Anasayfa » ALINTI » Kobilere Viki Kılavuzu
Kobilere Viki Kılavuzu

Kobilere Viki Kılavuzu

Kobilere Viki KılavuzuSosyal teknoloji son birkaç yıldır bu zorlukları ortadan kaldırmak için kolları sıvamış durumda. Seçilebilecek çok sayıda sosyal araç olmasına rağmen, bir tanesi bu amaçlarda ön plana çıkıyor: vikiler. Vikinin kendine has iletişim modeli tüm takımınız için ideal bir merkezi iş aracı olmasını sağlıyor. Aşağıda kobiler için hazırlanmış temel bir viki kullanım kılavuzu bulacaksınız.

Nedir bu viki tam olarak?

Viki, sizin ve başkalarının birbiriyle bağlantılı web sayfaları oluşturmasına olanak veren bir web yazılımıdır. Bu da çok hızlı bir şekilde sayfa (mesela “Yeni Fikirler”) oluşturup bilgi girebileceğiniz anlamına geliyor. Buradaki anahtar herkesin bu sayfayı değiştirebilmesi (örneğimizde yeni fikirler ekleyebilmesi ya da düşüncesini belirtmesi). Bu özellik vikileri çok güçlü işbirliği araçları haline getiriyor.

Kobilere ne avantajlar sağlıyor?

1. Bilgi paylaşımı: Viki sayfaları herkesin düzenlemesine açıktır, dolayısıyla örneğin bir kişi bir fikir girdiğinde diğerleri o fikri geliştirebilir ve konuyla ilgili kendi tecrübelerini ekleyebilirler. Sonuçta ortaya dağınık ve ilgisiz düşünce parçaları yerine grubun tamamının dahil olduğu kapsamlı bir fikir çıkar.

2. Değişiklikleri izleyebilme: İstediğiniz zaman her bir sayfanın ve fikrin önceki hallerine bakabileceksiniz.

3. Bilgi arşivleme: Gelecekte takımın işine yarayabilecek her türlü belgeyi, resmi yazıyı, eski notları ve aklınıza gelebilecek diğer herşeyi ekleyebiliyorsunuz. Bu da zamanla, vikiyi düzenledikçe, bir bilgi deposu oluşturacağınız anlamına geliyor.

4. Kolay kullanım: Cümle yapısını anladığınızda bir viki sayfası oluşturmak yeni bir web sayfası veya blog sayfası yazmaktan çok daha kolaydır.

Seçenekler Neler?

Seçebileceğiniz çok sayıda viki yazılımı olmasına rağmen, birkaç tanesi iş dünyasına diğerlerinden daha uygundur. Tavsiye edebileceğimiz birkaç tanesi şunlar:

MediaWiki: Wikipedia’da kullanılan yazılımdir.

PbWorks: Tam bir işbirliği ve viki sitesidir.

Twiki: Yahoo gibi büyük firmalar tarafından kullanılır.

Eğer bunlar ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, viki yazılımlarının detaylı bir listesini Wikipedia‘da bulabilirsiniz.

İpuçları

Her ne kadar vikiyi yanlış kullanmak diye birşey olmasa da, yazılımın kullanımını etraflıca öğrenmekte fayda var, özellikle de cümle yapısını. Ayrıca tüm takımın wikiyle ilgilenmesini sağlamalısınız ? eğer tüm şirket takip etmezse vikiler bir süre sonra atıl hale gelir. Son olarak, endeksler kullanarak ve değişiklikleri takip ederek vikinin düzenli kalmasını sağlayın.

Vikiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için O’Reilly Viki Kılavuzu‘nu tavsiye ederiz.

Bu yazı Mashable yazarlarından Ben Parr’ın makalesinden derlenmiştir.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir