Anasayfa » ALINTI » Sosyal Mecra: Sanki Havaalanı
Sosyal Mecra: Sanki Havaalanı

Sosyal Mecra: Sanki Havaalanı

Sosyal Mecra: Sanki HavaalanıBundan, çok değil, bir kaç sene önce, facebook’a burun kıvıran, twitter’ı hızlı bulan, skype’ı ve msn’i yalnızca kişisel sohbet aracı gören bir çok şirket sahibi ve yöneticisi, artık sosyal medyayı iletişim planlarının önemli bir parçası haline getirdi.

Pazarlama/iletişim uzmanları da, sosyal medya konusunda bilgilenmek ve hatta isteyerek veya istemeyerek, bu mecraları kullanmak durumunda kaldılar.

Aile, seyahat fotoğrafları gibi kişisel bilgilerin paylaşıldığı facebook sayfalarına, insanlar artık, şahsen tanımadıkları, ama bağlantı kurmak istedikleri, uzmanları ekliyorlar.

Genç jenerasyon, internete doğduğu için, sosyal medyada paylaşım konusunda daha cesur. 40 ve üstü yaş grubunda ise, hala kullanım konusunda çekingenlik var. Bazısı iş gereği girdiği bu mecraları, her gün kullanmalarına rağmen, en basit hesap ayarlarını yapamazken, mecrayı çok etkili ve doğru biçimde kullananlar da var.

Özel hayatla, iş hayatının ayrıldığı bir dönemde yetişmiş olup, sosyal mecralarda bunun iç-içe girdiğini görüp, durumdan rahatsız olanlar da var.

Ben hep interneti, havaalanına benzettiğim için, bu analojiden yola çıkarak, birkaç sonuca varıyorum.

1- Herkesi gözlemleyin: Birebir sohbete veya paylaşıma girmeseniz de, hiç değilse belli sıklıklarda genel ortamı gözlemleyin.

2- Yanınızda oturanla selamlaşın: Nasıl ki uçağınızı beklerken, yanınızda oturanla, selamlaşıp havadan, sudan konuşursunuz; benzer yaklaşımla, yakınınızdakileri tanıyın. Küçük sohbetlerden, ortak ilgi alanları, ortak tanıdıklar/bağlantılar, beklemediğiniz projeler çıkabilir.

3- Fazla ve çabuk kişisel bilgi vermeyin: Nasıl ki ev adresinizi, çocuğunuzun yuvasının adresini, hatta medeni durumunuzu, gelir durumunuzu vs. hiç tanımadığınız biriyle paylaşmaktan çekinirsiniz, benzer bilgileri facebook, twitter vs. aracılığıyla da paylaşırken dikkatli olun. Tatil resimleri koyduğunuz anda, hırsızlara da evde olmadığınız mesajını göndermiş oluyorsunuz. Çocuğunuzun o çok şirin resimlerini arkadaşlarınızın ‘LIKE’ etmesi güzel de; blackberry’nizden attığınız mesajla, şimdi şu şu adresteki yuvaya çocuğumu bıraktım dediğinizde, verdiğiniz bilginin tehlikesini görmezden gelmeyin.

4- Alınmayın: Havaalanında sıkılmış, beklemekten yorulmuş ve kafası bir çok konuya dağılmış insanları düşünün. Sosyal medyada konuştuğunuz insanların da değişken ruh hallerini göz önünde bulundurun. Tam işine konsantre olmuş birine, komik bulduğunuz bir resmi gönderdiğinizde, olumsuz tepki verirse, tepkisini çok da kişisel almayın.

5- Vaktinize değer verin: Kendi vaktinizi değerli kılın ki, karşınızdaki sizin vaktinizi boşa harcamasın. Havaalanında oturan adam, ilk bakışta sanki başka işi yokmuş da sizinle sohbet ediyormuş gibi gözükse de; herkesin vaktini daha iyi değerlendirebileceği yerler vardır. Aynı şekilde, sohbet size bilgi, eğlence, bakış açısı katmıyorsa, karşınızdakine teşekkür edin, saygıyla selamlayın ve yer değiştirin.

6- Esir almayın: İlgilendiğiniz konunun uzmanını bulmuşsanız, havaalanında eski bir akrabanızı veya ruh ikizinizi bulmuşcasına sevinebilirsiniz. Bu durumda da, karşınızdakini sıkmadan sorularınızı kısa tutun. Uçağını kaçırtacak kadar tutmayın karşınızdakini.

7- İltifat edin: Gerçek hayatta olduğu gibi, sosyal mecrada da, insan tepkileri gerçek. Karşınızdakini ajite etmeye, sinirlendirmeye çalışmayın. Güzel sözler söylediğinizde, insanların daha paylaşımcı olacağını unutmayın. İltifatınızın sınırlarını da, saygı çerçevesinin dışına taşırmayın.

8- Paylaşın: Diyelim, uçağını bekleyen kişi, sizin çok sık ziyaret edip, iyi bildiğiniz bir şehre gidecek. Bu şehirle ilgili bilgi verdiğinizde, memnun olması doğal. Aynı şekilde, uzmanı olduğunuz özel bir alan varsa, sosyal medyada da bu bilgiyi paylaşın. Blogları, gazeteleri okuduğunuzda yorum yazın. İz bırakın.

9- Beklenmedik taş, baş yarmaz: 4-5 senedir görüşmediğiniz ama arkadaş listenizde bulunan bir kişi bile, günün birinde, ortak ilgi alanı çıktığında, işinize yarayabilir. Gerçek hayatta görüşelim diye plan yapıp bir türlü görüşemezken, bir bakarsınız, sosyal mecrada, en çok sizi destekleyen, bilgi paylaşan, birlikte proje ürettiğiniz kişi olmuş.

10- İyi izlenim bırakın: Konuştuğunuz kişi hangi yaşta, konumda olursa olsun; saygı ile konuşun. Sosyal mecranın en avantajlı tarafı, bilginin çok çabuk yayılması. Bunun dezavantaja dönüşmesine izin vermeyin.

Havaalanında karşılaşmak üzere.

 

Kaynak: madamemag.com

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir