Anasayfa » ALINTI » Google ve Facebook Gibi Devler Fransa’da Mahremiyet Hakkını Danıştay’a Taşıyor
Google ve Facebook Gibi Devler Fransa'da Mahremiyet Hakkını Danıştay'a Taşıyor

Google ve Facebook Gibi Devler Fransa’da Mahremiyet Hakkını Danıştay’a Taşıyor

Google ve Facebook Gibi Devler Fransa'da Mahremiyet Hakkını Danıştay'a TaşıyorÜlkedeki Danıştay’a başvuru yapmaya hazırlanan firmaların rahatsızlığı ise Fransa’daki yüksek mahkemenin, bu firmaları kullanıcılara ait verileri bir yıl boyunca saklamakla yükümlü kılması.

Aralarında Google, Facebook, Dailymotion ve eBay gibi son derece popüler pek çok sitenin yer aldığı yaklaşık 20 kadar firma Fransa’da Danıştay kurumunun önüne bir dava getirmeye hazırlanıyor. Firmaların Fransa’daki temsilcisi ASIC (French Association of Internet Community Services) yayınladığı bir açıklama ile Fransa’daki yüksek mahkemenin kullanıcı verilerini 1 yıl saklama zorunluluğu getirdiğine ancak bunun çok ciddi problemlere yol açabileceğini duyurdu.

Mart ayının başında Fransa Yüksek Mahkemesinin açıkladığı söz konusu karar e-ticaret sitelerinin yanı sıra video ve müzik siteleri ile online e-mail servisi hizmeti veren firmaların müşteri verilerini 1 yıl süreyle saklaması gerektiği yönündeydi. Söz konusu “saklanması gereken” veriler arasında kullanıcıların isim ve soyadları, iletişim adresleri, e-mail adresleri, telefon numaraları, şifreleri gibi veriler yer alıyor. ASIC ise ilgili firmalarla gerçekleştirdikleri görüşmeler ve temaslar sonrasında konuyu Danıştay’a taşımaya karar verdiğini duyurdu.

Fransa’da en üst düzey mahkemenin verdiği karar ilgili verilerin bir yıl süreyle saklanmasını ve talep edildiği takdirde polis güçleriyle, vergi kurumlarıyla ve sosyal güvenlik yetkilileri ile paylaşılmasını zorunlu hale getiriyor. Ancak pek çok firma bu kararın hem ilave iş yükü demek olduğuna hem de kullanıcı mahremiyetine vurulmuş bir darbe olacağına dikkat çekiyor.

Söz konusu karar alınmadan önce Avrupa Komisyonu’ndan bir konsültasyon istenmediğine dikkat çeken ASIC ise yarın Fransa’daki Danıştay’a resmi başvurularını yapacaklarını açıkladı. Kullanıcıların telefon numaraları ve kullanıcı şifreleri gibi son derece mahrem bilgilerin 1 yıl boyunca saklanacak olması ve polisin talebi üzerine güvenlik güçlerine sağlanması ülkede pek çok tartışmaya yol açmış durumda.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir