium Ad’ de kullanılan formatlardaki herhangi bir reklamın, 24 saat boyunca yayınlanarak 1 kullanıcı tarafından en az 5 kez görüntülenmesini sağlar. Reklam, kullanıcının 24 saat içinde açtığı ilk 3 sayfada ve sonraki açtığı sayfalardaki herhangi 2 sayfada tek reklam olarak görüntülenir, bu da geniş kitleye etkili ve yaygın bir şekilde ulaşılmasını sağlar.

Heavy Up

Bir diğer etkili modeli ise ‘Heavy UP’. Bu yayın modelde Reach Blok’ta olduğu gibi 24 saat boyunca en az reklamın 5 kez görüntülenmesini sağlıyor. Ancak bu modelde hedefleme yapılmadan genel bir kitleye veya cinsiyet ve 18+ veya 21+ profilleri hedeflemesi yapılarak yayın yapılabiliyor. Bu az kriterli seçim de kampanyanın RB’ye göre daha düşük maliyetli olmasını sağlıyor.

Son olarak Market Place reklamlarını sayabiliriz. Kullanıcıların ana sayfa dışında, profil sayfaları, etkinlik sayfaları, fotoğraf sayfalarında yayınlanan bu modelde ‘click bazlı’ kampanyalar yayınlanmaktadır. Diğer modellere göre daha düşük bütçeli kampanyalar için tercih edilmekte, özellikle KOBİ’ler tarafından kullanılmakta.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir