Anasayfa » ALINTI » Google Profile Üzerindeki 35 Milyon Kullanıcının Bilgileri Herkese Açık Çıktı
Google Profile Üzerindeki 35 Milyon Kullanıcının Bilgileri Herkese Açık Çıktı

Google Profile Üzerindeki 35 Milyon Kullanıcının Bilgileri Herkese Açık Çıktı

Google Profile Üzerindeki 35 Milyon Kullanıcının Bilgileri Herkese Açık ÇıktıAmsterdam Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Matthijs R. Koot yaptığı çalışmada Google Profiles hizmetini kullanan 35 milyon kişiye ait isim, email adresi ve biyografi bilgilerini sadece 1 ay içerisinde bir veritabanına aktarabildiğini açıkladı.

Koot, söz konusu çalışmada amacını “Google Profiles servisindeki bilgileri toplamanın aslında ne kadar basit olduğunu ortaya koymak” şeklinde açıklıyor. Söz konusu bilgiler özel dedektifler, güvenlik birimleri veya spam dağıtım kanalları tarafından çok rahat elde edebilen ve sıklıkla kullanılan veriler. Koot, özellikle Google Profiles’ın online bilgilerden yola çıkarak veritabanı derlemek için eşsiz bir imkan sunduğunu söylüyor ve örneğin güvenlik politikaları nedeniyle Facebook üzerindeki bilgileri endekslemenin Google Profiles hizmetine göre çok daha zor olduğunu belirtiyor.

Koot aslında veri madenciliğine yönelik yazdığı kodun oldukça basit olduğunu ifade ediyor ve çalışması sırasında Google mühendislerinin genişletilebilir işaretleme dili olan profiles-sitemap.xml üzerinden veri çekmeyi engellemek için herhangi bir limit koymadıklarını fark ettiğini belirtiyor. Koot yazdığı kod ile önce 10kb boyutunda veri indirmeyi denediğini sonra ise kademli olarak bu boyutu 1Mb’a kadar arttırmasına rağmen hiçbir kopma veya sıkıntı yaşamadan veri indirmeye devam ettiğini belirtiyor.

Google yetkilileri ise söz konusu olayı incelediklerini açıkladılar. Firma adına açıklama yapan bir yetkili kullanıcıların Google hizmetlerini kullanırken isimlerini ve email adreslerini gizleme opsiyonlarının her zaman bulunduğuna dikkat çekiyor. Google’ın gizlilik politikalarında bir açığı olmadığını düşünen yetkili, kullanıcıların Google hizmetlerini kullanırken her zaman seçme şansları olduğuna vurgu yapıyorlar.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir