Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medyada Başarıyla Siyasi Kampanya Yürütme

Sosyal Medyada Başarıyla Siyasi Kampanya Yürütme

Sosyal Medyada Başarıyla Siyasi Kampanya YürütmeSosyal medyayı kullanmadaki olağanüstü başarısıyla Amerikan Başkanı Barack Obama, sosyal medya kullanımını diğer siyasi adaylar arasında da giderek daha popüler hale hale getirmeye başladı. Örneğin, Haziran 2009’dan bu yana, Cumhuriyetçi vekillerden  Justin Amash, Michigan Temsilciler Meclisi’ndeki bütün oylarını Facebook Hayran Sayfasın’da da paylaşıyor. Bu durum Ambash’in medyanın önemli derecede ilgi toplamasına ve oy verenler arasında da güvenilirlik kazanmasına katkıda bulundu. Farkında olmadan, Facebook Hayran Sayfası’nı başarılı bir sosyal medya aracı olarak kullanmış oldu.

Bir mesajın içeriğinden, sosyal medya platformlarında ağ oluşturmaya kadar, siyasilerin takipçilerini arttırmak ve oy verenleri, oylarını kendilerine vermede cesaretlendirmek için güçlü bir stratejiye sahip olmaları çok önemlidir.

Destekçilerinizin kampanyanıza yardımcı olmalarına izin verin
Bir siyasinin sesi olarak destekçilerini kullanması etkili ve hesaplı olabilir. Destekçilere Facebook ve Twitter’da kullandıkları profil fotoğraflarını değiştirerek kampanya logolarını kullanmalarını, paylaşımlarınızı retweet etmelerini ve Facebook gönderilerinizi paylaşmalarını istemek mesajınızı  yaymak için kullanabileceğiniz taktiklerden bazıları.

Sosyal Ağ hesaplarınızı sürekli olarak güncelleyin
Sadece bir sosyal medya hesabı oluşturmanız size otomatik olarak online başarıyı getirmez. İşin aslı, düzgün bir yönetim olmaksızın, bu siteler hiçbir işe yaramaz. Online kampanyanızın etkili olması için, sosyal medya hesaplarınızı  her gün güncellemeli , ayrıca popülerliğinizi ve ulaştığınız kişi sayısını arttırmanız için onları diğer sitelere bağlamalısınız.

Kampanya sitelerinizi birbirine bağlayın
Kampanya sitelerinizi birbirine bağlamak oy verenlerinizin, takipçilerinizin, hayranlarınızın farklı sosyal ağlarda siyasi kampanyanıza kolayca ulaşmalarını sağlar. Örneğin, YouTube videosunun linkini bir Tweet ile paylaşabilir, YouTube videonuzun sonunda da kampanyanızın web sitesine yönlendiren bir URL paylaşabilirsiniz.

YouTube ve Flickr bir kampanyada oldukça etkili olabilir. Röportajlar, konuşmalar ve/veya kişisel video mesajlarını  YouTube kanalıyla kamuyla paylaşma destekçileri bilgilendirir ve kararsız oy verenleri  takipçiniz haline gelmeleri konusunda ikna edebilir.

E-mail ve RSS kullanımını görmezden gelmeyin
E-mail ve RSS kaynakları ya da XML kaynaklarının web üzerinde kullanımı oldukça yüksektir ve görmezden gelinmemelidir. RSS kaynakları birçok siteden güncellemeleri gösterir ve çevrimiçi tartışmaları teşvik eder. E-mail ise kampanya etkinlikleriyle ilgili güncellemeleri destekçilerle paylaşmada, nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda onları bilgilendirmede ve destekleri için kişisel olarak teşekkür etmede harika bir yöntemdir. Bu sayede, kampanyanıza sadık ve ilgili kalmalarını sağlarsınız.

Siyasi bir yarışı kazanmak, harika bir kişilik, para ve şanstan daha fazlasını gerektirir. Adaylar, kampanya yürütmede ortaya çıkan yeni yöntemlerden haberdar olmalıdırlar, bunları gözden gelmek kampanyalarına sadece zarar getirir. Siyasi adayların çoğu başarılı bir sosyal medya stratejisi yürütmelerinde yardımcı olmak üzere rotalarını sosyal medya danışmanlarına çevirmişlerdir.

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir