Anasayfa » ALINTI » Kimya Devi BASF Sosyal Medyaya Çıkarma Yaptı
Kimya Devi BASF Sosyal Medyaya Çıkarma Yaptı

Kimya Devi BASF Sosyal Medyaya Çıkarma Yaptı

Kimya Devi BASF Sosyal Medyaya Çıkarma YaptıPek çok sektöre hammadde sağlayan kimya sektörünün dev ismi BASF, sosyal medyada da çok aktif bir şekilde varlığını sürdürüyor. B2B pazarlama iletişimi stratejilerinden yola çıkarak “Sosyal medyayı hedeflerim için nasıl kullanabilirim?” sorusunun cevabını arayan BASF, 2011 için kendine net hedefler koydu.

2010 yılındaki toplam satışı yaklaşık 64 milyon Euro’ya ulaşan BASF, sosyal medya çalışmalarını da başarıyla yürütüyor.

BASF’ın bu konuya verdiği özeni aşağıdaki istatistiklere dayandırabiliriz:

Marka profillerine göz atan sosyal ağ kullanıcılarının oranı yüzde 75
Bir markanın hayranı olan sosyal ağ kullanıcıların oranı yüzde 30
Bu motivasyonu sağlayan birinci unsur (% 78) markayı veya ürünü tanımak, ikincisi ise (% 76) marka veya ürünle ilgili özel haberlere ulaşmak olarak sıralanıyor.
Marka hayranı olan kullanıcıların yüzde 72’si markayla ilgili görüşlerinin pozitif bir şekilde arttığını belirtti

BASF’ın buradaki çıkış noktası, kendi temel stratejilerini baz alarak, bu stratejileri sosyal medyada nasıl destekleyebileceğini belirlemek oldu. Bunu yaparken de tüm paydaşların katılımını ön gördü.

Sosyal Medya Aktiviteleri

Kimya Devi BASF Sosyal Medyaya Çıkarma YaptıBASF’ın sosyal medya aktiviteleri iç ve dış olmak üzere iki çeşittir. Koordinasyon amaçlı iç aktivitelerine örnek olarak Connect.BASF ve Simplify (CRM yönetimi) verilebilir. Amacı çalışanlar için iletişim ağı, bilgi paylaşımı ve işbirliği yaratmak olan Connect.BASF, 110 bine yakın bir çalışana sahip BASF için global ve içsel bir platformdur.

Facebook, Twitter, YouTube, Flickr, Slideshare, Amflora blog ve Corp.newsroom gibi sitelerde de dış aktivitelerini sürdüren BASF, çapraz bağlantılarla BASF.com adresini de beslemektedir.

Bilgilendirme ve Dialog: Facebook

Facebook’ta 10 farklı hesabı (Kariyer, Asya, kurumsal vs.) bulunan BASF’ın toplam hayran sayısı 15 bini buluyor. Ağırlıklı 25-35 yaş grubundan oluşan ana hayran sayfasındaki hayran sayısı ise 7380 (8 Mart, 2011). Yapılan bir gönderi ortalama 1-5 yorum ve 10-40 beğeni alıp, 10 bin- 14bin kez görüntüleniyor. Gönderilerin içerikleri ürün ve çözümler, kurumsal haberler, teknolojik anlatımlar veya BASF’ın arkasındaki kişiler oluyor. YouTube, Slideshare, Flickr ve BASF.com’a çapraz bağlantılarla ulaşılabiliyor.

Facebook’taki trafiğin nelerden oluştuğunu gösteren aşağıdaki grafikte gönderilerin başarısını görebiliyoruz. Gönderilerden kaynaklanan etkileşimler yüzde 57 iken,  en yakın sıradaki kutlama mesajları yüzde 19’da kalıyor.

Kimya Devi BASF Sosyal Medyaya Çıkarma Yaptı

Gerçek zamanlı haber akışının sağlandığı ve 1.530 takipçinin bulunduğu Twitter’da da medya ve bilgi taleplerine cevap veriliyor. Facebook’taki gibi farklı 10 hesabın bulunduğu Twitter’da toplam takipçi sayısı 10 bin 400’ü buluyor. Diğer bir içerik sağlayıcı olan YouTube, Flickr ve Slideshare’de ise yeni medya formatları üretilip ilgili içerikler, çapraz bağlantılarla yayılıyor.

http://newsroom.basf.com/ adresinde ise BASF hakkında webde çıkan haberler, kullanıcı yorumlu makaleler, RSS akışı, Facebook gönderileri,YouTube, Flickr ve Slideshare içerikleri ve Twitter haber akışı bir araya getiriliyor.

2011 Hedefleri

BASF sosyal medyada 2011’de de frene basmıyor. Online iletişimde daha güçlü bir sosyal medya entegrasyonunun hayalini kuran BASF iş birimlerinde sosyal medyaya daha çok dahil olmayı planlıyor. Bunun dışında etkileşimi ve takipçi sayısını arttırmak ve mobil çözümler sunmak da hedefler listesinde yerini alıyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.