Anasayfa » ALINTI » Yılın yeşil projesi: Seninki Kaç Santim?

Yılın yeşil projesi: Seninki Kaç Santim?

Yılın yeşil projesi: Seninki Kaç Santim?Seninki Kaç Santim, Greenpeace Akdeniz’in yavru balık avı ve satışının durdurulması için başlattığı bir proje. Hem bu konuda gerekli yasal düzenlemenin yapılabilmesi için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na seslerini duyurmak hem de mikro düzeyde bireylerde farkındalık yaratmak amacıyla yola çıkılan proje, mevcut portreye bakılırsa, en azından bireylere ulaşmak konusunda hakkını vermiş görünüyor. Öyle ki Seninki Kaç Santim, dikkat çekici sloganının da etkisiyle, 2010’un sonlarına doğru soysal medya platformlarında çığ gibi büyüyerek çok sayıda internet kullanıcısına ulaştı. wwww.kacsantim.org sitesi ağızdan ağza yayıldı ve insanlar bu platform üzerinden örgütlenmeye başladı. Bu siteye üye olarak form dolduranlar öncelikle bir balık sahibi oluyor. Ardından eyleme yönelik mesajları Facebook’ta yayınlanıyor. Üyelerin Facebook arkadaşları eyleme destek verdikçe, balıkları büyüyor ve büyüyen balıklar için Greenpeace’den hediye geliyor.

Bu eğlenceli döngünün yanında aynı zamanda sitede balıkların ve deniz hayatının içinde bulunduğu vahim durum tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor. Siteye girdiğinizde gidişatın bu şekilde devam etmesi halinde dünyadaki balık stoklarının 2050’de tükeneceği, şu anda büyük balıkların yüzde 90’ının halihazırda yakalanmış vaziyette olduğu ve balıkların bittiği gün deniz hayatının da biteceği gibi bilgilerle karşılaşıyorsunuz. Ancak Greenpeace, bu olumsuz tabloya rağmen umudu kaybetmiş değil. Bugün yavru balık avı durdurulabilirse, yarın her şeyin düzelebileceği mesajını veren Greenpeace, yavru balık satışını engellemesi ve yasal balık boylarını bilimsel temellere oturtması adına Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na seslenmek üzere başlattığı bu kampanyada, henüz çok geç olmadığı umuduyla, denizlerdeki biyoçeşitliliğin korunmasını sağlayacak ciddi bir yönetim planının yürürlüğe konulması için var gücüyle çalışıyor.

MediaCat yılın en iyi ürünlerini, markalarını, yeşil projelerini ve cingıllarını seçmek için okurlarının oyuna başvurdu. Bunun için aşamalı bir süreç izlendi. Yeşil projelerin seçilmesi aşamasında, geçtiğimiz yıl sürdürülen tüm sosyal sorumluluk projelerini içeren MediaCat KSS 2010 raporunda yer alan yeşil projeler ve MediaCat Marketing Forum’da Era Research tarafından yapılan açık uçlu katılımcı anketine verilen yanıtlar dikkate alınarak bir liste oluşturuldu.

Sürdürülebilirlik kavramının gerek bireylerin yaşantısında gerekse kurumların iş yapma biçimlerinde giderek daha büyük bir rol kazandığı günümüzde, daha yaşanabilir bir gezegen yaratmaya yönelik çevreci projelere ve bu projelerin arkasındaki şirketlere dikkat çekmek amacıyla belirlediğimiz yeşil projeler listesi, 13 maddeden oluştu.

Hakkında

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir