Anasayfa » ALINTI » “Yeni Medya” ve “Sosyal Medya” Tek Yumurta İkizleri…
“Yeni Medya” ve “Sosyal Medya” Tek Yumurta İkizleri…

“Yeni Medya” ve “Sosyal Medya” Tek Yumurta İkizleri…

“Yeni Medya” ve “Sosyal Medya” Tek Yumurta İkizleri…“Medya” …

Bugünlerde dillere pelesenk olan kelimelerden biri haline geldi. Eskiden “medya” =”basın” dı ve sınırları gayet net çizilmişti: yazılı basını, görsel basın, işitsel basın.

Sonrasında Web 1.0 ortaya çıktı ve “internet basını” da listeye eklendi.

Ama neticede “medya” medyaydı ve kendine has, özerk bir alana sahipti. Bu alana girmek herkesin harcı değildi ve “medya”nın bir parçası olmak, basın’ın bir parçası olmaktı. Bu kelimeyi öyle gelişi güzel kullanmak mümkün değildi.

Farkında mısınız kavram karmaşasında yuvarlanan bir “medya” sözcüğümüz var.

Geleneksel Medya – Yeni Medya – Sosyal Medya

Klasik anlamda tanıdığımız medya’dan bahsederken “geleneksel medya” tanımlamasına ihtiyaç duymaya başladık. Çünkü artık bir yeni medya ve bir de sosyal medya kavramlarına sahibiz. Üstelik bu iki yeni kavram sayesinde, medya kelimesi herkesin dilinde peynir-ekmek kelimeleri kadar serbestçe yerleşebiliyor.

Acaba kaç kişi Sosyal Medya ve Yeni Medya arasında ne gibi farklar var, düşündü?

Bugün, işim gücüm IPTV hakkında bir şeyler okumakken, birden aklıma bu soru düşüverdi.

Haydi bu iki kavramı azıcık anlamaya çalışalım:

Yeni Medya: aslında bunun tanımını kendimce şöyle yaptım Rakı-Yeni Rakı  Yani ikisi de netice de rakı. Medya- yeni Medya.. İkisi de medya…Yeni dediğimizde aklımıza hemen, geleneksel medya kanallarının internet’e uyarlanmış versiyonları geliveriyor. Tamam zaten bu gelmeli. Yanlış bir şey değil.

Sosyal Medya: aslında bu da Sosyal Paylaşım Ağları. Belki böyle desek kavramlar daha az karışır. Sosyal Medya, Sosyal Paylaşım Ağları üzerinde üretilen her türlü içeriktir. Yorumlar, videolar, fotoğraflar, alıntılar, notlar, paylaşımlar vs.. Tüm buradaki “ıvır zıvır” bireysel kullanıcıların ürettikleri içeriktir ve Sosyal Medya’yı oluşturuyor. Bildiğimiz anlamdaki Medya kurallarıyla bir alakası yoktur, başına buyruktur, “mutlak” doğru değildir ama ETKİLİDİR. Sosyal Paylaşım Ağları’nda yayılan bir içerik, mutlak doğru olmasada hızlıca çoğalabilir, olumlu veya olumsuz etkilere sahip olabilir. İşte buna da EDİTÖR’ün gücü diyoruz. Geleneksel kanallarda Editör, önüne gelen haberleri derleyen ve onaylayan kişidir ve önemlidir ya, Sosyal Medyada da Editör KULLANICIDIR. Ama bu sefer kullanıcı önüne geleni pek böyle ince eleyerek sık dokumaz, tam tersi GÖNDER butonuna basarak PAYLAŞIR. Bu yüzden milyonlarca Editör, bir veriyi milyarlarca kişiye ulaştırabilir!

Sanal Editörlerin gücü adına!

Bloglar: İşte bu taraf  her iki kavramın da içerisinde sızabilen taraftır. Günümüzde bloglar, Yeni Medya olarak kabul edilmeye başlandılar. Bu durum bence devam da edecektir. Diğer yandan, aynı zamanda bir Sosyal Medya ürünleridir de. Yani her iki alana da sızabilen ender sanal harikalardır. Onları net olarak bir kavramın içerisinde oturtmak pek mümkün değildir.

Hal böyle olunca, Yeni Medya, Sosyal Medya vs.. Aslında kurum ve markalar bu kavramlara çok da takılmamalılar.

Ama şu da benden bir ipucu olsun: Yeni medya kanallarını bir nebze kontrol edebilirler, ama, Sosyal Medya’daki “kanalları” kontrol etmeleri imkansız neredeyse. Neden mi? Milyonlarca editöre dedik ya?

Peki ne yapacaklar?

İletişim stratejileri dersine iyi çalışacaklar, dijital iletişim stratejilerini oluşturacaklar, firmanın itibarını görmek istedikleri gibi görmek adına da en azından “nasıl” konuşulduklarını yönetebilirler.

Ha bir de kriz anında  hangi dili kullanarak cevap vermeleri gerektiğini bilecekler, editörlerini az veya çok tanıyacaklar.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir