Anasayfa » ALINTI » Küçük İşletmeler Twitter’dan Nasıl Fayda Sağlıyor?
Küçük İşletmeler Twitter’dan Nasıl Fayda Sağlıyor?

Küçük İşletmeler Twitter’dan Nasıl Fayda Sağlıyor?

Küçük İşletmeler Twitter’dan Nasıl Fayda Sağlıyor?Bu ay beşinci yıldönümünü kutlayan Twitter, kullanıcılarına bir armağan niteliğinde olan mikroblog hizmetinin tarihçesini istatistikler ile resmi Twitter blogunda yayınladı. Twitter’ın ilk tweet’inden bir milyarıncı tweet’ine ulaşması 3 yıl 2 ay 1 gün sürdü ve şu anda Twitter üzerinden günde ortalama 130 milyon tweet güncellemesi yapılıyor.

Bu süreçte Twitter’ın artan popülaritesi, şirketlerin yerel pazarlama çalışmalarının bir parçası olarak Twitter’ı kullanma çabalarının artmasına sebep oldu. Bu hiç de şaşırtıcı değil. BIA/Kesley and ConStat‘ın yayınladığı yeni bir rapora göre küçük işletmelerin Twitter kullanımı 2009′un üçüncü çeyreği ile 2010′un sonu arasında geçen sürede iki katına çıktı. Araştırmaya göre bunun yanında geleneksel sarı sayfaların kullanımı aynı kaldı.

Küçük İşletmeler Twitter’dan Nasıl Fayda Sağlıyor?

Şu anda neredeyse her beş küçük işletmeden biri Twitter kullanıyor. Bu yine de diğer sosyal medya pazarlama çalışmalarının gerisinde. Örneğin, araştırma anketine katılanların yüzde 48′i Facebook kullandıklarını belirtiyor.

Küçük İşletmeler Twitter’dan Nasıl Fayda Sağlıyor?

Küçük işletmelerin Twitter kullanımı, diğer çevrimiçi çalışmalar ile beraber yürüyor. Katılımcıların üçte birinden fazlası geçtğimiz yıl içerisinde sosyal medya ve çevrimiçi reklamcılık kullanımlarını artırtıklarını belirttiler. Yüzde 50′si  ise önümüzdeki yıl kullanımlarını daha da arttırmayı planladıklarını söylüyor.

Araştırmaya göre, sosyal medyada en aktif olanlar genç işletmeler. Bunun yanında geleneksel medyada bu şirketler düşük faaliyet grubunda kalıyor. Örnek olarak 7 yıldan daha yeni olan firmaların Twitter kullanma oranları daha yüksek ve bu firmaların Sarı Sayfalar’da reklam verme oranları ise daha düşük.

Tabii, bu rapor Amerika’daki işletmeleri baz alınarak hazırlanmış. Ülkemizde durum biraz daha farklı. Facebook kullanımının yoğun olduğu Türkiye’de küçük işletmeler sosyal medya stratejilerini Facebook üzerinden gerçekleştiriyorlar. Çevrimiçi reklam harcamalarında ise Google AdWords birinci sırada yer alıyor.

Fakat biliyoruz ki yakın gelecekte Twitter Türkçe‘ye çevrilecek. Bu sayede de kullanım oranında büyük bir artış olacaktır!

Kaynak: Small Businesses Doubled Use of Twitter in 2010

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir