Anasayfa » ALINTI » Web 2.0 Gazeteciliği ve Sosyal Medya

Web 2.0 Gazeteciliği ve Sosyal Medya

Web 2.0 Gazeteciliği ve Sosyal MedyaDijital ortam ve özellikle sosyal ağlar insanların iş yapış şekillerine farklılık getirmekle beraber insanlara yeni ufuklar da açtılar. Günümüzde internete rağmen işini klasik yöntemlerle yürütenler yok değil. Bu kişilerin ne olacağını hep beraber göreceğiz. Şahsi gorüşüm bunların yok olacağı şekilde. “İlişkilerin yerini alabilen bir teknoloji yoktur” diyenlere katılmakla beraber, insani ilişkileri teknoloji ile entegre etmenin mümkün olduğunu söylemek isterim.

Gazetecilik ve basın mesleğinin internetten nasıl etkilendiği ve mesleğin ne yöne gideceği uzun makalelerin konusu. Medyanin 4. kuvvet olarak kamuoyu adına hareket etme sorumluluğu içerisinde olması bakımından, sosyal medyanın bu mesleğe neler katabileceğini incelemeyi önemli buluyoruz.

Gazeteci olmamakla birlikte kamuoyuna haber vermenin bu mesleğin en önemli dürtüsü olacağını tahmin ederek yazımı kaleme alıyorum. Tiraj için magazin ağırlıklı haberler vermek gibi başlıkları konunun dışında tutarak, kamuoyunu haberdar etmek isteyen gazetecilerin veya bu mesleğe girmek isteyenlerin sosyal medyadan nasıl yararlanabileceklerini anlatmak istiyoruz.

Twitter, Facebook, Youtube, bloglar ve benzeri sosyal platformların gazetecilik mesleğine çok ciddi katkı sağladığını, haber alma ihtiyacı içerisinde olanların artık sosyal ağlardan haberleri takip etmeye başladıklarını bilmemizde fayda var. İlişki içerisinde olduğu kişilerden alınan haberlere daha çok itimat eden kullanıcılar, gazeteciler için önemli bir ipucunu işin başından vermiş bulunuyorlar: İlişki içerisinde olmak. Gazeteciler de habere ulaşmak ve haberi paylaşmak için ünlüler gibi sosyal ağlarda aktif bir şekilde var olup kendi toplulularını kurmalılar. Sosyal medya, kullanıcıları kaynak haline getirmiş, haberin tüketilmesi ve hikayenin anlatılma şeklini değiştirmiştir. Kendi topluluğuna sahip olmak söylenildiği kadar kolay olmayan bir hedef olmakla beraber, aşağıda belirteceğimiz bir kaç adım, bu konuya başlamanız için yeterli olacaktır.

1- RSS’lere Abone Olun
Habere kaynağından ulaşmak ve binlerce farklı konuyu kolay ve hızlı bir şekilde takip etmek istiyorsanız RSS’lere yazılmak yapılacak ilk işlerden birisi. Çevrimiçi dergiler, bloglar, sosyal topluluklar, forumlar ve bunun gibi bir çok ortamda olan bitenden haberdar olmak hatta haberi kategorize etmek ve herkesten önde olmak için RSS, gazeteciler için bulunmaz bir fırsat.

2- Arama Motorları ve Hatırlatma Servisleri
Şirketler çevrimiçi platformlarda kendileri hakkında ne konuşulduğunu öğrenmek, adımlarını da buna göre atmak isterler. Gazetecilerin de çevrimiçi platformlarda peşinde oldukları veya ilgi alanlarına giren haberler ve konular hakkında ne konuşulduğu ve ne yazıldığını öğrenmeleri bir mesleki gerekliliktir. Arama motorlarının ücretsiz hatırlatma servislerine üye olup ilgilendiğiniz başlıkları girmeniz durumunda konu hakkında ağızdan ağıza ne söylendiğini çok rahat bir şekilde takip edebilirsiniz. Özellikle “search.twitter.com” adresinden istediğiniz her şeyi birinci ağızdan takip edebilirsiniz.

3- Katılımcı Olun
Kendi topluluğunuzu yaratmak için önce bir topluluğa ait olmanız gerekmektedir. Bunun da en kolay yolu sosyal medyada katılımcı olmaktır. Forumlarda, bloglarda ve çevrimiçi paylaşımın olduğu her yerde aktif olun. Yayınlanan başlıklarla ilgili yorum yapın, kendinizden bir şeyler katın. Bu ortamlarda sergileyeceğiniz performans sizin bilinirliliğinizi arttıracak ve insanların zamanla sizi beğenmesi, takip etmesi ve sizinle bilgilerini paylaşmasını sağlayacaktır. Böylesi bir etkileşimden faydalanmayı kim istemez? Coğrafi bir bölgeye odaklanmaktan tutun da özel bir konu başlığı ile ilgilenmeye kadar dilediğiniz şekilde hareket edebileceğiniz sosyal ortamlar bir çok haberin kaynağını barındırmaktadır. Belli bir noktadan sonra özellikle Digg, Mixx, StumbleUpon ve Reddit gibi sosyal ağlarda var olmanız gerekmektedir. İçerik paylaşmanıza imkan sağlayan bu sitelerde aynı zamanda içeriklerinize ne gibi cevaplar verildiğini görebilirsiniz.

Sosyal ağlarda şahit olduğum konulardan biri de “katilimcılığın” tek taraflı değerlendirilmesi. Sadece içerik üretmek, mesaj atmak, paylaşımda bulunmak, tweet göndermek katılımcı bir iletişim şekli değildir. Katılımcı iletişim sizin mesajlarınıza cevap veren kitleye geri dönüş yapmanızdır. Sizi takip edenlerle -onları tanımasanız bile- ilişki kurun, mesajlarına cevap verin. Sadece kendinize değil, dışarıya da odaklanın. Kısacası sosyal medyanın karakterine uygun olun: Sosyal Olun!

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir