Anasayfa » ALINTI » İngiltere’den Yorumlarda Anonimlik Kararı

İngiltere’den Yorumlarda Anonimlik Kararı

İngiltere'den Yorumlarda Anonimlik KararıDavalı Jane Clift anonim kimlik altında kendi şahsına hakaret edildiğini savunarak gazetenin yorum sahiplerine ait kimlik bilgilerini vermesini talep ediyordu.

Online mahremiyet konusu artık sıklıkla karşımıza çıkan önemli bir konu. Mahremiyet hakları nerede başlar nerede biter, kişilerin kimlik bilgileri hangi hallerde kimlere verilebilir soruları tüm dünyada zaman zaman gündeme gelmeye devam ediyor. Bu konuda farklı ülkelerde farklı uygulamalar mevcut.

Yaşanan son gelişme ise İngiltere’de meydana geldi ve İngiltere Yüksek Mahkemesi The Daily Mail gazetesinin online baskısında yer alan bir haberin altına yazılan yorumlar kısmında kullanıcıların kişisel mahremiyeti gereği anonimliğinin korunmasına karar verdi. Davalı Jane Clift anonim kimlik altında kendi şahsına hakaret edildiğini savunarak gazetenin yorum sahiplerine ait kimlik bilgilerini vermesini talep ediyordu.

Her şey The Dialy Mail gazetesinin online baskısında Jane Clift adlı sıradan bir İngiliz vatandaşı hakkında bir haber yazılması ile başladı. Haberin altında yer alan “yorumlar” kısmına girilen iki yorum ise Clift’in sinirlenmesine neden oldu. Verilen bilgilere göre Clift önce gazeteye telefon ederek ve mail göndererek yorumların silinmesini talep etti, ardından da yorumda bulunan şahıslara dava açmak için bu kişilerin kimlik bilgilerini istedi. Gazete ise bu bilgileri kullanıcı mahremiyeti gereği Clift’e veremeyeceğini iletti.

Jane Clift bu gelişme üzerine İngiltere Yüksek Mahkemesi’ne başvurarak Daily Mail gazetesi yayıncısı Martin Clarke aleyhine dava açtı. Clift dava başvurusunda Daily Mail gazetesini işbirliği yapmamakla suçluyor ve hakkında yorum yapan kişilere hakaret davası açabilmek için kimlik bilgilerini talep ediyordu.

Davaya bakan İngiliz Yüksek Mahkemesi yargıcı ise Clift’in yeterince güçlü bir gerekçesi olmadığına hükmetti. Yargıç Clift’in gazetede yer alan yorumları bu kadar ciddiye almaması gerektiğini belirterek, söz konusu yorumları okuyan aklı başında her okuyucunun söz konusu yorumlarda sadece alay ve kinaye olduğunu anlayacağını, herhangi bir ciddi hakaret algısı oluşmadığını açıkladı. Yargıç ayrıca bu kişilerin kimlik bilgilerini vermenin Avrupa İnsan Hakları Beyannamesi ile güvence altına alınan kişilik ve aile yaşamına saygı haklarını ihlal etmek olacağına hükmetti.

Bu örnekte de görüleceği üzere hakaret algısı son derece önem kazanıyor. Söylenen veya yazılan bir sözün alay ve kinaye mi içerdiği yoksa direkt olarak kişiyi küçük düşürme amacıyla veya nefret söylemi ile gerçekleştiği ayırt edilmesi zor bir durum. Yine de bu davanın emsal oluşturmadığını ve farklı mahkemelerin benzer durumlarda farklı kararlar verebildiğini göz ardı etmemek gerekiyor.

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir