Anasayfa » ALINTI » Siyasi Kampanyanızın Kazanması için Sosyal Medyayı Kullanma

Siyasi Kampanyanızın Kazanması için Sosyal Medyayı Kullanma

Siyasi Kampanyanızın Kazanması için Sosyal Medyayı KullanmaEn popüler sosyal medya sitelerinden bazıları olan Twitter, Facebook, Digg, StumbleUpon, Yahoo Buzz, Reddit, LinkedIn veya YouTube isimlerinden çoğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Her bir sosyal medya sitesi bilgiyi farklı bir şekilde ve değişik materyallerle paylaşmanızı sağlar: Facebook ve LinkedIn arkadaşlarınız ve birlikte çalıştığınız kişilerle bağlantı kurmanızı sağlarken, Digg ve Yahoo Buzz internet üzerindeki makaleleri paylaşmanıza imkân tanır; YouTube ise sadece video paylaşımına odaklanmıştır.

Siyasi kampanyalarda sosyal medya kullanımı fikrini hafife almadan, birkaç önemli noktayı değerlendirmenizi öneriyoruz.  Kendi bölgenizin büyüklüğü ne olursa olsun, oldukça fazla olduğunu var sayalım,  sizin var olduğunu bildiğinizden çok daha fazla sayıda çevrimiçi topluluk üyesi potansiyel oy veren mevcut ve bunlar sosyal ağ sitelerinden bir veya birkaçında yer alıyorlar. Bir aday olarak sizin de bu sosyal medya topluluklarında yer almak, kampanyanız için gönüllüler, bağışçılar ve oylar kazanmak için sayısız yöntem var.

Sosyal medya gün geçtikçe daha da popüler hale geldikçe, ülkenin her yanından her seviyede seçilmiş kişi ve siyasi adaylar destek toplamada bu fenomenin sahip olduğu muhteşem potansiyelin farkına varıyorlar. Internet kullanımı yaygınlaşmadan çok daha önce seçilmiş olan kişiler bile seçmenlerine ve destekçilerine ulaşma amacıyla Facebook ve Twitter sayfalarını güncel tutmaya başladı.

Sosyal medyanın siyasi kampanyalara destek vermede neden biçilmiş kaftan olduğunu şöyle açıklayabiliriz: çünkü binlerce ama binlerce destekçiyle bu kadar hızlı ve direkt temas içerisinde kalmayı sağlayabilecek başka bir yöntem henüz bulunmadı. Geçmişte siyasi kampanya tanıtımları toplu posta listeleri ve otomatik telefon aramaları gibi zahmetli işleri içeriyorken, sosyal medya sadece birkaç tuşa tıklayarak her bir destekçinize tek tek ulaşmanıza imkan verir.

Sosyal medyanın internetteki öncüsü olan e-posta listeleri oluşturma dahi, seçmenlerin nabzını yoklamada ve onları siyasi kampanyanızdaki gelişmelerden haberdar etmekte bu kadar etkili olamıyor.

Şunu ilk ağızdan söyleyebiliriz ki Facebook ve Twitter gibi sosyal medya araçları tek bir mesajla size tahmin edemeyeceğiniz kadar bağış ve destek toplamanızda yardımcı olabilir. İlk başta sosyal medya hesaplarınızı nasıl yöneteceğiniz ve bağlantı kuracağınız arkadaş listesini nasıl oluşturmanız gerektiği gibi konularda bir ön eğitim almanız gereklidir.

Ayrıca, seçim gününde zafere ulaşmanızda bir yardım aracı olarak sosyal medyayı kullanmak için bir siyasi kampanya internet sitesine sahip olmak zorunda olduğunuzu da düşünmeyin. Her ne kadar böyle bir internet sitesi faydalı olacaksa da, daha küçük çaplı bir yarışta mücadele eden ve bir internet sitesi tasarımı için yeterli bütçesi olmayan siyasi adaylar dahi sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanabilir.

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir