Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medyada Pazarlamaya Sıkı Kontrol

Sosyal Medyada Pazarlamaya Sıkı Kontrol

Sosyal Medyada Pazarlamaya Sıkı Kontrolİngiltere’de ilan denetleme kurulu, firma ve kuruluşların konvansiyonel ve çevrimiçi medyaya verdiği ilanların yanı sıra, paylaşım ağlarındaki kampanyalarını ve sayfalarını da denetleyecek.

Britanya Reklam Standartları Kurulu (ASA), bugünden itibaren geçerli olmak üzere tüm online medya ortamlarında yer alan ilan ve kampanyaları adil rekabet, etik kurallar ve doğruluk açısından kontrol edecek. Buna Facebook ve Twitter gibi paylaşım ağlarında firmaların açtığı tanıtım, duyuru, kampanya sayfaları, duvar yazıları ve mesajlar da dahil.

ASA bugüne kadar internette sadece belirli ücret karşılığında yayınlatılan banner tarzı ilanları denetliyordu. Ancak paylaşım ağlarının hızla yayılması ve reklam ve tanıtım kampanyalarının önemli bir bileşeni haline gelmesi, bu alanda etik ve adil rekabete ilişkin şikayetlerin artmasına da yol açtı.

Açıklanan rakamlara göre ASA, 2008 yılında bu yana paylaşım ağlarındaki tanıtım ve kampanyalarla ilgili 5 bine yakın şikayet aldı.

Kapsamı genişletilen ilgili yasalar çerçevesinde, belli bir bedel karşılığında konvansiyonel ve çevrimiçi medyayada yayımlanan ilanlar gibi, paylaşım ağlarında ücretsiz yürütülebilen ürün ve servis kampanyaları da tüketiciyi yanıltan, yanlış yönlendiren, adil rekabeti göz ardı eden ve belirli kesimleri inciten içerik barındıramayacak.

Yasanın ihlali halinde uygulanacak yaptırımların etki alanı İngiltere’yle sınırlı. Co.uk uzantılı paylaşım ağlarında yeralan kampanyalarla birlikte .com veya .net gibi uluslararası uzantılı olup da kampanya sahibi İngiltere’de yerleşik ise bu yaptırımlar geçerli olabilecek. Yaptırımlarsa ilgili firmanın uyarılması ve daha sonrasayfanın kaldırılmasının ötesine geçemeyecek.

İlan yoluyla suç işlendiği durumlardaysa, ülkenin yayın yoluyla işlenen suçlara ilişkin (ağırlıkla nefret suçları) hükümleri uygulanıyor.

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir