Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medyada İlişkiler Sığ mı?
Sosyal Medyada İlişkiler Sığ mı?

Sosyal Medyada İlişkiler Sığ mı?

Sosyal Medyada İlişkiler Sığ mı?Eski bir ‘İLETİŞEMEYİMCİ’ yim ben. Bu konuda hafife alınmaz bir geçmişim var. Tecrübeliyim yani. Hatta son 10 yılın, en çok iletişemeyen şahsına ödül verilse; konuyla ilgili verilecek ödül olarak; bir dolu BEDAVA KONTÖR bile kazanırım. Buna adım değilse bile, lakabım kadar eminim. “Diplomalı Tüketici’”.

Ben de tanıştım sosyal medya ile. Hem de, kendimi en asosyal hissettiğim günlerde. Farklı dönemlerde Amerika’da bulundum. Özellikle, 80′ li yıllarda, Amerikan rüyası, kabusa dönüşmeden evvel, pek hevesliydim Amerika’da yaşamaya. Yaşadım da. Bir dönem okudum. Bir dönem de sadece takıldım. Halk ağzıyla… Evet, canım isterse elitist; canım isterse de halktan biri olabiliyorum. Orta sınıf dediğinin tek lüksü bu kaldı zaten.

O yıllarda, yakın arkadaşlarım gitmemem konusunda uyarmışlardı beni. ‘Sığ’ ilişkiler var Amerika’da sakın gitme demişlerdi. Türklerin sıcaklığı misafirperverliği, yakınlığı yokmuş Amerikalılarda. Ben ise; sevmiştim bu sığ ilişkileri. Tahmin ettiğim gibi çıkmıştı bu Amerikalılar. Zaten çok işime karışılmasını sevmem öteden beri. Dıştan en neşeli, en hareketli, en canlı görüntü sergilediğim dönemlerde bile; kabuğumu özlediğim için ve işime/hayatıma çok fazla karışılmasını sevmediğim için, Amerika’daki ilişkiler tam bana göreydi.

Arkadaş canlısı görünür ama hakikatli olmaz, içten olmaz Amerikalılar demişlerdi; eski yakın arkadaşlarım. Gariptir. Şimdi hiçbiri yok hayatımda. 13 yıl sonra internetten bulduğum Amerikalı sınıf arkadaşım ile ise, haftada bir kaç kez yazışıyoruz. Gittiğimde de bir hafta evinde kaldım hatta kızın. Antiparantez söylemeden edemeyeceğim, ayıptır söylemesi Mel Gibson’un komşusu olur kendisi. İşte bu kadar da ‘sığ’ım.

Ben hep tercih ettim bu sığ ilişkileri. Yapmacık ilişki olmasın da; sığ olsun varsın. Arada bir canı isteyince atsın bir mesaj, yüklediğim bir fotoya. Doğumgünümde, bir kısa mesajla ansın beni. Olsun varsın… Hesap sormasın da. Neredeydin diye? Hesap verecek olsam; hesap da almam gerek. Ki bunu hesaplayacak vaktim de yok. Çok meşgulum. Tık’lamam lazım bugün bir dolu yüz sayfasına.

İşin garip tarafı, en yakın ilişkilerimi de, sanal dünyada yaşamam. Şahsen tanışmadığım bir dolu kadın/erkek; kişisel ve profesyonel anlamda gayet sıcak ve kıvamında yakınlık gösterirken, en yakın sandığım kişilerden bir TIK bile alamadığım bir gerçektir. İspatı vardır. Tık’lara bakınız. Tık’larla ölçüyorum. İşte bu kadar da ’sığ’ım.

Hakkını vermemekten korkarım yakın arkadaşlarımın. Hak dediğin önemli bir kavram. Hesabı sorulur. Zor zamanımda yanımda olan da oldu. İlgisinden boğan da oldu. İlgisizliğinden unuttuğum çok oldu. Ben derim ki yine de, sosyal medyayı suçlamadan önce, dönüp bakın kendinize. Belki bu sığ ilişkiler, tam ihtiyacımız olan şey şimdilerde.

Eski iletişemeyimciler bilirler. Varsa tabii benim gibiler. Önce ihtiyacı belirlemek gerek. Belki daha yoğun ve derin ilişkiler, ruhen kaldırabileceklerimizden fazla. Belki 140 karakterle kendimizi ifade etmek; eski atalarımızın, bize atasözü şakası. Hodri meydan! Deneyin kolaysa! Alalım sizin de boyunuzun ölçüsünü! Çok konuşup, hiç kendimi ifade edemediğim oldu. Hiç konuşmayıp, çok şey ilettiğim oldu. Sevgilimle bakışıp anlaşamazken, iş arkadaşımla, bakışmadan anlaştığım oldu.

İletişim dediğin; garip bir şey. İLETİŞEMEMEK için de tecrübeli bir DİPLOMALI TÜKETİCİ olmak gerek.

Kaynak: madamemag.com

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

2 yorum

  1. Esra hanım. Biraz dolambaçlı görünse de bence çok güzel bir konuya parmak basmışsınız. Çağımızın hastalığı olan iletişimsizlik aslında dertlerimizin en balında geliyor. Gerçek yaşamda yakın olan dostlarımın monitörün ardında ne kadar da yabancılaştığına şahit oldum, sanal diye küçümsediğim dostlarımın da aslında ne kadar gerçek olduğuna da! Yazınızı keyifle okudum.Yüeğinize sağlık.sevgiler:)

  2. “Sığ” olarak tabir edilen ilişkilerin stres yaratma düzeyi düşük olduğu için çok şükür ki sosyal medya var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir